Skip to content

Dlaczego słuchawki z redukcją szumów ranią moje uszy?

30 de lipiec de 2021
1627657922 1 1

Czy twoja nowa para słuchawek z redukcją szumów powoduje bolesne uczucie „ucisku” na uszach? Okazuje się, że twój umysł płata ci figle.

W ciągu ostatniej dekady słuchawki z redukcją szumów stały się bardziej powszechne, tańsze i skuteczniejsze. Jednak w miarę jak słuchawki lepiej odfiltrowują dźwięki z zewnątrz, coraz więcej osób skarży się, że powodują ból ucha, bóle głowy i uczucie „ucisku” w uchu wewnętrznym. Te skargi sięgają wstecz dalej niż 2009, dlaczego więc ten problem nie został jeszcze rozwiązany? Cóż, najpierw musimy zrozumieć, jak działają słuchawki z redukcją szumów.

Słuchawki ANC słuchają zewnętrznych hałasów i eliminują je

Wbrew powszechnemu przekonaniu słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC) nie blokują hałasu poprzez fizyczne osłanianie ucha przed zewnętrznymi falami dźwiękowymi. Nie są jak puszyste nauszniki strzelca; to tylko małe kawałki plastiku. Jak więc słuchawki ANC tłumią dźwięk?

Podobnie jak światło, dźwięk przemieszcza się w powietrzu „falami”. I tak jak różne częstotliwości światła są rozpoznawane jako różne kolory, tak różne częstotliwości dźwięku są odbierane jako różne wysokości.

Chodzi o to, że dźwięk jest „falą ciśnienia”. W przeciwieństwie do światła, dźwięk może przenikać przez obiekty stałe, takie jak ściany, woda i plastikowe słuchawki. Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości są szczególnie dobre w poruszaniu się przez stałe obiekty (pomyśl o bębnie basowym), ale dźwięki o wysokiej częstotliwości (takie jak paskudny dźwięk telewizora CRT) nie są tak dobre w poruszaniu się przez obiekty.

Schemat pokazujący, jak działa redukcja szumów

Tak więc słuchawki ANC mają na celu eliminację dźwięków o niskiej częstotliwości. Robią to, monitorując środowisko akustyczne za pomocą wbudowanego mikrofonu, identyfikując częstotliwości tych dźwięków i wysyłając do uszu falę przeciwhałasową, która niweluje niepożądane dźwięki zewnętrzne.

Brzmi to skomplikowanie, ale łatwo to zrozumieć. Fala przeciwhałasowa to w zasadzie lustrzana wersja dźwięku, który słuchawki próbują wyeliminować. To ta sama częstotliwość (wysokość) niechcianego szumu, ale z odwróconą polaryzacją (znowu wersja lustrzana). Kiedy dwa dźwięki o przeciwnych biegunach spotykają się ze sobą, oba są niwelowane. To dziwne, ale to nauka.

Dlaczego moje uszy odczuwają „ciśnienie” w samolocie?

No dobrze, więc słuchawki ANC redukują hałas, pompując do uszu falę przeciwhałasową. Ale dlaczego ranią uszy i powodują bóle głowy?

Większość ludzi opisuje odczucie słuchawek ANC jako rodzaj „ciśnienia” na uszach, jak zmiany ciśnienia atmosferycznego spowodowane wznoszeniem się w samolocie lub nurkowaniem w głąb oceanu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ciśnienie powietrza (i jego związek z percepcją dźwięku), zanim spróbujemy dowiedzieć się, dlaczego słuchawki ANC wywierają „nacisk” na uszy.

Ciśnienie atmosferyczne (zwane również ciśnieniem powietrza i ciśnieniem barometrycznym) to siła wywierana na powierzchnię przez jej atmosferę. Grawitacja z naszej Ziemi nieustannie ściąga atmosferę w dół, więc powietrze w klimacie na małej wysokości (dno oceanu) jest gęstsze niż w klimacie wysokogórskim (szczyt gór lub samolot w locie).

Gęstość atmosfery nie jest tym, co powoduje ból w uszach. To uczucie „ciśnienia” jest spowodowane różnicą między ciśnieniem powietrza w uszach wewnętrznych a ciśnieniem powietrza w otoczeniu. Jeśli jesteś na dużej wysokości, powietrze w twoich uszach chce uciec. Jeśli jesteś na małej wysokości i pod ogromną presją, twoje uszy wewnętrzne potrzebują więcej powietrza, aby się nie zapadły. Kiedy „pstrykasz” uszy, po prostu wyrównujesz ciśnienie powietrza w uchu z ciśnieniem powietrza otoczenia, a uczucie „ciśnienia” znika.

Słuchawki ANC nie wywierają nacisku na uszy

Ale twój mózg nie polega tylko na bólu ucha i bólach głowy, aby określić, kiedy następuje zmiana ciśnienia atmosferycznego. Sprawdza również, jak bardzo wibruje ucho środkowe.


Kiedy po raz pierwszy lecisz samolotem, twoje ucho ma większą gęstość powietrza niż otoczenie. W rezultacie ucho wewnętrzne jest trochę jak balon, znajduje się pod dużym ciśnieniem i nie wibruje zbytnio. Ten brak wibracji powoduje osłabienie słuchu na niskich częstotliwościach, więc twój mózg ma tendencję do działania przy założeniu, że utrata słuchu na niskich częstotliwościach wskazuje na zmianę ciśnienia atmosferycznego. (Jest to również powód, dla którego możesz lepiej słyszeć w samolocie po wytknięciu uszu.)

Mężczyzna cieszący się słodkim dźwiękiem swoich słuchawek z redukcją szumów

Pamiętasz, jak słuchawki ANC eliminują dźwięki otoczenia o niskiej częstotliwości, takie jak odgłos silnika? Czasami może to skłonić mózg do zauważenia zmiany ciśnienia powietrza.

Oczywiście twój mózg nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Tak więc zaczyna naśladować te uczucia, aby zachęcić cię do wyważenia uszu. Ponieważ wytykanie uszu nie rozwiązuje braku dźwięków otoczenia o niskiej częstotliwości, poczucie bólu i nacisku może wzrosnąć, dopóki nie zdejmiesz słuchawek ANC.

Niektórzy ludzie nie są przystosowani do słuchawek ANC

Niektóre osoby nie odczuwają dyskomfortu podczas korzystania ze słuchawek ANC. Inni z czasem przyzwyczajają się do tego uczucia, ale niektórzy ludzie nie mogą przezwyciężyć poczucia „presji”, jaką mogą powodować słuchawki ANC.

Tak więc, jeśli twoja nowa para słuchawek ANC powoduje uczucie „ucisku”, ból ucha, ból szczęki i bóle głowy, twoje możliwości radzenia sobie z sytuacją są minimalne. Możesz używać słuchawek przez około 15 minut i mieć nadzieję, że twój mózg się dostosuje, lub możesz zwrócić słuchawki i ponownie zainwestować pieniądze w izolujące dźwięk wkładki douszne lub trochę strzelanie nauszników nałożyć na zwykłą parę wkładek dousznych.


Pamiętaj tylko, że nawet jeśli uczucie bólu jest „wymyślane” przez twój mózg, nie sprawia to, że ból jest mniej realny. Jeśli twój mózg odmawia przystosowania się do pary słuchawek ANC, powinieneś to zostawić. Nie ma powodu, aby torturować się (lub potencjalnie zranić się) tylko po to, aby zablokować hałas otoczenia podczas słuchania podcastów.

Źródła: Kroniki Friedla/Medium, Wikipedia, Klawisz gwiazdki

Czy ten post był pomocny?