Skip to content

Funkcja SOS iPhone’a 14 przejmie sieć satelitarną

9 de wrzesień de 2022
Globestar satellite

Obraz renderowania satelitarnego Globalstar

Apple ujawniło wczoraj serię iPhone 14, która może wysyłać alarmowe wiadomości SOS bez sygnału komórkowego, łącząc się z satelitami na orbicie Ziemi. Pojawiło się teraz więcej szczegółów na temat tego, kto kieruje satelitami i jak będą działać.

Apple wybrał Globalstar Inc jako swojego partnera do awaryjnej funkcji SOS, która już obsługuje sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), podobnie jak usługa internetowa Starlink SpaceX. Globalstar twierdzi, że ma 24 stacje naziemne, zapewniające łączność z ponad 120 krajami i ponad 80% powierzchni Ziemi. Apple zapewnia Globalstar 450 milionów dolarów na modernizację sieci.

Być może najbardziej interesującym szczegółem jest to, że Globalstar odkłada większość swojej sieci wyłącznie na komunikację iPhone’a. Nowe zgłoszenie Form 8-K w SEC ujawniło, że Globestar „przydzieli 85% swojej obecnej i przyszłej pojemności sieci” tylko dla Apple w zamian za inwestycje.

Apple nie jest jedynym, który śpieszy się z łącznością satelitarną w telefonach. T-Mobile i SpaceX pracują nad podobną funkcją do komunikacji alarmowej, ale bez specjalistycznego sprzętu i anten w iPhone 14 — T-Mobile twierdzi, że będzie działać z wybranymi istniejącymi telefonami. Aktualizacja wymaga jednak nowych satelitów Starlink, które nie zostały jeszcze wystrzelone.

Wszystkie modele iPhone’a 14 będą dostarczane z dwuletnią łącznością SOS, gdy usługa zostanie udostępniona pod koniec 2022 roku. Apple wciąż nie powiedział, ile będzie kosztować usługa po tym czasie.

Źródło: SEC, Reuters

Czy ten post był pomocny?