Skip to content

Gdy pojawi się monit o ponowne uruchomienie po odinstalowaniu oprogramowania, czy zamknięcie też jest w porządku?

28 de lipiec de 2021
whenpromptedtorestartafteruninstallingsoftwareisshuttingdownokaytoo00

W większości przypadków nie trzeba ponownie uruchamiać komputera po odinstalowaniu programu, ale zdarza się, że system Windows poprosi o to dla konkretnego programu. Czy wyłączenie komputera może działać tak samo dobrze, jak całkowite ponowne uruchomienie? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Leo King chce wiedzieć, czy wyłączenie komputera będzie działać tak samo dobrze, jak ponowne uruchomienie po odinstalowaniu aplikacji:

Kiedy odinstalowuję aplikację, pojawia się komunikat, że powinienem albo zrestartować komputer teraz, albo ręcznie zrestartować później. Czy będzie to miało jakiekolwiek znaczenie, jeśli zamiast tego wyłączę komputer? Jaka jest różnica między operacjami zamykania i ponownego uruchamiania?

Czy ma znaczenie, który proces zostanie użyty po odinstalowaniu aplikacji?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser LPChip ma dla nas odpowiedź:

Wyjaśniony proces

Po zainstalowaniu lub odinstalowaniu programu zarejestruje on lub wyrejestruje użycie jednego lub więcej plików .dll.

Pliki .dll są umieszczane w katalogu Windows system32/syswow64 po zainstalowaniu i są to pliki wspólne dla wielu aplikacji. Pliki te są często używane podczas odinstalowywania programu i dlatego system Windows ma wbudowany system sprawdzający, czy nie są używane (po odinstalowaniu żaden inny program nie będzie już używał tych plików) .dll podczas zamykania systemu. Spowoduje to ich usunięcie, gdy aplikacje, które ich używały, zostaną zakończone (w zasadzie dezinstalator mówi systemowi Windows, aby zweryfikował pliki do usunięcia).

Gdy system Windows zamknie program, usunie wszystkie pliki, które nie są już przypisane do programu, w celu oczyszczenia komputera.

Czy konieczne jest ponowne uruchomienie?

Być może zastanawiasz się, czy to wszystko, czy konieczne jest ponowne uruchomienie? Tak i nie. Zasadniczo musisz upewnić się, że system Windows zostanie poprawnie zamknięty lub ryzykujesz pozostawienie niepotrzebnych plików. Jeśli wiesz, że twój komputer jest stabilny i będziesz go ponownie uruchamiał w ciągu kilku godzin, naprawdę nie musisz teraz ponownie uruchamiać komputera.

Jeśli regularnie przełączasz komputer w tryb uśpienia/hibernacji i chcesz w jak największym stopniu uniknąć ponownego uruchamiania, lepiej będzie, jeśli uruchomisz go ponownie po odinstalowaniu aplikacji, ponieważ uśpienie/hibernacja może spowodować nieoczekiwane zamknięcie systemu na dłuższą metę (co może przechowywać na komputerze pliki, których już tam nie trzeba).

Czy to szkodliwe, jeśli te pliki pozostaną na moim komputerze?

Technicznie rzecz biorąc, nie. Jest to marnowanie miejsca na dysku, a jeśli zdarzy się to ze zbyt dużą liczbą plików, może spowolnić działanie komputera, ponieważ każdy plik .dll załadowany przez system Windows będzie zwiększał zasoby używane do obsługi komputera.

Czy jest różnica między ponownym uruchomieniem a zamknięciem?

Obie opcje zamkną programy i uruchomią niezbędne procedury czyszczenia, więc obie są w porządku. Windows po prostu powiadamia Cię o ponownym uruchomieniu, ponieważ w ten sposób może zagwarantować, że Twój system będzie utrzymywany w czystości i porządku.

Czy to w porządku, jeśli przytrzymam przycisk zasilania, aby natychmiast wyłączyć komputer?

Nie. To nie jest normalne zamknięcie, dlatego system Windows nie będzie mógł uruchomić procedury czyszczenia. Możesz zobaczyć tę opcję jako identyczną z awarią systemu Windows.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?