Skip to content

Dowiedz się, jak bezpiecznie usuwać pliki w systemie Windows

1 de sierpień de 2021
00 burning hard disk thumb

Podczas usuwania pliku w systemie Windows z tabeli systemu plików usuwane jest tylko odniesienie do pliku. Plik nadal istnieje na dysku, dopóki inne dane go nie zastąpią, narażając go na odzyskanie.

Dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają bezpiecznie usuwać pliki, aby nie można ich było odzyskać. Ten artykuł zawiera podsumowanie niektórych dostępnych bezpłatnych narzędzi, z których wiele jest przenośnych, co pozwala bezpiecznie usuwać pliki, które można tymczasowo zapisać na komputerach publicznych.

gumka do mazania

Eraser bardzo ułatwia bezpieczne usuwanie plików, folderów lub obu. Zastępuje usuwane pliki losowymi danymi. Istnieje kilka opcji określania, ile razy usuwane pliki są zastępowane losowymi danymi, w tym dwie wersje standardu US DoD 5220.22-M (3-przebiegowe i 7-przebiegowe) oraz metoda Gutmanna, która nadpisuje plik losowymi dane 35 razy.

Pliki i foldery można natychmiast usuwać za pomocą interfejsu On-Demand lub zaplanować bezpieczne usuwanie plików i folderów w określonym czasie za pomocą Harmonogramu.

Eraser jest dostępny w wersji, którą można zainstalować, co umożliwia również dodanie opcji do menu kontekstowego Eksploratora Windows, aby bezpiecznie usuwać pliki w Eksploratorze. Możesz także pobrać przenośną wersję Gumki, którą możesz zabrać ze sobą na dysk flash USB, aby usunąć pliki zapisane na innych komputerach.


Pobierz instalowalną wersję Erasera z gumka.heidi.ie lub wersja przenośna z PortableApps.com.

Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

Freeraser

Freeraser to bezpłatne, przenośne narzędzie, które pozwala bezpiecznie usuwać pliki za pomocą przeciągania i upuszczania. Możesz wybrać opcję usuwania plików za pomocą szybkiej metody wypełniania miejsca losowymi danymi za pomocą jednego przebiegu, przy użyciu metody wymuszonej, która wykorzystuje standard 3-przebiegowy DoD 5220.22M lub przy użyciu metody Ultimate lub Gutmann, usuwając pliki 35 razy nadpisując je losowymi danymi. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na kosz Freeraser może wyświetlić menu umożliwiające ręczne wybranie pliku do usunięcia i zmianę opcji programu.

Pobierz Freeraser z pendriveapps.com.

1627844442 700 Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

Puste i bezpieczne

Blank And Secure to kolejne przenośne narzędzie do bezpiecznego usuwania plików metodą „przeciągnij i upuść”. Po prostu przeciągnij i upuść pliki lub foldery do usunięcia w środkowym polu w oknie Puste i bezpieczne. Możesz określić, ile razy pliki mają zostać zastąpione zerami, klikając przycisk Zastąp X razy i wybierając opcję. Operację kasowania można opóźnić do 9 sekund przy użyciu opcji Opóźnienie kasowania X sek. przycisk.

Pobierz puste i bezpieczne z pendriveapps.com.

1627844443 687 Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

Niszczarka DP

DP Shredder to przenośny, mały program, który umożliwia bezpieczne usuwanie plików lub katalogów oraz nadpisywanie wolnego miejsca na dysku twardym, aby nie można było odzyskać plików, które zostały wcześniej usunięte bez użycia bezpiecznych metod. Możesz łatwo wybrać metodę usunięcia, która obejmuje dwie metody zatwierdzone przez Departament Obrony USA i metodę Gutmanna, a także ile razy (Rounds) metoda zostanie zastosowana.

Pobierz DP Shredder z przenośnafreeware.com.

1627844443 905 Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

SDkasuj

SDelete to narzędzie wiersza poleceń, które umożliwia nadpisanie wolnego miejsca na dysku twardym, dzięki czemu wszelkie wcześniej usunięte dane stają się nie do odzyskania. Jest przenośny i można go uruchomić z dysku flash USB w oknie wiersza poleceń. Aby uzyskać pomoc dotyczącą korzystania z polecenia, wpisz „sdelete” (bez cudzysłowów) w wierszu polecenia i naciśnij Enter.

Pobierz SDUsuń z technet.microsoft.com.

1627844443 942 Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

CCleaner

CCleaner to program, który usuwa nieużywane, tymczasowe pliki z systemu, czyści historię Internetu i pliki cookie, zawiera narzędzie do czyszczenia rejestru, a nawet umożliwia wyczyszczenie plików z aplikacji zainstalowanych na komputerze. Najnowsza wersja oferuje narzędzie do wymazywania wolnego miejsca na dysku twardym. Możesz wyczyścić wolne miejsce na dysku twardym lub cały dysk, bezpiecznie usuwając wszystkie dane z dysku. Istnieją cztery opcje określania, ile razy dane zostaną nadpisane.


Pobierz wersję instalowalną lub przenośną wersję CCleaner z piriform.com.

1627844443 330 Dowiedz sie jak bezpiecznie usuwac pliki w systemie Windows

Program do bezpiecznego usuwania plików jest przydatnym dodatkiem do zestawu narzędzi programowych, zwłaszcza jeśli używasz różnych komputerów, z których niektóre mogą być komputerami publicznymi.

Czy ten post był pomocny?