Skip to content

Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem”?

1 de lipiec de 2021
why is a network tunnel called a tunnel 00

Terminologia, z którą się spotykamy, wchodząc do świata komputerów, może wydawać się dziwna lub czasami zadziwiać, zastanawiając się, jak i dlaczego te terminy są używane. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania zdezorientowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser user7681202 chce wiedzieć, dlaczego tunel sieciowy nazywa się „tunelem”:

Nie rozumiem, dlaczego metafora „tunel” jest używana do opisania tunelu sieciowego.

Na początku myślałem, że powodem było to, że dane zostały wysłane w postaci zaszyfrowanej, aby podsłuchujący nie mógł ich zobaczyć (zamiast tego widząc dane zapakowane w tunel).

Ale co z protokołami tunelowania, które nie używają szyfrowania? Dlaczego nazywa się je również „tunelami”?

Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem”?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Mokubai i DavidPostill mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Mokubai:

W przypadku dróg tunel w świecie rzeczywistym to skonstruowane przejście, które pozwala przejść bezpośrednio z punktu A do punktu B zamiast jechać dłuższą trasą i/lub ma więcej rzeczy, które mogą cię spowolnić. Przykłady obejmują tunele przez góry, które w innym przypadku trzeba by było obejść, przejścia podziemne, które umożliwiają przejście na drugą stronę drogi bez przechodzenia przez nią, oraz tunele metra, które umożliwiają pociągom poruszanie się po mieście bez konieczności walki z drogami i budynkami .

W każdym z tych przypadków tunel zapewnia bezpośrednią ścieżkę, która pozwala uniknąć pewnego rodzaju złożoności, z którą inaczej musiałbyś sobie poradzić. W sieciach jest używany w ten sam sposób.

Tunel IPv4 przez IPv6 umożliwia IPv4 przejście przez sieć IPv6 do innej sieci IPv4, co w innym przypadku nie byłoby możliwe bez zrozumienia sieci IPv6 przez komputer źródłowy.

VPN to tunel przeznaczony specjalnie do łączenia dwóch prywatnych sieci bez konieczności tłumaczenia adresów IP między adresami prywatnymi i publicznymi na każdym końcu.

Przykładem, który łączy te dwa elementy, jest oprogramowanie VPN do gier, takie jak Hamachi, które można wykorzystać do grania w gry „przez Internet”, które wykorzystywały stare protokoły, takie jak IPX, lub polegały na wykrywaniu lokalnym w celu znalezienia innych graczy.

Następnie odpowiedź od DavidPostill:

Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem”?

Fraza została po raz pierwszy użyta (o ile wiem) w RFC 1075 Distance Vector Multicast Routing Protocol, gdzie jest zdefiniowana w następujący sposób:

1625152220 393 Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem

I…

1625152220 145 Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem

Chociaż powyższe stwierdza: „Uważamy tunele za przejściowy hack”, tunelowanie jest nadal używane do dziś w zasadniczo tym samym znaczeniu. Dane wysyłane przez tunel są enkapsulowane, dzięki czemu mogą być przesyłane za pomocą protokołu, który w przeciwnym razie nie obsługuje transmisji:

1625152220 706 Dlaczego tunel sieciowy nazywany jest „tunelem

Źródło: Networking 101 – Zrozumienie tunelowania

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: mattthewafflecat (Pixabay)

Czy ten post był pomocny?