Skip to content

Dzień Domeny Publicznej: Refleksje na temat praw autorskich i znaczenia domeny publicznej

26 de lipiec de 2021
sshot4d21f409658a0

Pierwszym rokiem jest Dzień Domeny Publicznej, dzień mający na celu zwrócenie uwagi na kwestie praw autorskich i domeny publicznej. W Centrum Badań Domeny Publicznej mają ciekawą (i otrzeźwiającą) recenzję prac, które: przyzwyczajenie wejść do domeny publicznej w tym roku.

Prawa autorskie, w swoim pierwotnym wcieleniu, miały na celu krótkotrwałą ochronę własności intelektualnej na tyle długo, aby pierwotny autor mógł czerpać korzyści z pracy i utrzymać się do tworzenia większej liczby prac. W miarę upływu czasu przepisy dotyczące praw autorskich zostały zrewidowane, a okno dotyczące praw autorskich zostało rozszerzone (często żartobliwie nazywane Efektem Disneya, ponieważ główne zmiany mają miejsce w czasie, gdy Myszka Miki ma wejść do domeny publicznej).

Więc co to dla ciebie oznacza? Oznacza to, że całe dzieła kultury: filmy, muzyka, programy telewizyjne, a nawet oprogramowanie i inne wytwory cyfrowe są skutecznie usuwane z puli kulturowej. Są zamykane w korporacyjnych skarbcach lub całkowicie osierocone, bez możliwości ponownego wprowadzenia do obiegu. Oto niektóre z prac, które w tym roku weszłyby do domeny publicznej:

Zapoznaj się z całym artykułem pod linkiem poniżej, aby wnikliwie przyjrzeć się prawu autorskiemu i temu, co to znaczy, gdy dzieła są związywane, a nie uwalniane do sfery publicznej.

CoMógł Wchodzisz do domeny publicznej 1 stycznia 2011 r.? [Center for the Study of Public Domain via O’Reilly Radar]

Czy ten post był pomocny?