Skip to content

Dlaczego (większość) aplikacji komputerowych nie jest dostępna w Sklepie Windows

29 de lipiec de 2021
img 56cfa21fe73c9

Sklep Windows dołączony do systemu Windows 10 może być miejscem, w którym znajdziesz całe oprogramowanie, którego szukasz. Ale tak nie jest. Kilka aplikacji komputerowych, takich jak Kodi i Evernote, jest już dostępnych, ale większość nie.

Sklep oferuje przede wszystkim aplikacje mobilne, takie jak Candy Crush Saga i TripAdvisor – dwie aplikacje, które Microsoft łączy teraz z systemem Windows 10 – ale nie bardziej wydajne aplikacje komputerowe, od których zależy wielu użytkowników systemu Windows. Przynajmniej Sklep nie jest już pełen fałszywych aplikacji komputerowych.

Tylko w sklepie oferuje uniwersalne aplikacje

Microsoft zdecydował się oferować tylko aplikacje uniwersalne, a nie aplikacje komputerowe, za pośrednictwem Sklepu. Sklep Windows zawiera tylko aplikacje napisane dla nowej „Universal Windows Platform” firmy Microsoft lub platformy UWP. Jest również czasami nazywany „uniwersalną platformą aplikacji” lub UAP.

W dniach Windows 8 i 8.1 Sklep zawierał tylko te nowe „aplikacje Metro” lub „nowoczesne aplikacje” – które Microsoft faktycznie nazwał „aplikacjami sklepu” w systemie Windows 8.1. Te aplikacje były bardziej ograniczone niż aplikacje komputerowe, działały tylko w pełnoekranowym interfejsie Metro i nigdy tak naprawdę nie „zamykały się”. To było proste: jeśli chciałeś aplikacje do nowego interfejsu, skorzystałeś ze Sklepu. Jeśli chciałeś mieć aplikacje komputerowe, dostałeś je w staromodny sposób.

Dlaczego wiekszosc aplikacji komputerowych nie jest dostepna w Sklepie Windows


Jednak w Windows 10 Microsoft zaczął zacierać granice. Te aplikacje Store działają we własnych oknach na pulpicie, obok innych aplikacji komputerowych. Jednak nadal nie są takie same.

Wraz z wydaniem systemu Windows 8 firma Microsoft umożliwiła programistom dodawanie aplikacji komputerowych do Sklepu Windows. Były to jednak tylko strony Sklepu, które zawierały linki do witryn, z których można było pobrać aplikacje komputerowe. Wydaje się, że nie są już obecne w systemie Windows 10.

UniversalApps są bardziej ograniczone i o to chodzi

Ale nowa uniwersalna platforma aplikacji Microsoftu jest bardziej ograniczona. Nawet w przypadkach, gdy potężne aplikacje w stylu komputerów stacjonarnych zostały wprowadzone do Sklepu Windows, wersja ze Sklepu jest słaba w porównaniu z jej odpowiednikiem na komputery stacjonarne. Po prostu spójrz naRise of the Tomb Raider, który jest dostępny zarówno na Steamie jako aplikacja komputerowa, jak i w Sklepie Windows jako aplikacja uniwersalna. Wersja uniwersalna jest znacznie bardziej ograniczona. W Sklepie Windows dostępna jest aplikacja Dropbox, ale nie może ona synchronizować plików z komputerem, tak jak aplikacja komputerowa Dropbox — jest bardziej podobna do aplikacji na smartfony Dropbox.

To dlatego, że nowa platforma aplikacji firmy Microsoft jest Microsoft zaprojektowany być bardziej ograniczonym. Aplikacje są uruchamiane w piaskownicy, co ogranicza dostęp do plików w twoim systemie. Nie mogą ingerować w inne aplikacje i Cię podglądać. Nie mogą uruchamiać się przy starcie lub stale działać w tle. Aplikacje uniwersalne są zaprojektowane tak, aby były przenośne i działały na Windows Phone, Xbox i innych platformach. Te nowe uniwersalne aplikacje mają więcej wspólnego z aplikacjami mobilnymi na iPhone’a, iPada lub Androida niż z tradycyjnymi aplikacjami komputerowymi.

1627555231 585 Dlaczego wiekszosc aplikacji komputerowych nie jest dostepna w Sklepie Windows

W przeciwieństwie do tego, tradycyjne aplikacje komputerowe dla systemu Windows mogą robić z komputerem praktycznie wszystko, co chcą. UAC uniemożliwia im teraz oszukanie plików systemowych bez Twojej zgody, ale nadal mogą manipulować plikami osobistymi, działać jako keyloggery lub powodować niestabilność systemu. Moc to miecz obosieczny.

Firma Microsoft chciałaby rozpowszechniać tylko bezpieczne aplikacje, które nie zagrażają bezpieczeństwu, prywatności ani wydajności. Dlatego wyklucza normalne aplikacje komputerowe, co do których nie może zagwarantować, że nie spowodują problemów. Microsoft wolałby, aby ludzie tworzyli uniwersalne aplikacje i rozpowszechniali je za pośrednictwem Sklepu, ponieważ system może zarządzać tymi aplikacjami i zapewniać lepsze wrażenia.

Taki jest przynajmniej pomysł. W rzeczywistości uniwersalne aplikacje wciąż nie wystartowały, a większość użytkowników systemu Windows potrzebuje aplikacji na komputery stacjonarne. Ale trzy i pół roku po pierwszym wydaniu Windows Store z Windows 8, Microsoft wciąż próbuje to zmienić.

