Skip to content

Dlaczego otrzymuję różne informacje o specyfikacji procesora w systemach Windows i Linux?

29 de lipiec de 2021
why am i getting different cpu specification information on windows and linux 00

Jeśli lubisz testować lub po prostu sprawdzać specyfikacje sprzętowe Twojego komputera, możesz być zaskoczony, widząc, że różne systemy operacyjne dostarczają sprzecznych informacji o Twoim sprzęcie. Dlaczego? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser pomaga wyjaśnić zamieszanie dla zaniepokojonego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Karan Raj Baruah (Superużytkownik).

Pytanie

Czytnik SuperUser Daniel Sebestyen chce wiedzieć, dlaczego różne systemy operacyjne dostarczają sprzecznych informacji o specyfikacji sprzętu:

Mam procesor AMD FM2 A8 A8 5600K 3,6 GHz z serii A8 (specyfikacje fabryczne) i jest co najmniej 0,2 GHz różnicy między raportami sprzętowymi w systemie Windows i Linux.

Sprzęt został sprawdzony w następujących systemach operacyjnych:

  • Windows 7 Ultimate x64 i x86 (oba testy wykazały 3,4 GHz)
  • Windows 8.1 Pro x64 i x86 (oba testy wykazały 3,5 GHz)
  • Ubuntu 14.10 i 14.10.1 x86 i x64 (testy wykazały prawidłową ilość, 3,6 GHz)
  • Linux Mint 17 (x86 i x64, testy na Mate wykazały 3,55 GHz; testy x86 i x64 na Cinnamon wykazały prawidłową ilość, 3,6 GHz)

Wiem, że procesor i moja płyta główna ASROCK mają możliwość przetaktowywania, ale nie jest to włączone, więc nie sądzę, aby miało to wpływ na testy sprzętu.

Czy ktoś wie, czy jest to oznaka zepsutego/uszkodzonego sprzętu, czy to tylko różnice między systemami operacyjnymi?

Dlaczego Daniel uzyskuje różne wyniki na tym samym sprzęcie?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Karan Raj Baruah i user201235 mają dla nas odpowiedź. Najpierw Karan Raj Baruah:

Poleciłbym coś takiego Specyfika aby uzyskać dokładne informacje o specyfikacji komputera.

Menedżer zadań w Windows 8/8.1 zawsze pokazuje aktualny zegar dla twojego procesora. Czasami, gdy włączone są tryby oszczędzania energii (zwłaszcza w laptopach), procesor podkręca zegar w ruchu, aby oszczędzać energię, a w Menedżerze zadań zobaczysz mniejszą liczbę.

Następnie odpowiedź od user201235:

Nawet bez overclockingu lub under-clockingu, nowoczesne procesory zmieniają swoją prędkość. Mogą wejść w tryb turbo lub tryb oszczędzania energii (i zanurzyć się w dół). Różnica w dokładnych procesach działających w tle odpowiada za różnicę w raportowanej szybkości.

W rzeczywistości wiele programów monitorujących procesor pozwala obserwować zmiany prędkości w czasie rzeczywistym podczas uruchamiania i/lub zamykania programów.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?