Skip to content

Dlaczego powinieneś logować się przez Google, Facebooka lub Apple

22 de lipiec de 2021
img 5d8e6db30166d

Czy nadal tworzysz konta użytkowników wszędzie? Może zamiast tego powinieneś się zatrzymać i zalogować na swoje konto Google, Facebook lub Apple. Może być po prostu bezpieczniejszy — i zdecydowanie bezpieczniejszy, jeśli obecnie nie używasz menedżera haseł.

Jedno silne hasło bez ponownego użycia hasła

Jeśli tworzysz konta użytkowników dla każdej usługi, z której korzystasz, istnieje duża szansa, że ​​ponownie używasz haseł lub używasz prostszych haseł, które są łatwe do zapamiętania. Następnie, gdy witryna zostanie naruszona i ujawni Twoje hasło, osoba atakująca może użyć tych kombinacji adresu e-mail i hasła, aby uzyskać dostęp do Twoich kont.DrzwiDash utrata 5 milionów logowań to tylko najnowszy przykład, ale takie naruszenia zdarzają się często.

Dlatego zalecamy korzystanie z menedżera haseł: możesz tworzyć silne, unikalne hasła dla każdej usługi, z której korzystasz, i przechowywać je w bezpiecznym skarbcu menedżera haseł. Niestety, większość ludzi nie używa menedżerów haseł.

Jeśli zalogujesz się za pomocą Google, Facebooka lub Apple, możesz utworzyć silne, unikalne hasło i je zapamiętać. Musisz tylko zapamiętać to jedno hasło do swojego głównego konta. To trochę jak używanie menedżera haseł, ale dla przeciętnej osoby jest trochę łatwiej zacząć.

Logowanie za pomocą Google, Facebooka lub Apple ma jeszcze jedną istotną zaletę: bezpieczeństwo dwóch fabryk.

Fizyczne klucze bezpieczeństwa i inne dwuskładnikowe sztuczki

Klucze bezpieczeństwa Google Titan

Masz o wiele więcej opcji blokowania kont Google, Facebook i Apple. Na przykład możesz wymagać YubiKey lub Klucz bezpieczeństwa Google Titan podczas logowania się na konto Google lub Facebook. Dostępne są również inne opcje, takie jak aplikacja do generowania kodu, uwierzytelnianie oparte na aplikacji i uwierzytelnianie oparte na SMS-ach.


Jeśli zalogujesz się do innych usług za pomocą konta Google lub Facebook, Twoja metoda uwierzytelniania dwuskładnikowego skutecznie zabezpiecza również to drugie konto. Inne usługi zazwyczaj nie oferują tak szerokiej gamy opcji dwuskładnikowych i obsługi sprzętowych kluczy bezpieczeństwa — w rzeczywistości mogą w ogóle nie oferować opcji uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Apple nie oferuje wsparcia dla takich fizycznych kluczy bezpieczeństwa. Jeśli jednak użyjesz opcji Zaloguj się przez Apple i zalogujesz się na innym urządzeniu, zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu weryfikacyjnego wysłanego na Twoje zaufane urządzenie Apple lub numer telefonu. Twoje konto Apple i jego uwierzytelnianie dwuskładnikowe stają się kluczem bezpieczeństwa dla innych kont.

A co z prywatnością?

Możesz być tym zaniepokojony ze względu na prywatność. Czy naprawdę chcesz, aby Facebook lub Google wiedziały o każdej innej witrynie, na której masz konto? I czy naprawdę chcesz, aby każda aplikacja, z której korzystasz, widziała wszystkie informacje z Facebooka?

Cóż, Facebook i Google i tak wykonują pewne śledzenie i jest duża szansa, że ​​mają pojęcie o tym, jakich aplikacji i usług używasz. I nie martw się: usługi, do których się logujesz, nie widzą wszystkich informacji na Twoich kontach Facebook lub Google. Usługa korzysta z OAuth i pobiera tylko te informacje, które zdecydujesz się podać na temat Twojego konta.

Oczywiście, jeśli zalogujesz się przez Facebooka lub Google, aplikacja uzyska dostęp do Twojego adresu e-mail, ale musisz podać ten adres e-mail, jeśli założyłeś osobne konto w tej usłudze.


Jeśli naprawdę martwisz się o prywatność, powinieneś zajrzeć do Zaloguj się za pomocą Apple. Apple dużo mówi o prywatności, ale to nie tylko rozmowa. Zaloguj się za pomocą Apple umożliwia ukrycie adresu e-mail — automatycznie wygeneruje unikalny, losowy adres e-mail, który przekierowuje na Twój zwykły adres e-mail. Usługi faktycznie otrzymują mniej informacji o Tobie, niż gdybyś utworzył osobne konto ze swoim zwykłym adresem e-mail. Miło byłoby zobaczyć, jak Google czy Facebook również oferują coś takiego.

To jak bardziej przyjazny dla użytkownika menedżer haseł

Tworzenie konta za pomocą funkcji Zaloguj się przez Apple.

Nawet jeśli nie chcesz używać konta Google, Facebook lub Apple do logowania się wszędzie, mamy nadzieję, że skorzystasz z najważniejszych rad i użyjesz menedżera haseł. Twój menedżer haseł może generować i przechowywać silne, unikalne hasła do wszystkich Twoich kont internetowych. Nie używaj ponownie haseł, bo narażasz się na ryzyko.

Dla osób, które nie chcą używać menedżera haseł — cóż, właśnie dlatego logowanie za pomocą Google, Facebooka i Apple jest tak wygodne. Jeśli znasz kogoś, kto absolutnie nie będzie korzystał z menedżera haseł, o wiele lepiej jest, aby logował się za pomocą bezpiecznego głównego konta Google, Facebook lub Apple, zamiast ponownie używać tych samych haseł na różnych stronach internetowych.

Logowanie za pomocą innych rodzajów kont również byłoby w porządku, ale inne tego typu usługi są mniej rozpowszechnione. Na przykład niektóre usługi, takie jak logowanie za pomocą konta na Twitterze, ale wiele innych usług obsługuje konta Facebook i Google.

Czy ten post był pomocny?