Skip to content

Dlaczego niektóre smartfony używają wielu aparatów?

31 de lipiec de 2021
img 5ad6f2c18e9f0

Wiele smartfonów z najwyższej półki ma z tyłu swoich projektów wiele modułów aparatu i obiektywów. Ale dlaczego? Faktem jest, że robią różne rzeczy dla różnych telefonów, więc jesteśmy tutaj, aby to wszystko wyjaśnić.

Wiele tylnych kamer jest obecnie luksusową funkcją, którą można znaleźć tylko w najdroższych telefonach – takich jak iPhone X – ale spływający charakter technologii mobilnych oznacza, że ​​wkrótce zobaczymy je również w tańszych modelach, więc jest dobrze aby zapoznać się z tym, jak to wszystko działa.

Podejście „lepsi są dwaj niż jeden”

Różne moduły i obiektywy aparatu lepiej radzą sobie z różnymi zadaniami. Obiektyw szerokokątny o niskiej aperturze doskonale nadaje się do rejestrowania ostrych szczegółów z bliska, ale nie jest tak dobry, gdy obiekt jest w ruchu. Dłuższy obiektyw może „rozsadzać” obrazy z odległych obiektów, ale wpuszcza mniej światła.

1627711575 357 Dlaczego niektore smartfony uzywaja wielu aparatow

W przypadku konwencjonalnego aparatu zrobienie dwóch zdjęć dwoma różnymi obiektywami nie jest aż tak przydatne — po prostu otrzymasz dwa przeciętne zdjęcia. Jednak dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu do przetwarzania obrazu, na którym działają aparaty cyfrowe, można połączyć zalety obiektywów i procesorów obrazu, jednocześnie usuwając słabości. Dzięki temu pojedynczy obraz jest jaśniejszy, ostrzejszy i wyraźniejszy niż jakikolwiek inny aparat mógłby osiągnąć samodzielnie.

Łączenie wielu obrazów nie jest nową techniką. Tak działa fotografia HDR: fotografowie robią wiele zdjęć z różnymi poziomami ekspozycji, aby uwydatnić różne kolorowe fragmenty obrazu, a następnie łączą je w „High Dynamic Range”. Przetwarzanie aparatu w telefonie to po prostu automatyzacja tego rodzaju procesu i zastosowanie go niemal natychmiast, aby zapewnić użytkownikom lepiej wyglądające zdjęcia, szczególnie w słabym świetle.

Dlaczego niektore smartfony uzywaja wielu aparatow


Teraz przetwarzanie obrazu zajmuje się również wieloma innymi rzeczami, z których niektóre w rzeczywistości nie pomagają obrazowi tak bardzo, jak się z nim bawią. Dobrym przykładem jest efekt portretu „bokeh”: większość aparatów w telefonach po prostu sztucznie rozmywa część obrazu, aby uzyskać taki sam efekt, jak mała głębia ostrości w zwykłym obiektywie aparatu. Ogólnie rzecz biorąc, telefony z najwyższej półki z podwójnymi obiektywami i zaawansowanym przetwarzaniem obrazu mogą działać lepiej niż ich jednoobiektywowe odpowiedniki.

Przykłady: iPhone 7 Plus, 8 Plus i X; Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S9, Huawei Honor 8, LG V20 i V30

Podejście „Opcja podwójnego zoomu”

Aparaty telefoniczne zyskują niesamowite możliwości, ale jedną rzeczą, w której nie są zbyt dobre, jest zoom. Korpusy telefonów są po prostu zbyt małe i cienkie, aby pomieścić zminiaturyzowane elementy elektroniki i optyki potrzebne do prawdziwych fotografii z zoomem, z wyjątkiem dziwacznych projektów, takich jak Samsung Galaxy S4 Zoom. (Zauważysz, że ten krótki trend w projektowaniu zniknął dość szybko).

Jednak użycie wielu modułów aparatu i obiektywów może przynajmniej do pewnego stopnia złagodzić te problemy. Drugi obiektyw w telefonach z wyższej półki można ustawić na nieco większy poziom powiększenia, zwykle wyrażony jako „2x”. Wyniki nie pokonają lustrzanki cyfrowej ani nawet przyzwoitego „wyceluj i zrób zdjęcie” z obiektywem z pełnym zoomem, ale jeśli Twój telefon jest jedynym aparatem, którego używasz, jest lepszy niż zoom cyfrowy (który jedynie powiększa obraz). Na przykład iPhone używa tego, co określa jako podstawowy „szerokokątny” i drugorzędny „teleobiektyw”, przy czym ten ostatni ma około dwukrotnie większy zoom niż ten pierwszy.

