Skip to content

Dlaczego sektory SSD mają ograniczoną liczbę zapisów?

31 de lipiec de 2021
why do ssd sectors have a limited number of writes 00

Wielu z nas słyszało to samo, że dyski SSD mają ograniczoną liczbę zapisów, zanim się zepsują. Dlaczego? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Nzall chce wiedzieć, dlaczego sektory SSD mają ograniczoną liczbę zapisów:

Często widzę, jak ludzie wspominają, że sektory SSD mają ograniczoną liczbę zapisów, zanim ulegną awarii, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi (rotacyjnymi) dyskami twardymi, gdzie większość z nich zawodzi z powodu awarii mechanicznej, a nie sektorów, które ulegają zepsuciu. Jestem ciekaw, dlaczego tak jest.

Szukam wyjaśnienia technicznego, ale zorientowanego na konsumenta, tj. dokładnego komponentu, który zawodzi i dlaczego częste zapisy wpływają na jakość tego komponentu, ale wyjaśnione w taki sposób, aby nie wymagało to ekstremalnej wiedzy na temat dysków SSD.

Dlaczego sektory SSD mają ograniczoną liczbę zapisów?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Big Chris i MonkeyZeus mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Wielki Chris:

Skopiowane z artykułu, Dlaczego lampa błyskowa się zużywa i jak ją wydłużyć?:

1627732071 623 Dlaczego sektory SSD maja ograniczona liczbe zapisow

Następnie odpowiedź od MonkeyZeusa:

Wyobraź sobie kawałek zwykłego papieru i ołówek. Teraz możesz pisać i usuwać tyle razy, ile chcesz w jednym miejscu na papierze. Ile czasu zajmuje zrobienie dziury/rozdarcia w papierze? Dyski SSD i dyski flash USB są zgodne z tą podstawową koncepcją, ale na poziomie elektronowym.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: Yun Huang Yong (flickr)

Czy ten post był pomocny?