Skip to content

Gear VR kontra Oculus Go: który z nich jest lepszy?

6 de sierpień de 2021
IMG 3698

Oculus Go stawia VR na głowie każdego, kto ma dodatkowe kilkaset dolarów, ale co, jeśli masz już telefon Galaxy? Czy Oculus Go jest lepszy niż Sprzęt VR za podwójną cenę? Dowiedzmy Się.

Czym jest Oculus Go i czym różni się od Gear VR?

Po pierwsze: porozmawiajmy o tym, czym jest Oculus Go. Mówiąc najprościej, jest to w pełni samodzielny zestaw słuchawkowy VR z systemem Android. Nie jest tak potężny jak coś takiego jak Oculus Rift, ale jest też o połowę tańszy.

U podstaw Oculus Go jestbardzo podobny do Gear VR, który jest współpracą Samsunga z Oculus, aby wprowadzić VR do swoich smartfonów Galaxy. Gear VR i Oculus Go uruchamiają dokładnie to samo oprogramowanie — główna różnica polega na tym, że Oculus Go działa samodzielnie, a Gear VR jest w pełni zasilany przez telefon.

Innymi słowy: jeden wiąże telefon, a drugi nie. Poza tym te dwa są dość podobne. Ponadto, jeśli nie masz jeszcze telefonu Samsung (i nie planujesz go kupić), to oczywiście lepszym wyborem będzie Oculus Go.

Zastanawiamy się więc głównie nad tym, który jest lepszym wyborem dla osób, które mają telefon Samsung i debatują nad opcjami. Przyjrzyjmy się bliżej tym szczegółom.

Dopasowanie, wyczucie i sprzęt

1628251200 770 Gear VR kontra Oculus Go ktory z nich jest lepszy

Po umieszczeniu obok siebie Gear VR jest znacznie większym zestawem słuchawkowym. Ma to sens, ponieważ ma własny wewnętrzny sprzętoraz musi zrobić miejsce, abyś mógł włożyć do niego telefon.


Z drugiej strony Oculus Go może być znacznie bardziej kompaktowy, ponieważ wszystko jest umieszczone wewnątrz. To również sprawia, że ​​jest nieco lżejszy niż Gear VR (to znaczy, gdy w Gear VR jest telefon). Oculus Go waży około 466 gramów, a Gear VR waży 503 gramy z zamontowanym w nim Galaxy S9. Jeśli użyjesz S9+ lub Note 8, będzie jeszcze cięższy.

To może nie wydawać się wielkim problemem, ale kiedy przymocujesz do głowy kilogram wagi, dość szybko staje się ciężki. Im lżejszy zestaw słuchawkowy, tym lepiej.

Gear VR kontra Oculus Go ktory z nich jest lepszy

Jeśli chodzi o dopasowanie, oba zestawy słuchawkowe są całkiem wygodne, ale Oculus Go oferuje nieco większą elastyczność. Na przykład jest dostarczany z dodatkową przekładką dla osób noszących okulary, która wypycha go nieco dalej. Z drugiej strony Gear VR ma po prostu „pracować” z okularami, ale i tak nie jest to wspaniałe doświadczenie.

Podobnie, jeśli wolisz nie nosić okularów podczas korzystania z Oculus Go, możesz kupić wkładki do soczewek na receptę, co jest po prostu szalone. Nie potrzebujesz okularóworaz nadal możesz wszystko zobaczyć. To super.

1628251201 4 Gear VR kontra Oculus Go ktory z nich jest lepszy

Są też różnice sprzętowe. Gear VR wykorzystuje głośniki telefonu do odtwarzania dźwięku (możesz również nosić wkładki douszne), przy czym Oculus Go ma małe głośniki umieszczone po bokach gogli, dokładnie w miejscu, w którym powinny opaść uszy. To świetne rozwiązanie, aby uzyskać wciągające wrażenia bez konieczności zatykania otworów na uszy wkładkami dousznymi (choć jeśli chcesz, Go ma również gniazdo słuchawkowe 3,5 mm).

