Skip to content

Dlaczego zapora Windows Defender blokuje niektóre funkcje aplikacji?

14 de lipiec de 2021
img 5d41e76b91a32 1024x469 1

Prawie każdy, kto korzysta z systemu Windows, widział go. Uruchamiasz aplikację lub grę, a Zapora systemu Windows wyskakuje i mówi, że „zablokowała niektóre funkcje tej aplikacji”. Co to oznacza i czy należy zezwolić na dostęp?

Dlaczego pojawia się ta wiadomość?

Ten komunikat pojawia się, gdy aplikacja chce działać jako serwer i akceptować połączenia przychodzące. Ten monit nie jest wyświetlany w przypadku większości używanych aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe i klienci poczty e-mail. Widzisz go tylko w przypadku określonych typów aplikacji, takich jak serwery multimediów, gry z funkcjami dla wielu graczy, narzędzia do udostępniania plików online i inne aplikacje serwerowe.

Zapora systemu Windows domyślnie blokuje połączenia przychodzące. Ale gdy po raz pierwszy blokuje połączenia z nową aplikacją, pojawia się ten komunikat. Następnie możesz wybrać, czy zezwolić na połączenie. Gwarantuje to, że połączenia nie są po cichu blokowane bez Twojej wiedzy.

W systemie Windows 10 zobaczysz wyskakujące okienko „Zapora systemu Windows Defender zablokowała niektóre funkcje tej aplikacji”. W systemach Windows 7 i 8 zamiast tego wyświetlany jest komunikat „Zapora systemu Windows zablokowała niektóre funkcje tej aplikacji”.

Czy należy zezwolić na dostęp?

Alert zabezpieczeń programu Windows Defender w systemie Windows 10.

Gdy pojawi się to okno, masz kilka możliwości. Możesz kliknąć „Zezwól na dostęp” i zezwolić na połączenia przychodzące przez zaporę. Możesz też kliknąć „Anuluj”, a zapora nadal blokuje połączenia przychodzące dla tej aplikacji.


Możesz także wybrać typy sieci, w których chcesz zezwolić na połączenia. Na przykład można zezwolić aplikacji serwera multimediów tylko na sieci prywatne. W ten sposób po podłączeniu laptopa do publicznej sieci Wi-Fi nikt nie może połączyć się z serwerem multimediów. Jednak osoby w sieci domowej lub służbowej nadal będą mogły się łączyć.

Gdy łączysz się z siecią, wybierasz, czy jest ona publiczna, czy prywatna — system Windows nie wie automatycznie. Możesz zmienić tę opcję dla sieci później w Panelu sterowania lub aplikacji Ustawienia.

Jeśli ufasz aplikacji i chcesz korzystać ze wszystkich jej funkcji, zezwól na dostęp. Jeśli nie zezwolisz na dostęp dla gry na PC, możesz nie być w stanie hostować gier wieloosobowych. Jeśli zobaczysz ten monit i chcesz użyć serwera multimediów do udostępniania multimediów innym systemom w sieci, prawdopodobnie musisz zezwolić na dostęp, aby to zrobić. Na przykład klient BitTorrent potrzebuje tego dostępu, aby przesyłać dane do innych systemów w Internecie.

Jeśli nie zezwolisz na dostęp, aplikacja może nie działać poprawnie. Tak więc możesz nie być w stanie hostować gier wieloosobowych w grze na PC, ponieważ zapora blokuje połączenia przychodzące.

Jeśli nie rozpoznajesz aplikacji, możesz poszukać nazwy w Internecie i uzyskać więcej informacji. Niektóre typy złośliwego oprogramowania działają jako serwer i mogą wywołać alert zapory. Uruchom skanowanie za pomocą preferowanego programu antywirusowego, jeśli obawiasz się, że Twój komputer może zawierać złośliwe oprogramowanie.

Jak zezwolić lub zabronić dostępu później

Zapora systemu Windows nie pyta dwa razy o tę samą aplikację, ale możesz zmienić ustawienie, aby w przyszłości zezwolić na dowolną aplikację lub jej zabronić. Aby to zrobić, wybierz Panel sterowania> System i zabezpieczenia> Zapora Windows Defender> Zezwalaj aplikacji lub funkcji przez Zaporę Windows Defender.


Kliknij „Zmień ustawienia”, aby odblokować ustawienia. Znajdź aplikację na liście, a następnie kliknij pola wyboru Publiczny lub Prywatny, aby określić, czy jest ona dozwolona, ​​czy nie. Jeśli usuniesz zaznaczenie obu pól obok aplikacji, nie będzie można łączyć się w sieciach publicznych ani prywatnych. Jeśli zaznaczysz oba pola, aplikacja może łączyć się w obu.

Lista dozwolonych aplikacji zapory systemu Windows Defender.

Jak wyłączyć powiadomienia

Jeśli wolisz nie widzieć tych powiadomień i system Windows automatycznie blokuje połączenia przychodzące do wszystkich aplikacji, możesz.

Aby to zrobić, wybierz Panel sterowania> System i zabezpieczenia> Zapora systemu Windows Defender> Zmień ustawienia powiadomień.

Aby wyłączyć powiadomienia, odznacz opcję „Powiadom mnie, gdy Zapora Windows Defender zablokuje nową aplikację”. Są tu dwie opcje: jedna dla sieci prywatnych i jedna dla publicznych.

Usuń zaznaczenie opcji „Powiadom mnie, gdy zapora systemu Windows Defender zablokuje nową aplikację” w ustawieniach sieci prywatnej i publicznej.

To okno jest dość powszechnym widokiem w systemie Windows i zwykle masz pojęcie, dlaczego aplikacja chce mieć dostęp do sieci na takim poziomie. W większości przypadków, jeśli ufasz aplikacji, możesz bezpiecznie zezwolić. Nawet jeśli zezwolisz aplikacji przez Zaporę systemu Windows, translacja adresów sieciowych (NAT) routera nadal zapobiega wielu połączeniom przychodzącym, chyba że skonfigurujesz przekierowanie portów.

Czy ten post był pomocny?