Skip to content

Geek School: Nauka Windows 7 – Zarządzanie dyskami

21 de lipiec de 2021
sshot511ac0d24e3ff

Dyski twarde: ma je każdy komputer z systemem Windows i żaden nie może bez nich działać. Przechowują wszystkie nasze dane, więc powinniśmy je poprawnie skonfigurować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak używać macierzy RAID do ochrony danych.

Koniecznie sprawdź inne artykuły z serii (do tej pory)

  • Przedstawiamy szkołę poradnikówTo
  • Aktualizacje i migracje
  • Konfiguracja urządzeń

MBR a GPT

Odkąd pamiętam komputery używały dysków sformatowanych w układzie MBR (Master Boot Record), ale ostatnio większe dyski zaczęły implementować nowszy format o nazwie GPT (GUID Partition Table). Przyjrzyjmy się różnicom.

Dyski MBR zawierają porcję danych na pierwszych 512 bajtach dysku, która zawiera ważne informacje o układzie dysku. Tablica partycji, która opisuje wszystkie partycje na dysku, zajmuje z tego 64 bajty. Ponieważ każdy wpis w tabeli zajmuje 16 bajtów, jesteś ograniczony do 4 partycji podstawowych. Dyski MBR mają również limit rozmiaru 2 TB, co staje się coraz większym problemem.

Schemat partycji GPT został zaprojektowany w celu obejścia ograniczeń nałożonych przez dyski w stylu MBR. Na przykład możesz mieć dyski znacznie większe niż 2 TB. Wynika to częściowo z faktu, że dyski GPT zajmują większą przestrzeń do przechowywania adresów logicznych danych. Możesz także mieć dyski z więcej niż 4 partycjami.

Dyski podstawowe a dyski dynamiczne

Gdy już wiesz, jak chcesz przechowywać informacje o partycjach, będziesz musiał wybrać między dyskiem podstawowym a dynamicznym. Dysk podstawowy jest najpopularniejszym typem dysku w systemie Windows i zawiera partycje i dyski logiczne, które z kolei są formatowane za pomocą systemu plików.


Z drugiej strony dyski dynamiczne zapewniają zaawansowane funkcje, których nie obsługują dyski podstawowe, takie jak możliwość tworzenia woluminów łączonych, rozłożonych i odpornych na uszkodzenia.

Łączone woluminy

Łączone woluminy umożliwiają zajmowanie niezakaźnego miejsca na wielu dyskach dynamicznych i tworzenie jednego „superdysku”. Na przykład, jeśli masz dysk z 50 GB wolnego miejsca, a drugi z darmowym 20 GB, możesz utworzyć nowy wolumin łączony o pojemności 70 GB. W tej konfiguracji dane będą przechowywane sekwencyjnie, więc najpierw wypełnią 50 GB, a następnie 20 GB. Należy pamiętać, że w dowolnym momencie można dodać nowe miejsce do woluminu, ale po dodaniu miejsca nie można go odzyskać bez usunięcia całego woluminu.

RAID 0 (woluminy rozłożone)

RAID 0, znany również jako striping, to technika, w której bierzesz kilka dysków i rozmieszczasz na nich informacje . Istnieje kilka kluczowych różnic między tym woluminem a woluminem łączonym.

Po pierwsze, możesz użyć dysków o różnych rozmiarach, aby utworzyć macierz. Jednak przestrzeń dodawana do woluminu przez każdy dysk jest ograniczona do rozmiaru najmniejszego dysku. Na przykład, jeśli utworzysz wolumin rozłożony z dyskiem 50 GB i 20 GB, całkowity rozmiar woluminu wyniesie 40 GB (2 x 20 GB).


Po drugie, dane są rozłożone na wszystkie woluminy jednocześnie, a nie są przechowywane sekwencyjnie. Z tego powodu wydajność zapisu jest znacznie zwiększona.

RAID 1 (wolumy lustrzane)

Chociaż powyższe scenariusze dotyczą kwestii przestrzennych, wciąż zapominają o czymś ważnym: redundancji. RAID 1 przyjmuje odwrotne podejście i poświęca miejsce na nadmiarowość. Korzystając z woluminu lustrzanego, otrzymujesz replikę dysku bit po bicie. Ponieważ jednak system Windows musi dwukrotnie zapisywać te same dane na dysku, czasy zapisu są znacznie wolniejsze.

Tworzenie woluminu rozłożonego w systemie Windows 7

Tworzenie woluminu rozłożonego odbywa się za pomocą konsoli zarządzania dyskami, aby go otworzyć, naciśnij klawiaturę Windows + R, aby otworzyć pole uruchamiania, a następnie wpisz diskmgmt.msc i naciśnij enter.

1626849700 32 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Poniżej widać, że mam dwa dyski podstawowe 1GB, bez partycji.

1626849700 1 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Musisz przyzwyczaić się do tego, że woluminy RAID można tworzyć tylko na dysku dynamicznym, więc przejdźmy dalej i zamaskujmy je ręcznie. Możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy dysk i wybierając Konwertuj na dysk dynamiczny z menu kontekstowego.

1626849701 818 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Po przekonwertowaniu dysku kliknij prawym przyciskiem myszy nieprzydzielone miejsce i wybierz utworzenie nowego woluminu rozłożonego.

1626849701 816 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Otrzymasz listę wszystkich dysków dynamicznych z dostępnym miejscem w lewym oknie, więc wybierz te, które chcesz dodać do woluminu i przenieś je na prawą stronę.

1626849701 493 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami


Następnie musisz przypisać woluminowi literę dysku, którą możesz wybrać z menu rozwijanego.

1626849701 9 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Możesz nadać woluminowi nazwę. Nazwiemy nasze paski.

1626849701 559 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Po uruchomieniu kreatora zobaczysz, że oba dyski są teraz częścią woluminu rozłożonego.

1626849701 752 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Teraz otwórz Eksploratora. Powinieneś być w stanie zobaczyć, że masz pojedynczy tom o nazwie paski. Śmiało skopiuj do niego niektóre dane i zobacz, o ile jest szybszy niż normalny dysk.

1626849702 238 Geek School Nauka Windows 7 – Zarzadzanie dyskami

Zadanie domowe

  • Do czego służy narzędzie wiersza polecenia chkdsk.exe?
  • Do czego użyjesz narzędzia wiersza poleceń scandisk.exe?
  • