Skip to content

Do czego służy skrót klawiaturowy Ctrl+Z?

20 de maj de 2022
undo windows hero 2

Jeśli wpisałeś niewłaściwą rzecz, usunąłeś przez pomyłkę lub wykonałeś inną przypadkową czynność w systemie Windows, prawdopodobnie w pewnym momencie będziesz chciał użyć Ctrl + Z. Oto, co robi.

To jest skrót Cofnij

Jeśli naciśniesz Ctrl+Z w systemie Windows 10 lub Windows 11, cofniesz poprzednią czynność w większości aplikacji. Jest to przydatne, gdy popełnisz błąd wejściowy lub usuniesz jakąś zawartość i chcesz szybko to naprawić. Skrót działa również w Eksploratorze plików podczas zmiany nazwy plików i wykonywania innych czynności.

Aby cofnąć w systemie Windows, naciśnij Ctrl+Z na klawiaturze.

Często możesz także wykonać Cofnij za pomocą polecenia menu w aplikacji, takiego jak Edycja > Cofnij w aplikacjach z tradycyjnym paskiem menu u góry.

1653035185 365 Do czego sluzy skrot klawiaturowy CtrlZ

Skrót Ctrl+Z Cofnij powstał w systemie Windows z wersją 3.1 w 1992 roku, zapożyczonym z Apple Macintosh (gdzie zamiast tego jest Command+Z). Mac pożyczył skrót Command+Z od Apple Lisa (1983), który (wraz ze skrótami wycinania/kopiowania/wklejania) został stworzony przez Larry’ego Teslera jako Apple+Z dla układu klawiatury Lisa w tamtym czasie.

Przed Windows 3.1 wczesne wersje systemu Windows obsługiwały alternatywny skrót Cofnij, Alt+Backspace, który jest nadal używany w wielu aplikacjach systemu Windows, ale może nie być powszechnie obsługiwany w każdej aplikacji.

Ty też możesz przerobić

Po naciśnięciu Ctrl + Z, aby cofnąć, możesz powrócić do poprzedniego stanu (przed cofnięciem) w wielu aplikacjach, wykonując „Ponów”. Aby to zrobić, naciśnij Ctrl + Y lub wybierz „Ponów” z menu.

Aby powtórzyć w niektórych aplikacjach Windows, naciśnij Ctrl+Y na klawiaturze.

Powodzenia i miłego montażu!

Czy ten post był pomocny?