Skip to content

Fotografia: co to jest aberracja chromatyczna i jak ją naprawić?

16 de lipiec de 2021
sshot 478 1024x374 1

Być może słyszałeś, jak fotografowie mówią o „aberracji chromatycznej”, jakby to była choroba. Dzisiaj wyjaśnimy, co oznacza ten termin, i udostępnimy zaawansowaną technikę usuwania go ze zdjęć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Aberracja chromatyczna może zepsuć fotografię i zmniejszyć ilość szczegółów uchwyconych przez aparat, ponieważ jest to funkcja warunków oświetleniowych lub nieprawidłowe użycie obiektywu. Chociaż obiektywy i aparaty są opracowywane z wykorzystaniem technologii, która zmniejsza te usterki, prostym faktem jest to, że nadal pojawiają się w dobrych (lub złych?) warunkach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej, w tym, jak możesz je naprawić za pomocą Photoshopa lub GIMP.

Definiowanie aberracji chromatycznej w fotografii

1626413562 678 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Oto obraz, który znaleźliśmy, który jest dobrym przykładem aberracji chromatycznej. Części obrazu wydają się miękkie, co może częściowo wynikać z nieostrości obiektywu, z wyjątkiem tego, że aberracja prawie na pewno powoduje utratę rozdzielczości szczegółów. Zwróć uwagę na niebieską aureolę po lewej stronie obrazu i rozproszoną w różnych obszarach.

1626413563 2 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Soczewki mogą zmieniać prędkość poruszania się przez nie światła i jest to funkcja częstotliwości tego światła. Gdy światło przechodzi przez ten obiektyw, różne długości fal (kolory) poruszają się z różnymi prędkościami i padają w różnych miejscach na czujniku. Czasami używanie obiektywu w sposób, w jaki nie został zaprojektowany, może powodować aberrację — tak jak w tym ujęciu, używając obiektywu, który był prawdopodobnie nieodpowiedni do tak ekstremalnego zbliżenia. W rezultacie kolory czerwony, zielony i niebieski zbiegają się w różnych punktach i tworzą kanały obrazu, które nie są wyrównane.

Istnieje więcej technicznych opisów tego, czym jest aberracja chromatyczna, ale dla naszych celów skupimy się na tym prostszym wyjaśnieniu i jego związku z plikami graficznymi.


W tej animacji staje się jaśniejsze, co to wszystko znaczy. Możesz zobaczyć przesunięcie obrazu, gdy przechodzi przez kanały koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy kanał może być renderowany w miarę ostro, ale ponieważ łączą się one w obraz, jakość obrazu jest uszkodzona. Możliwe jest naprawienie tego uszkodzenia, a oto właściwa metoda, wykorzystująca zrozumienie, czym jest aberracja chromatyczna.

Naprawianie aberracji chromatycznej w sposób zaawansowany

1626413563 792 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Otwórz obraz z aberracją. Właściwym sposobem naprawienia aberracji jest po prostu dopasowanie i wyrównanie kanałów tak, aby pasowały do ​​siebie. Może to stanowić wyzwanie, ponieważ światło ma tendencję do przyspieszania w różnych punktach obiektywu, powodując więcej zniekształceń w niektórych obszarach niż w innych.

Uwaga dla czytelników: nasza demonstracja odbywa się w Photoshopie. Ale dla tych czytelników, którzy używają innych programów, takich jak darmowy GIMP, również mogą skorzystać z tej metody, ponieważ będziemy używać technik wspólnych dla potężnego oprogramowania do edycji obrazów. Czytelnicy pracujący na zdjęciach RAW mają szybszą, bardziej automatyczną metodę redukcji aberracji już istniejących w camera raw. Istnieje również pewien rodzaj aberracji, czasami nazywany „fioletowa grzywka” to nie jest to, co dzisiaj dostosowujemy. Więcej informacji na ten temat później.

1626413563 859 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413563 603 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Rozpocznij pracę od wykonania kopii swojego obrazu. W tej kopii będziemy dokonywać większości zmian, ale będziemy potrzebować również naszego obrazu tła, gdy skończymy.