Macs właściwie mają podobny problem. Podczas gdy Apple Mac App Store zawiera tradycyjne aplikacje na komputery Mac, Mac App Store wymusza piaskownicę, aby zapobiec powodowaniu przez te aplikacje problemów na komputerach Mac. Oznacza to, że mocniejszych aplikacji Mac nie można dostarczać za pośrednictwem Mac App Store i należy je pobierać ze stron internetowych, takich jak pobieranie programu komputerowego Windows, a aplikacje w Mac App Store są często bardziej ograniczone. Wielu programistów Mac porzuciło Mac App Store. Użytkownicy komputerów Mac nie mogą również znaleźć wszystkich programów komputerowych w Mac App Store.

1627555231 507 Dlaczego wiekszosc aplikacji komputerowych nie jest dostepna w Sklepie Windows

Niektóre aplikacje na komputery można przekonwertować na platformę UWP (i są teraz w sklepie)

Wraz z rocznicową aktualizacją dla systemu Windows 10 pojawił się „Desktop Bridge” firmy Microsoft – wcześniej znany jako „Project Centennial”. Deweloperzy mogą teraz pobierać tradycyjne aplikacje klasyczne systemu Windows (innymi słowy aplikacje Win32 i .NET) i pakować je w aplikacje platformy UWP, które można przesłać do Sklepu Windows.

Ta technologia działa zaskakująco dobrze. Twórcy centrum medialnego Kodi napisaliże nie wierzyli, że będzie to łatwe Kodi–złożona aplikacja, która wykorzystuje sprzętową akcelerację audio i wideo – aby stać się aplikacją UWP. Ale ku ich zaskoczeniu po prostu zadziałało. Komputerowa wersja Kodi jest już dostępna w Sklepie Windows.

Pełna wersja komputerowa Evernote jest Już dostępnyw Sklepie Windows. To duża poprawa w stosunku do smutnej aplikacji „Evernote Touch”, która została stworzona dla systemu Windows 8.

1627555231 18 Dlaczego wiekszosc aplikacji komputerowych nie jest dostepna w Sklepie Windows

Ale co z piaskownicą? Spodziewaliśmy się, że wiele aplikacji może nie działać poprawnie po rozmowie, ponieważ są one ograniczone przez piaskownicę platformy UWP, podobnie jak piaskownica Mac App Store ogranicza wiele aplikacji na komputery Mac. Microsoft ostrzega nawet programistów, że nie każda aplikacja będzie działać bez modyfikacji.

Wygląda jednak na to, że piaskownica jest bardzo wyrozumiała. Aplikacje spakowane za pomocą mostka pulpitu nie podlegają wszystkim ograniczeniom dotyczącym piaskownicy wymuszanym w normalnych aplikacjach platformy UWP. Dzięki temu wiele aplikacji komputerowych „po prostu działa” po ich przekonwertowaniu bez żadnych dodatkowych poprawek.


Aplikacje spakowane w ten sposób mają pewne zalety w porównaniu z normalnymi aplikacjami komputerowymi. Sklep Windows to centralne, bezpieczne miejsce do wyszukiwania i instalowania aplikacji. Sklep również automatycznie zaktualizuje aplikacje. Przekonwertowane aplikacje można szybko zainstalować i odinstalować w czysty sposób, bez żadnych kreatorów instalacji, pozostawionych wpisów w rejestrze i innych niepotrzebnych plików zajmujących miejsce na dysku twardym.

Deweloperzy mogą również dodawać funkcje platformy UWP do swoich aplikacji komputerowych. Na przykład aplikacja Evernote w Sklepie Windows oferuje kafelek na żywo. Microsoft twierdzi, że pozwoli to programistom na stopniową migrację ich aplikacji komputerowych do aplikacji UWP, zastępując fragmenty kodu na raz.

Niestety te aplikacje nie mają wszystko zalety zwykłych aplikacji „Universal Windows Platform”. Chociaż są to technicznie aplikacje „UWP”, w rzeczywistości nie są uniwersalne – będą działać tylko na komputerach z systemem Windows 10. Nie będą działać na telefonach z systemem Windows 10, Xbox One, HoloLens ani innych platformach, które Microsoft może wydać w przyszłości.

1627555232 845 Dlaczego wiekszosc aplikacji komputerowych nie jest dostepna w Sklepie Windows

Spodziewamy się, że w przyszłości do Sklepu Windows będzie dodawanych coraz więcej aplikacji komputerowych, ale nie wszystkie aplikacje komputerowe będą dostępne w Sklepie. Niektóre zaawansowane aplikacje po prostu nie nadają się do piaskownicy. Programiści będą musieli wykonać dodatkową pracę, a wszelkie dodatkowe funkcje platformy UWP będą działać tylko w systemie Windows 10. Programiści będą musieli nadal oferować instalator do pobrania dla użytkowników systemu Windows 7.

A jeśli programista sprzedaje oprogramowanie, będzie musiał dać sklepowi Windows 30% cięcie zysków. Deweloperzy mogą chcieć sprzedawać własne oprogramowanie i zachować wszystkie zyski, zamiast dzielić się nimi z firmą Microsoft.

W dającej się przewidzieć przyszłości Sklep Windows będzie nadal tylko jednym ze sposobów na zdobycie niektórych aplikacji – a nie punktem kompleksowej obsługi całego oprogramowania, którego możesz potrzebować na komputerze z systemem Windows 10.

Czy ten post był pomocny?