Skip to content

Dowiedz się dokładnie, co znajduje się na komputerze Mac dzięki narzędziu informacji o systemie

2 de sierpień de 2021
img 555e1ca7180ff

Kiedy zamawiasz komputer Mac lub idziesz do sklepu Apple Store, aby go kupić, prawdopodobnie nie wiesz, jaki sprzęt się w nim znajduje. Dzięki narzędziu System Information OS X, łatwo jest uzyskać jasne, zwięzłe informacje o tym, co dokładnie znajduje się w środku i jest zainstalowane w Twoim konkretnym urządzeniu.

Narzędzie Informacje o systemie zawiera wiele informacji o komputerze, ustawieniach sieciowych i oprogramowaniu.

Jest to cenne, ponieważ zawiera szczegółowe informacje o dosłownie każdym kawałku sprzętu w twoim systemie. Jest bardzo podobny do Menedżera urządzeń w systemie Windows, z wyjątkiem tego, że Menedżer urządzeń umożliwia aktualizowanie i przywracanie sterowników, co nie jest konieczne na komputerze Mac.

Jednak informacje o systemie mogą wiele powiedzieć o komputerze Mac, jego zdrowiu i wielu innych ważnych aspektach. A co najlepsze, wszystko znajduje się w jednym miejscu, więc nie musisz przechodzić od kontroli użyteczności do najwyższej wydajności.

O tym Macu

Jeśli klikniesz menu Apple, pierwszą opcją będzie zawsze „O tym Macu”.

1627913721 473 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki


Jeśli ktoś zapyta Cię, jakiej wersji systemu OS X używasz, poinformuje Cię o tym Macu. Jeśli chcesz szybko sprawdzić, ile pamięci RAM zainstalowałeś, jaka jest szybkość procesora lub numer seryjny, wystarczy spojrzeć na Informacje o tym Macu.

1627913721 887 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Kliknij kartę „Wyświetlacze”, aby wyświetlić rozmiar ekranu, jego rozdzielczość i sprzęt graficzny komputera Mac.

1627913722 409 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Kolejną fajną rzeczą, którą możesz chcieć wiedzieć na pierwszy rzut oka, jest to, ile miejsca pozostało na dysku systemowym, a także jakie typy plików zajmują najwięcej miejsca.

1627913722 324 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Kliknij kartę „Wsparcie”, aby uzyskać dostęp do zasobów pomocy technicznej dla systemów OS X i Macintosh.

1627913722 882 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Wreszcie, jeśli masz problemy ze sprzętem, możesz sprawdzić stan zasięgu, opcje naprawy i dowiedzieć się więcej o AppleCare z zakładki „Serwis”.

Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Informacje o tym Macu są wtedy bardzo przydatne do sprawdzania najbardziej pobieżnych informacji w systemie, a dla wielu to często więcej niż wystarczające.

Raport informacji o systemie

Gdy używasz aplikacji O tym Macu, możesz kliknąć przycisk „Aktualizacja oprogramowania…”, jeśli chcesz sprawdzić dostępne uaktualnienia.


Możesz także kliknąć przycisk „Raport systemowy”, który otworzy narzędzie Informacje o systemie. Narzędzie Informacje o systemie można również znaleźć w Narzędziach, które znajduje się w folderze Aplikacje.

1627913722 339 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Jak widać, istnieje lewe okienko, w którym znajdziesz swój sprzęt, sieć i oprogramowanie. Jeśli wybierzesz najwyższą lub dowolną podkategorię i są jakieś informacje na temat tego elementu, zobaczysz je w prawym okienku.

1627913722 503 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Sekcja sprzętu to świetny sposób na sprawdzenie rzeczy, które odnoszą się do stanu systemu. Na przykład, jeśli chcesz sprawdzić stan i stan baterii laptopa, kliknij kategorię „Zasilanie”, a będziesz mógł sprawdzić „Informacje o stanie baterii”.

1627913723 671 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Kolejną interesującą kategorią do sprawdzenia jest Bluetooth, która zawiera szczegółowe informacje o urządzeniach sparowanych z komputerem Mac, w tym o tym, co jest aktualnie podłączone, jakie usługi świadczą i nie tylko.

1627913723 36 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Podobnie sekcja Sieć może ujawnić interesujące fakty dotyczące twoich połączeń. Sprawdź „Firewall”, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, czy jest włączona, rejestrowania aktywności i które aplikacje zezwalają na wszystkie połączenia.

1627913723 710 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki


Sekcja „Wi-Fi” wyświetla kilka ładnych informacji o wszelkich sieciach bezprzewodowych w okolicy.

1627913723 15 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Na koniec powinieneś sprawdzić sekcję Oprogramowanie. „Przegląd oprogramowania systemowego” powie ci nie tylko, jaka jest wersja twojego systemu (wiedzieliśmy to już z About This Mac), ale jaką masz wersję jądra i ile czasu minęło od ostatniego uruchomienia systemu.

1627913723 579 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o każdym ostatnim oprogramowaniu zainstalowanym na Twoim komputerze? Sprawdź sekcję „Aplikacje”.

1627913724 54 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

W rzeczywistości jest to o wiele łatwiejsze niż otwieranie folderu Aplikacje, klikanie aplikacji, a następnie używanie „Command + I”, aby wyświetlić jej informacje, chociaż oczywiście nadal musisz użyć okienka informacyjnego, aby zmienić ikony aplikacji i folderów.

1627913724 422 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Poświęć chwilę, aby zatrzymać się w sekcji Okienka preferencji. Pamiętaj, że panele preferencji to najszybszy sposób wprowadzania zmian w systemie, sprzęcie, sieci i nie tylko. Można ich nawet używać do dodawania funkcji do paska menu, co doskonale sprawdza się w przypadku preferencji, do których często uzyskujesz dostęp i które często się zmieniasz.

1627913724 986 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał wysłać informacje o systemie do firmy Apple w celu uzyskania pomocy technicznej, w menu „Plik” dostępna jest opcja „Wyślij do Apple…”

1627913724 295 Dowiedz sie dokladnie co znajduje sie na komputerze Mac dzieki


Narzędzie Informacje o systemie to świetny sposób na sprawdzanie i diagnozowanie problemów, uzyskiwanie bardzo szczegółowych szczegółów technicznych, a nawet przekazywanie ich do Apple. Poza tym można zapisywać, drukować i kopiować informacje, takie jak do wiadomości e-mail lub dokumentu, dzięki czemu to drobiazg, aby podzielić się z innymi.

Jeśli więc chcesz wiedzieć lub jesteś po prostu ciekawy, poświęć dziesięć minut i zbadaj wszystkie części i funkcje komputera Mac. Nigdy nie wiadomo, po prostu możesz się czegoś nauczyć. Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, które chciałbyś przekazać, czekamy na Twoją opinię na naszym forum dyskusyjnym.

Czy ten post był pomocny?