Skip to content

Firefox 4 w końcu wydany i wygląda jak Opera [Screenshot Tour]

18 de lipiec de 2021
image110

Firefox 4 w końcu został wydany i chociaż wygląda bardzo podobnie do Opery, nie ma wątpliwości, że jest szybszy, lepszy i ogólnie świetny upgrade z wersji 3.6. Oto kilka najważniejszych informacji.

Konkluzja? Jeśli korzystasz z mnóstwa dodatków, będziesz chciał je sprawdzić przed aktualizacją, aby upewnić się, że są kompatybilne. Firefox 4 bardzo zmienia podstawową architekturę rozszerzeń, a wiele dodatków po prostu nie będzie działać.

Co nowego w Firefoksie 4.0

W Firefoksie 4 jest mnóstwo nowych rzeczy, zwłaszcza za kulisami. Oto kilka kluczowych zmian:

  • Nowy interfejs, który wygląda jak Opera – Nowy interfejs Firefoksa jest ogromnym ulepszeniem, ale mocno zapożycza niektóre elementy z przeglądarki Opera, zwłaszcza menu w lewym górnym rogu.
  • Przyspieszenie sprzętowe – Wygląda na to, że wszyscy to teraz wdrażają, odkąd Microsoft umieścił to w IE9, a to sprawia, że ​​Firefox jest znacznie szybszy.
  • Nowy panel dodatków – możesz teraz przeglądać dodatki za pomocą bardzo ładnego panelu dodatków, wbudowanego bezpośrednio.
  • Zmiany w dodatkach wewnętrznych – które psują wiele dostępnych dodatków. Prawdopodobnie zauważysz, że kompatybilność dodatków nie jest tak dobra, a nawet jeśli zhakowałeś Firefoksa, aby używać starych dodatków, wiele z nich nie będzie działać dobrze.

Istnieje mnóstwo innych funkcji, ale zawsze możesz je pobrać i sprawdzić.

Firefox spóźnia się na imprezę w tych samych operowych ubraniach

Tak, jesteśmy tutaj trochę twardzi w stosunku do Firefoksa — ale naprawdę wygląda jak przeglądarka internetowa Opera. Kliknij zrzut ekranu, aby zobaczyć większy widok.

1626587204 517 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot


Jedyne, co zrobiłem, to ukryłem pasek stanu Opery (ktoś zadzwoń do Opery i powiedz, że pasek stanu nie działa) i usunąłem przycisk lub dwa.

Menu się zmieniły

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z Opery, zobaczysz, że Firefox ma teraz dokładnie ten sam styl menu, w lewym górnym rogu. Stąd możesz przejść do takich rzeczy, jak dodatki, opcje i wszystko inne.

1626587205 10 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Przypinanie kart aplikacji

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z Google Chrome, znasz karty aplikacji, które pokazują tylko ikonę. Są teraz wypiekane bezpośrednio w Firefoksie, zamiast wymagać dodatku. Zdecydowanie dobra zmiana.

1626587205 589 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Włączanie podglądu paska zadań systemu Windows 7

Jeśli przejdziesz do panelu Opcje, możesz wybrać opcję „Pokaż podglądy kart na pasku zadań systemu Windows” …

1626587205 783 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

…który pokaże każdą kartę jako osobne okno po najechaniu myszą na ikonę paska zadań. Możesz najechać myszą na kartę, a Aero Peek pokaże jej pełnowymiarowy podgląd.

1626587205 336 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Przywracanie menu

Pasek menu jest domyślnie ukryty, ale jeśli naciśniesz klawisz Alt, pojawi się tymczasowo – lub możesz po prostu użyć jednego z klawiszy skrótów bezpośrednio. Na przykład użycie Alt+F spowoduje wyświetlenie menu Plik.

1626587205 90 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Prywatne przeglądanie

Firefox ma prywatne przeglądanie, do którego można uzyskać dostęp z menu Firefox w lewym górnym rogu – jedynym problemem jest to, że całkowicie zastępuje obecną sesję – więc jeśli masz otwarte karty, zostaną one tymczasowo zamknięte.


Jest to prawdopodobnie jedyna funkcja, w której Firefox może skorzystać z pewnych ulepszeń – Google Chrome i IE mają znacznie ładniejsze tryby przeglądania prywatnego.

1626587206 990 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Grupy kart

Jeśli naciśniesz Ctrl + Shift + E lub użyjesz małego menu zakładek po prawej stronie paska kart, możesz przeciągnąć i upuścić, aby zmienić rozmieszczenie otwartych kart w grupy. Trochę się do tego przyzwyczaja, ale jest to ciekawy sposób na zarządzanie mnóstwem kart.

1626587206 530 Firefox 4 w koncu wydany i wyglada jak Opera Screenshot

Podsumowując, nadal powinieneś przejść na Firefoksa 4, jest niesamowicie szybki i zapewnia ogromną poprawę.

Po prostu najpierw sprawdź swoje rozszerzenia.

Pobierz Firefoksa z Mozilla.com

Czy ten post był pomocny?