Doświadczenie VR

Zarówno Oculus Go, jak i Gear VR obsługują dokładnie to samo oprogramowanie Oculus i zapewniają dostęp do tego samego sklepu Oculus. Tak więc interfejs jest taki sam, dostępne tytuły są takie same – szczerze mówiąc, całe doświadczenie jest prawie takie samo.

1628251201 430 Gear VR kontra Oculus Go ktory z nich jest lepszy


W rezultacie wszystko, co kupisz na jednym, jest również dostępne na drugim. Jeśli więc masz starszą wersję Gear VR i wybrałeś grę lub dwie, aby ją sprawdzić, będzie można je zainstalować na Oculus Go.

Jeśli chodzi o wydajność, trudno jest je porównać, ponieważ tak naprawdę zależy to od twojego telefonu. Go nie garbi się, jeśli chodzi o wydajność, ale jest teżtylko uruchamianie oprogramowania VR. W tle nie dzieje się wiele rzeczy, które mogłyby być na Twoim telefonie, więc cała moc obliczeniowa jest przeznaczona wyłącznie na obsługę zadań VR. Tego samego nie można powiedzieć o telefonie.

Teraz prawdopodobnie, gdy telefony staną się jeszcze potężniejsze, w przyszłości będziesz mógł włożyć swój nowy telefon Samsung do urządzenia Gear VR. Nie możesz tego zrobić z Oculus Go.

Oculus Go ma też jedną wyraźną przewagę nad Gear VR: nie musisz używać telefonu.

Rzeczywistość wirtualna wymaga dużej mocy obliczeniowej procesora, więc możenaprawdę zabić baterię telefonu, jeśli używasz go przez dłuższy czas. Tak więc, jeśli żywotność baterii telefonu jest dla Ciebie ważna, Gear VR to trudna sprzedaż. Co więcej, po prostu ogólnie wiąże telefon, co jest trochę denerwujące – zwłaszcza jeśli chcesz, aby ktoś inny wirował w VR, ale chciałby korzystać z telefonu, gdy to robi.

1628251201 749 Gear VR kontra Oculus Go ktory z nich jest lepszy


Z drugiej strony Oculus Go nie ma tego problemu. Ponieważ jest całkowicie samowystarczalny, nie ma prawie nic wspólnego z telefonem. Nadal musisz korzystać z aplikacji Oculus, aby ją skonfigurować, ale działa ona z własnym oprogramowaniem.

Aby lepiej spojrzeć na to z innej perspektywy, porozmawiajmy o kosztach. Oculus Go kosztuje 200 USD dla wersji 32 GB. Gear VR kosztuje 120 USD, ale ty często można go znaleźć za około 100 $. Gear VR może być o połowę tańsze od Oculus Go, ale kiedy pomyślisz o tym, ile Go spakował pod maską, łatwo staje się lepszą wartością.

Plus, jak już powiedzieliśmy: nie używa twojego telefonu.

Tak więc, jeśli chodzi o to, jeśli nie masz jeszcze Gear VR — istnieje szansa, że ​​otrzymasz gratis po odebraniu nowego telefonu Galaxy — i chcesz wejść w VR, Oculus Go jest najlepszym jasny wybór. Podobnie, jeśli masz już Gear VR i spędzasz dużo czasu z telefonem włożonym do zestawu słuchawkowego, Oculus Go to świetne rozwiązanie, aby uwolnić telefon i nadal korzystać ze znanego doświadczenia VR. Jest to korzystne dla obu stron.

Z drugiej strony, jeśli masz już urządzenie Gear VR i nie używasz go zbyt często, prawdopodobnie nie warto wybierać Oculus Go — to praktycznie to samo doświadczenie (😎), więc prawdopodobnie wygrasz. nie używaj go częściej.

Czy ten post był pomocny?