Skip to content

Dlaczego zdjęcie w moim aparacie miga na czarno?

21 de lipiec de 2021
1626871589 preview 1

Jeśli zrobiłeś zdjęcie aparatem cyfrowym, być może zauważyłeś obszary zdjęcia migającego w kolorze czarnym – tak jak w poniższym GIF-ie – podczas przeglądania zdjęć.

Ten czarny błysk jest potocznie nazywany „mruganiem”. Obszary, które migają na czarno, pokazują, gdzie podświetlenia zostały przycięte lub rozświetlone; innymi słowy, części obrazu, które są prześwietlone i zostały nagrane przez aparat jako czysta biel.

Oto właściwe spojrzenie na powyższy obrazek. Widać, że niebo jest jasnobiałe.

1626871588 941 Dlaczego zdjecie w moim aparacie miga na czarno

Mimo że oryginalny obraz jest plikiem RAW, niewiele mogę zrobić, aby go zapisać.

1626871588 239 Dlaczego zdjecie w moim aparacie miga na czarno

Tak więc, jeśli widzisz mrugnięcia, oznacza to, że coś jest nie tak z twoją ekspozycją.

Jak używać Blinkies do robienia lepszych zdjęć

Błyski nie zawsze wyświetlają się domyślnie, więc jeśli chcesz ich użyć, może być konieczne włączenie ich w menu. W aparatach Canon jest to Odtwarzanie > Alert o podświetleniu. W aparatach Nikon naciskasz przycisk W górę podczas odtwarzania zdjęć, aby przejść do trybu widoku Najciekawsze. Jeśli nie masz pewności, zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu i poszukaj czegoś takiego jak „Ostrzeżenie o prześwietleniu”.


Wraz z histogramem migacze są użytecznym narzędziem, którego możesz użyć, aby upewnić się, że uzyskałeś prawidłową ekspozycję w aparacie, zwłaszcza jeśli używasz techniki takiej jak ekspozycja w prawo, która celowo prześwietla obraz, aby przechwycić więcej danych.

Po włączeniu migawek możesz szybko sprawdzić, czy obraz jest prześwietlony, czy nie. W ten sposób możesz podjąć kroki w celu rozwiązania problemów, będąc nadal w lokalizacji.

1626871588 946 Dlaczego zdjecie w moim aparacie miga na czarno

Sposób, w jaki naprawisz prześwietlenie, zależy od Twojego celu.

Jeśli używasz ISO wyższego niż 100, pierwszym krokiem powinno być jego zmniejszenie. Zmniejszenie czułości ISO zmniejsza ilość szumu cyfrowego na obrazie, ale poza tym nie wpływa na jego wygląd.

Następnie musisz zdecydować, czy czas otwarcia migawki czy przysłona znaczy dla Ciebie więcej. Jeśli chcesz zachować długi czas otwarcia migawki w celu uzyskania długiej ekspozycji, możesz wybrać węższą przysłonę. Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć małą głębię ostrości z szeroką przysłoną, powinieneś użyć krótszego czasu otwarcia migawki.

Jeśli nie chcesz zmieniać czasu otwarcia migawki ani przysłony, możesz również użyć filtra o neutralnej gęstości, aby zmniejszyć ilość światła docierającego do czujnika.


Oto ten sam obraz, co powyżej, z ISO obniżonym do 100.

1626871588 918 Dlaczego zdjecie w moim aparacie miga na czarno

Dużo lepiej!

Ważne jest, aby pamiętać, że blinkies nie są nieomylne. Są one oparte na danych z podglądu JPEG obrazu RAW, więc prawie zawsze jest trochę danych, które można wycofać. Ponadto czasami nie można powstrzymać aparatu przed wygaszeniem niektórych świateł, takich jak środek słońca; to normalne. Musisz dbać o miganie tylko wtedy, gdy pokazuje je duży lub ważny obszar obrazu.

Czy ten post był pomocny?