Skip to content

Do czego służyła teczka systemu Windows?

15 de lipiec de 2021
img 5bfc56f0f1c38 1024x469 1

Aktówka systemu Windows została wprowadzona w systemie Windows 95 i była Dropboxem swoich czasów. Nadal jest częścią systemu Windows 7, ale został wycofany w systemie Windows 8 i nie jest już częścią systemu Windows 10.

W teczce chodziło o synchronizowanie plików

1626326583 244 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Jeśli jesteś wystarczająco stary, prawdopodobnie w pewnym momencie widziałeś ikonę „Moja teczka” na pulpicie komputera, nawet jeśli nigdy nie korzystałeś z Aktówki systemu Windows.

Aktówka systemu Windows została zaprojektowana, aby ułatwić synchronizację plików w czasach przed stałymi połączeniami internetowymi. Na przykład możesz użyć go do przeniesienia niezbędnych plików z domu na dyskietkę. Możesz też zsynchronizować pliki z sieci lokalnej w miejscu pracy z laptopem przed rozłączeniem.

Nie chodziło tylko o kopiowanie plików tam iz powrotem, co można zrobić po prostu za pomocą funkcji kopiowania i wklejania. W teczce chodziło o synchronizację tych plików. Jeśli edytowałeś kopię plików w teczce, możesz następnie zsynchronizować je z pierwotną lokalizacją. Lub, jeśli masz kopie niektórych plików w teczce, a pliki zostały zaktualizowane w oryginalnej lokalizacji, możesz zsynchronizować teczkę, aktualizując kopie aktówki, aby pasowały do ​​oryginałów.

Jak działała teczka

1626326584 9 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Oto, jak użyłbyś Aktówki:

Najpierw przechowuj teczkę na urządzeniu, które podróżuje z Tobą. Na przykład, jeśli masz laptopa, możesz przechowywać teczkę w dowolnym miejscu na laptopie. Jeśli masz komputer stacjonarny, możesz umieścić teczkę na dyskietce i zabrać ją ze sobą do domu.


Możesz przenieść obiekt My Briefcase z pulpitu na dyskietkę lub kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolny folder i wybrać Nowy > Aktówka, aby utworzyć nowy.

1626326584 412 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Przeciągałbyś wszystkie ważne pliki, które chciałeś zabrać ze sobą do Aktówki. Na przykład, jeśli masz ważne dokumenty przechowywane na sieciowym serwerze plików w miejscu pracy, możesz przeciągnąć je do teczki na swoim laptopie. Lub, jeśli masz jakieś pliki, których używasz na komputerze stacjonarnym w miejscu pracy, możesz przeciągnąć je do aktówki na dyskietce.

Możesz także przeciągnąć całe foldery do aktówki, a system Windows zsynchronizuje te foldery.

1626326584 364 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Teraz możesz odłączyć laptopa od sieci lub wyjąć dyskietkę i przenieść ją na inny komputer. Aktówka na laptopie lub dyskietce zawierała kopie wszelkich plików, które umieściłeś w teczce. Możesz przeglądać je w trybie offline, a nawet wprowadzać zmiany. Właśnie otworzyłeś teczkę, a następnie otworzyłeś znajdujące się w niej pliki.

Windows traktował teczki jak praktycznie każdy inny folder. Możesz otworzyć plik bezpośrednio z teczki i zapisać go bezpośrednio w teczce.

1626326584 387 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Później wrócisz do pracy i podłączysz laptopa do lokalnej sieci w miejscu pracy lub włożysz dyskietkę do komputera stacjonarnego. Aby zsynchronizować zmiany, otwórz Aktówkę i kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” na pasku narzędzi. Wszelkie zmiany zostaną zsynchronizowane. Na przykład, jeśli edytowałeś pliki w teczce, Twoje zmiany zostaną zsynchronizowane z powrotem do oryginalnych lokalizacji pliku. Jeśli pliki w sieci w Twoim miejscu pracy uległy zmianie, kopie w Twojej teczce zostaną zaktualizowane.


Możesz także użyć przycisku „Aktualizuj wybrane”, aby zaktualizować tylko kilka plików. Niezależnie od tego, w jaki sposób to zrobisz, zostaniesz poproszony o wybranie plików, które chcesz zaktualizować, więc nie było błędów.

W przeciwieństwie do Dropbox nie można synchronizować plików na kilku różnych komputerach za pomocą teczki. Zawartość aktówki mogła być zsynchronizowana tylko z jednym miejscem — to wszystko. Tak więc, gdy nie było Cię w miejscu pracy, pomysł polegał na tym, aby pracować tylko z plikami przechowywanymi w teczce, a nie wyciągać ich z teczki lub próbować zsynchronizować w innym miejscu.

1626326584 116 Do czego sluzyla teczka systemu Windows

Co się stało z teczką?

Aktówka systemu Windows była świetna, gdy została wprowadzona w systemie Windows 95, ale z biegiem czasu stawała się coraz mniej ważna. Mimo to teczka nadal była częścią systemów Windows XP, Windows Vista i Windows 7. W systemie Windows 8 została uznana za „przestarzałą”. ustawienie rejestru. Został całkowicie usunięty wraz z wydaniem Aktualizacji twórców.

Ostatecznie Aktówka straciła na znaczeniu dzięki Internetowi. Dzięki dostępowi do szybkiego łącza internetowego praktycznie wszędzie, zwykle nie ma potrzeby przechowywania kopii plików w trybie offline i ich synchronizowania. Nawet jeśli potrzebujesz sieciowych udziałów plików, możesz połączyć się z siecią w miejscu pracy z dowolnego miejsca za pośrednictwem VPN.

Aktówka została również całkowicie zastąpiona przez usługi takie jak Dropbox, Microsoft OneDrive i Google Drive. Podobnie jak Aktówka systemu Windows, usługi te synchronizują kopie plików między komputerami. Dzięki temu nawet w trybie offline możesz mieć dostęp w trybie offline do swoich plików, które zostaną zsynchronizowane, gdy wrócisz do trybu online.

W przeciwieństwie do aktówki usługi te umożliwiają synchronizację plików z wieloma różnymi komputerami. Cała synchronizacja również odbywa się automatycznie. Nie ma potrzeby klikania przycisku „Aktualizuj wszystko”, aby ręcznie zastosować zmiany. Aktówka systemu Windows jest teraz staromodna.

Czy ten post był pomocny?