Skip to content

Dodaj język wprowadzania klawiatury do Ubuntu

30 de lipiec de 2021
image123

Chcesz pisać w wielu językach w Ubuntu? Tutaj pokażemy, jak łatwo dodawać i przełączać się między wieloma układami klawiatury w Ubuntu.

Dodaj język klawiatury

Aby dodać język klawiatury, otwórz System menu, wybierz Preferencje, a następnie wybierz Klawiatura.

W oknie dialogowym Preferencje klawiatury wybierz Układy i kliknij Dodać.

1627660911 488 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Możesz wybrać kraj, a następnie wybrać język i wariant klawiatury. Pamiętaj, że w niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, może być wyświetlanych kilka języków. Po dokonaniu wyboru możesz wyświetlić jego podgląd na przykładowej klawiaturze wyświetlanej pod menu.

1627660911 832 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Alternatywnie na drugiej karcie wybierz język, a następnie wybierz wariant. Kliknij Dodać po dokonaniu wyboru.

1627660911 234 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu


Teraz zauważysz, że w Preferencjach klawiatury są wymienione dwa języki i oba są natychmiast gotowe do użycia. Możesz dodać więcej, jeśli chcesz, lub zamknąć okno dialogowe.

1627660912 123 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Przełączaj się między językami

Jeśli masz zainstalowanych wiele języków wprowadzania, zauważysz nową ikonę w zasobniku systemowym w prawym górnym rogu. Wyświetli skrót nazwy kraju i/lub języka, który jest aktualnie wybrany. Kliknij ikonę, aby zmienić język.

1627660912 161 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Kliknij prawym przyciskiem myszy okno dialogowe, aby wyświetlić dostępne języki (wymienione poniżej Grupy), otwórz ponownie okno Preferencje klawiatury lub pokaż bieżący układ.

1627660912 580 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Jeśli wybierzesz Pokaż aktualny układ zobaczysz okno z podglądem klawiatury, który widzieliśmy wcześniej podczas ustawiania układu klawiatury. Możesz nawet wydrukować ten podgląd układu, aby pomóc Ci zapamiętać układ, jeśli chcesz.

1627660912 114 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Zmień skróty klawiaturowe, aby zmienić język

Domyślnie możesz przełączać języki wprowadzania w Ubuntu z klawiatury, naciskając jednocześnie oba klawisze Alt. Wielu użytkowników jest już przyzwyczajonych do domyślnej kombinacji Alt + Switch do przełączania języków wprowadzania w systemie Windows i możemy to dodać w Ubuntu. Otwórz okno dialogowe preferencji klawiatury, wybierz Układ i kliknij Opcje.

1627660912 917 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Kliknij znak plus obok Klawisz(e) do zmiany układui wybierz Alt+Shift. Kliknij Blisko, a teraz możesz używać tego znanego skrótu do przełączania języków wprowadzania.

1627660912 315 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu


Okno dialogowe opcji układu oferuje o wiele więcej schludnych skrótów klawiaturowych i opcji. Jedną ze szczególnie fajnych opcji była opcja korzystania z klawiatury, aby pokazać, kiedy używamy alternatywnego układu klawiatury. Wybraliśmy lampkę ScrollLock, ponieważ jest ona obecnie prawie nieużywana, a teraz świeci się, gdy używamy naszego innego języka wprowadzania.

1627660912 615 Dodaj jezyk wprowadzania klawiatury do Ubuntu

Wniosek

Niezależnie od tego, czy regularnie piszesz w wielu językach, czy tylko od czasu do czasu musisz wpisać znak z alternatywnego układu klawiatury, ustawienia klawiatury Ubuntu ułatwiają działanie klawiatury tak, jak chcesz. A ponieważ możesz nawet wyświetlić podgląd i wydrukować układ klawiatury, możesz nawet zapamiętać alternatywny układ klawiatury, jeśli nie jest on wydrukowany na klawiaturze.

Użytkownicy Windowsa też nie pozostają w tyle. Sprawdź nasz samouczek na temat dodawania języków klawiatury do XP, Vista i Windows 7.

Czy ten post był pomocny?