Skip to content

Dlaczego włączenie opcji „Nie śledź” nie powstrzymuje Cię przed śledzeniem

25 de lipiec de 2021
image162

Opcja „Nie śledź” jest domyślnie włączona w przeglądarce Internet Explorer 10 systemu Windows 8 i dostępna w przeglądarkach Firefox, Safari i Opera. Google dodaje go nawet do Chrome. Jest tylko jeden problem: w rzeczywistości nie zapobiega to śledzeniu.

Pole wyboru Nie śledź może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Chociaż kilka witryn zwróci na to uwagę, zdecydowana większość witryn zignoruje Twoje preferencje.

Co to jest śledzenie

Śledzenie przybiera różne formy. Witryny i skrypty sieci reklamowych, z których korzystają, śledzą, jakie strony odwiedzasz online i obsługują je w oparciu o Twoje zainteresowania. Na przykład, jeśli odwiedzasz witrynę internetową dla określonego produktu, a następnie przeglądasz inną witrynę, możesz nadal widzieć s dla produktu, który oglądałeś wcześniej. jeśli szukasz informacji o Androidzie, możesz zobaczyć Androida w innych odwiedzanych witrynach, nawet jeśli nie są one związane z technologią.

Te dane o Tobie mogą być również analizowane lub sprzedawane. Istnieją również bardziej podstawowe rodzaje śledzenia – na przykład witryny mogą zobaczyć, które strony na nich odwiedzasz i jak długo spędzasz na każdej stronie. Może to pomóc stronom internetowym określić, czym interesują się ich odwiedzający.

Co robi „Nie śledź”?

Twoja przeglądarka używa protokołu HTTP do komunikacji ze stronami internetowymi. Gdy włączysz opcję Nie śledź, Twoja przeglądarka dołącza nagłówek HTTP „DNT” z wartością „1” za każdym razem, gdy łączysz się z witryną internetową.

Wartość „1” wyraża chęć rezygnacji ze śledzenia. Innymi słowy, po włączeniu opcji Nie śledź, przeglądarka wysyła żądanie, aby witryna nie śledziła Cię za każdym razem, gdy łączysz się z witryną.


Wszystkie przeglądarki z wyjątkiem obecnej wersji Google Chrome mają tę opcję, a nawet Google Chrome wkrótce ją będzie mieć. Na przykład nosi nazwę „Powiedz witrynom, których nie chcę śledzić” w przeglądarce Firefox.

1627189415 772 Dlaczego wlaczenie opcji „Nie sledz nie powstrzymuje Cie przed sledzeniem

Ustawienia domyślne

Nagłówek Do Not Track ma trzy możliwe wartości:

  • 1 – Nie śledź (zrezygnuj ze śledzenia)
  • 2 – Śledź (włącz śledzenie)
  • Brak – brak preferencji

Domyślnie przeglądarki internetowe używają wartości null, co oznacza, że ​​nie wyraziłeś chęci, czy chcesz być śledzony, czy nie.

1627189415 811 Dlaczego wlaczenie opcji „Nie sledz nie powstrzymuje Cie przed sledzeniem

Jedynym wyjątkiem jest Internet Explorer 10, który automatycznie włącza opcję Nie śledź. Jest to niezwykle kontrowersyjne, ponieważ narusza standard Do Not Track.

Standard Do Not Track został zaprojektowany tak, aby umożliwić użytkownikom wskazanie preferencji, a autorzy specyfikacji Do Not Track i Digital Advertising Alliance nie zgadzają się z wyborem firmy Microsoft. Jeśli opcja „Nie śledź” jest domyślnie włączona, twierdzą, że nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy użytkownik rzeczywiście wyraził indywidualne preferencje. Roy Fielding, jeden z autorów standardu Do Not Track, zaktualizował serwer WWW Apache o otwartym kodzie źródłowym, aby ignorować sygnały Do Not Track wysyłane przez Internet Explorer 10 z tego powodu.

Problem z brakiem śledzenia

Włączenie opcji „Nie śledź” nie zmienia żadnych ustawień prywatności przeglądarki. Gdy włączysz opcję Nie śledź, Twoja przeglądarka prosi każdą witrynę, z którą się łączysz, aby Cię nie śledziła.

Problem polega na tym, że większość stron internetowych po prostu ignoruje żądanie „nie śledź”. Strony internetowe muszą być aktualizowane, aby zwracać uwagę na to pole, a większość stron internetowych nie jest zainteresowana jego przestrzeganiem.

1627189415 103 Dlaczego wlaczenie opcji „Nie sledz nie powstrzymuje Cie przed sledzeniem

Co robią strony internetowe?

Większość stron internetowych po prostu ignoruje pole Nie śledź. Wśród stron internetowych, które słuchają prośby, zareagują na nią na różne sposoby. Niektóre po prostu wyłączają reklamy ukierunkowane, pokazując ogólne zamiast tych skierowanych do Twoich zainteresowań, jednocześnie śledząc Cię i wykorzystując dane do innych celów. Niektórzy mogą wyłączyć śledzenie przez inne witryny, ale nadal śledzą sposób korzystania z ich witryny do własnych celów. Niektórzy mogą wyłączyć wszystkie śledzenie. Nie ma zgody co do tego, jak strony internetowe powinny reagować na Do Not Track.


Obecnie Do Not Track jest całkowicie dobrowolny. W przyszłości może się zdarzyć, że niektóre kraje wprowadzą przepisy zmuszające strony internetowe do przestrzegania tej preferencji. Możliwe jest również, że niektóre organizacje reklamowe lub biznesowe mogą wymagać od swoich członków przestrzegania tego ustawienia.

Debata na temat śledzenia to drażliwy problem – po pierwsze, śledzenie może być używane do wyświetlania reklam produktów, które Cię interesują, takich jak reklamy produktów technicznych zamiast reklam pieluch. Reklamy te pomagają również finansować witryny internetowe.

Jeśli Do Not Track jest egzekwowane przez prawo, sieć prawdopodobnie nadal będzie pełna witryn, które Cię śledzą. Będą one zlokalizowane w innych krajach, w których przestrzeganie zakazu śledzenia nie jest egzekwowane, podobnie jak nasze adresy e-mail stale otrzymują spam, mimo że w wielu krajach spam jest nielegalny.

Czy ten post był pomocny?