Skip to content

Dokumenty Google mają teraz bloki kodu, ale nie dla wszystkich

15 de grudzień de 2022
google docs logo 675 1024x575 1

Logo Dokumentów Google na białym tle

Dokumenty Google to jeden z najpopularniejszych sposobów tworzenia i udostępniania dokumentów tekstowych, ale do tej pory udostępnianie próbek kodu było nieco uciążliwe. To się wreszcie zmienia.

Google powiedział w dzisiejszym poście na blogu: „obecnie podczas pracy w Dokumentach Google współpracownicy, którzy chcą zaprezentować kod, muszą wkleić go do dokumentu, a następnie ręcznie zastosować style, podświetlając składnię. Dodajemy nową funkcję inteligentnego płótna, która znacznie upraszcza ten proces, umożliwiając formatowanie i wyświetlanie kodu w Dokumentach za pomocą bloków kodu”.


Google

Dostępna jest nowa opcja wstawiania rozwijanego bloku kodu Wstaw > Bloki konstrukcyjne > Blok kodu. Stamtąd możesz wybierać spośród kilku różnych języków programowania, takich jak Java, Python, C++ i JavaScript. Dokumenty Google utworzą następnie blok i zapewnią prawidłowe formatowanie kolorów dla wybranego języka. Możesz także po prostu wpisać symbol @ w dokumencie, a następnie „bloki kodu”.

Nowe bloki kodu powinny przydać się każdemu, kto pracuje nad samouczkami programowania, przykładami projektów kodu lub czymkolwiek innym w Dokumentach Google, które może wymagać dołączenia próbek kodu.

Google twierdzi, że ta funkcja powinna zostać wprowadzona w ciągu najbliższych 15 dni, ale nie jest ona jeszcze dostępna dla osobistych kont Google (np. logowania do Gmaila), a jedynie do kont Workspace dostarczonych przez firmę lub inną organizację. Nie jest jasne, kiedy i czy wszyscy będą mogli tego spróbować.

Źródło: Aktualizacje Google Workspace

Czy ten post był pomocny?