Skip to content

Dlaczego Twoja pamięć masowa w chmurze stawia Twój system na kolana i co możesz z tym zrobić?

29 de lipiec de 2021
img 55c104b94a9eb

Uwielbiamy nasze przechowywanie w chmurze i używamy Dropbox lub OneDrive do prawie wszystkich naszych potrzeb związanych z przechowywaniem w chmurze. Oba mają jednak problem, mają tęsknotę za pamięcią systemową, a pozostawione bez opieki mogą rzucić na kolana nawet najmocniejsze systemy.

Pozwól nam namalować Ci scenariusz. Mamy zupełnie nowy komputer PC wyposażony w szybki procesor Intela, najnowszą kartę graficzną i co najważniejsze, 16 GB pamięci RAM. Na wszystkich kontach powinien być w stanie obsłużyć prawie wszystko, co na niego wrzucimy: kompresję, renderowanie i oczywiście gry.

Z biegiem czasu zgromadziliśmy znaczną ilość rzeczy, czy to muzyki, programów telewizyjnych, filmów i tak dalej. Wszystkie te pliki są przechowywane na dyskach twardych, co po zsynchronizowaniu z chmurą oznaczałoby, że nie tylko mamy kopię zapasową wszystkich tych rzeczy, ale wszelkie wprowadzone przez nas zmiany, dodane lub przeniesione pliki zostaną zdublowane w chmurze.

Dość proste, tak działa przechowywanie w chmurze, ale tutaj doprowadzamy to do logicznego ekstremum: jeśli mamy terabajt przechowywania w chmurze i mamy terabajt lokalnego przechowywania archiwów, nie ma powodu, aby nie poświęcać tego dysku jako naszego lokalnego kopia zapasowa w chmurze.

Problem z Twoim dyskiem w chmurze

Problem z usługą taką jak Dropbox polega na tym, że podczas synchronizacji stopniowo pochłania coraz więcej pamięci RAM. Oto jak sami Dropbox to wyjaśniają:

Dropbox przechowuje metadane w plikach w pamięci RAM, aby zapobiec ciągłym i kosztownym przeszukiwaniu bazy danych podczas synchronizacji. Metadane obejmują ścieżki do plików w Twoim Dropbox, sumy kontrolne, czasy modyfikacji itp.


Zasadniczo oznacza to, że jeśli masz duży Dropbox (lub OneDrive) z dziesiątkami lub setkami gigabajtów plików, a Dropbox synchronizuje wszystkie te pliki na dysku lokalnym, przechowuje informacje o każdym pliku w pamięci systemowej.

Pokażmy, co mamy na myśli. Oto nasz system po restarcie.

Dlaczego Twoja pamiec masowa w chmurze stawia Twoj system na

Oto nasz system kilka godzin później.

1627537271 215 Dlaczego Twoja pamiec masowa w chmurze stawia Twoj system na

W końcu używana pamięć RAM w naszym systemie wzrośnie do 99 procent (15,8 GB), co sprawi, że będzie bezużyteczna.

W tym momencie nawet ponowne uruchomienie komputera jest trudne. Nasz wskaźnik myszy jest znacznie opóźniony, a kliknięcia myszą nie zostaną natychmiast zarejestrowane (jeśli w ogóle). Często najłatwiejszą i najszybszą poprawką jest wykonanie twardego restartu, albo poprzez przytrzymanie przycisku zasilania, aż komputer się wyłączy, albo użycie przycisku resetowania, jeśli taki masz.

Oczywiście jest to straszne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli martwisz się utratą pracy, więc tak naprawdę jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest próba ponownego uruchomienia go z wdziękiem lub robienie tego w regularnych odstępach czasu, aby pozostała użyteczna.

Jeśli zawiesisz usługę w chmurze i zostawisz komputer sam na jakiś czas, pamięć RAM powinna zostać ostatecznie zwolniona, umożliwiając jej ponowne użycie, ale nie stanie się to natychmiast, a zatem nie będzie działać dla osób, które muszą użyć ich komputery teraz.


W każdym razie, aby zachować kopię 1:1 dysku w chmurze lokalnie, musisz najpierw poradzić sobie z długimi przesyłaniem (zakładając, że nie masz superszybkiego połączenia światłowodowego), do którego początkowo przesyłasz swoje dane. Następnie, jeśli stary lokalny dysk w chmurze ulegnie awarii lub zdecydujesz się utworzyć nowy, możesz po prostu zrobić jego kopię lub zezwolić na ponowne pobranie wszystkich danych, co, jak powiedzieliśmy, z czasem zdziesiątkuje pamięć RAM systemu.

Poszukiwany: eleganckie rozwiązanie

Wydaje się, że nie ma na to prostego rozwiązania, poza zwykłymi restartami. Jeśli zostawisz komputer włączony przez całą noc i pozwolisz mu pobrać zawartość dysku w chmurze, najprawdopodobniej rano powrócisz do nieodpowiadającego systemu. Jeśli chcesz pracować w ciągu dnia, podczas gdy dysk w chmurze synchronizuje się z dyskiem lokalnym, z czasem będzie on coraz bardziej ugrzązł.

Faktem jest, że nie ma naprawdę eleganckiego rozwiązania na zwolnienie pamięci RAM. Jak wspomnieliśmy wcześniej, optymalizatory pamięci są dość bezużyteczne, więc nie zalecamy żadnych. Oznacza to, że po prostu musisz poradzić sobie z tym problemem, w którym jedynym prawdziwym, praktycznym rozwiązaniem jest albo zawieszenie usługi w chmurze i pozwolenie, aby wszystko wróciło do normy, albo ponowne uruchomienie i rozpoczęcie od nowa.

To powiedziawszy, być może masz rozwiązanie, o którym nie myśleliśmy. Chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie o tym problemie. Proszę, zapisz się na naszym forum dyskusyjnym i zostaw nam swoją opinię.

Czy ten post był pomocny?