1626413563 192 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413563 838 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Zaczniemy od dostosowania naszego Zielony kanał pasujący do naszego czerwonego kanału. Częstotliwość światła wzrasta, gdy światło zmienia się z czerwonego na zielony i niebieski, więc dostosujemy kolor zielony i niebieski, aby pasowały do ​​czerwieni o wolniejszej częstotliwości. Wybierz zielony kanał i upewnij się, że niebieski kanał jest wyłączony, aby zobaczyć, jak nakładają się zielone i czerwone kanały.

1626413564 555 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Po wybraniu zielonego kanału naciśnij Ctrl + A, aby zaznaczyć wszystkie, a następnie naciśnij Ctrl + T, aby wykonać bezpłatną transformację tego zielonego kanału.

1626413564 151 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic


Ostrożnie przekształć kanał, aby pasował do zewnętrznych krawędzi. Kiedy skończysz, naciśnij enter, a następnie Ctrl + D, aby pozbyć się markizy. Nie martw się, jeśli część Twojego obrazu nadal ma jakieś aberracje. Naprawimy je później.

1626413564 234 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413564 990 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Ta sama regulacja dotyczy koloru niebieskiego. Wyłącz zielony kanał, a następnie wybierz i włącz niebieski kanał, jak pokazano.

1626413565 41 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

W podobny sposób dostosujesz swój niebieski kanał — zaznacz wszystko za pomocą Ctrl + A, a następnie przekształć kanał za pomocą Ctrl + T. Gdy skończysz, a obraz dopasuje się do zewnętrznych krawędzi, naciśnij klawisz Enter, aby zatwierdzić przekształcenie.

1626413565 209 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Kiedy wrócisz do połączonych kanałów RGB, przekonasz się, że naprawiło to większość oczywistej aberracji na zdjęciu. Prawdopodobnie nie da się perfekcyjnie naprawić aberracji na każdym zdjęciu, więc nie jest to naprawa idealna. Części obrazu są teraz nieco rozmyte, więc poświęćmy chwilę, aby je naprawić.

Naprawianie rozmyć spowodowanych przesunięciem kanałów

1626413566 740 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413566 367 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Możesz z łatwością poświęcić niepotrzebną ilość czasu na poprawianie aberracji, ale dla celów demonstracji po prostu wyeliminujemy te, które powodują rozmycie w głównym punkcie skupienia.

1626413566 203 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Utwórz kopię swojej nowo zmodyfikowanej warstwy.

1626413566 518 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413566 574 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Wybierz zielony kanał i przesuń go, aby zmieścił się w obszarach punktu centralnego. Będziesz musiał zaznaczyć wszystkie za pomocą Ctrl + A, zanim będziesz mógł podsunąć obraz w zielonym kanale. Powtórz z niebieskim kanałem, martwiąc się tylko o swoich głównych punktach.

1626413566 308 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic1626413566 62 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic


Zamaskuj obszary poza punktem centralnym. Użyj pędzla, aby je ze sobą połączyć. Kiedy skończysz, zgrupuj swoje dwie kopie i utwórz maskę warstwy dla swojej grupy. Użyj go, aby przywrócić dowolny obszar do oryginalnego obrazu.

1626413567 22 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Utwórz małe przycięcie, aby usunąć krawędzie, na które wpływają przekształcone kanały.

1626413567 56 Fotografia co to jest aberracja chromatyczna i jak ja naprawic

Powtórz ten proces tyle razy, ile uważasz za konieczne, aby idealnie naprawić aberracje na wymaganym poziomie. Uzyskanie idealnego obrazu może wymagać wielu korekt w kanałach lub wystarczy jedna prosta korekta.

Czujesz się trochę pewniej, jak radzić sobie z tego rodzaju problemem? Nie rozumiesz złożoności tego, jak to zrobić? Masz lepszą, prostszą metodę zwalczania aberracji chromatycznej? Powiedz nam o tym w komentarzach lub wyślij swoje sugestie na adres [email protected].

Kredyty obrazkowe: Daisy autorstwa Ivana T, Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?