Drugi obiektyw jest również zwykle ustawiony na inną wartość F-Stop, stosunek przysłony do średnicy obiektywu. Jest to fizyczna właściwość modułu kamery; oznacza to, że bardziej przybliżony obiektyw pracuje z mniejszą ilością światła niż standardowy obiektyw, a tym samym robi ciemniejsze i mniej ostre zdjęcia. Ponownie, przetwarzanie obrazu — łączenie wielu obrazów — może pomóc w złagodzeniu tego. Włączono również kilka ciekawszych sztuczek programowych, takich jak zdolność Samsunga do robienia dwóch zdjęć i „dodawania” części obrazu, których „brakuje” w powiększeniu.

Przykłady: iPhone 7 Plus, 8 Plus i X; Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S9, LG G4, G5, G6, V20 i V30

Podejście „Czarodzieja z krainy Oz”

Czarnoksiężnik z krainy Oz nie jest terminem technicznym. Jest to raczej sposób na zapamiętanie innego przykładu konfiguracji dwóch kamer: kolorowej i czarno-białej. W niektórych modelach dwa różne moduły kamer są przypisane do wykonywania zdjęć kolorowych i monochromatycznych. Nie daje to dwóch zdjęć (przynajmniej z ustawieniami domyślnymi), ale zamiast tego jedno zdjęcie, które wykorzystuje informacje o kolorze z jednego, aby zwiększyć ostrość szczegółów drugiego.

1627711575 447 Dlaczego niektore smartfony uzywaja wielu aparatow

Po raz kolejny ta podwójna konfiguracja zależy od oprogramowania do przetwarzania obrazu w telefonie, które działa większość jego magii i nadrabia ograniczenia wielkości telefonów dla większych modułów aparatu. Różne właściwości aparatu monochromatycznego mogą również pozwolić telefonowi szybciej ustawić ostrość lub dostosować podgląd, aby dokładniej pokazać, jak będzie wyglądał ostateczny obraz.

1627711575 438 Dlaczego niektore smartfony uzywaja wielu aparatow

Jest co najmniej jeden nowy telefon premium, który łączy wszystkie powyższe techniki w masywną konfigurację z trzema kamerami: Huawei P20 Pro. Ten telefon zawiera trzy tylne aparaty: jeden aparat z 3-krotnym zoomem do fotografowania z dużej odległości, główny aparat o rozdzielczości 20 megapikseli do zdjęć kolorowych i portretów oraz trzeci aparat monochromatyczny do rejestrowania ostrzejszych szczegółów obrazu. Prawdopodobnie nie będzie to ostatni telefon, który wypróbuje tę technikę — krążą już pogłoski o nadchodzącym iPhonie z trzema kamerami.

Przykłady: Essential Phone, Huawei P9, P10, P20 i P20 Pro, Honor 8 i 9, Mate 10,

Inne konfiguracje z dwoma kamerami

Istnieją inne systemy z dwoma kamerami, które nie pasują do powyższych kategorii, chociaż w większości te projekty zostały wycofane lub po prostu porzucone. Przykłady zawierają:

Konfiguracja „Ultrapikselowa” HTC: jeden czujnik o dużej gęstości i obiektyw o niskiej wartości przysłony w połączeniu z bardziej konwencjonalnym aparatem. HTC zrezygnowało z konstrukcji z dwoma kamerami, teraz faworyzując bardziej elastyczny pojedynczy moduł „Ultrapikselowy”.

1627711575 621 Dlaczego niektore smartfony uzywaja wielu aparatow

Starsze telefony z aparatem 3D: niektóre modele Androida używały dwóch identycznych modułów aparatu ze znaczną przerwą między nimi, aby robić zdjęcia i filmy z efektem „3D”. Te projekty były zwykle łączone z ekranem soczewkowym 3D, a zainteresowanie tą funkcją zniknęło wraz z krótką kategorią produktów 3D TV.

Rozszerzona Rzeczywistość: wyspecjalizowane telefony, takie jak Lenovo Phab 2 Pro, wykorzystują podwójne obiektywy i moduły, aby dokładnie mierzyć i mapować fizyczną przestrzeń wokół nich.

Kredyt obrazu: Kluczowy, jabłko, Samsung, Huawei

Czy ten post był pomocny?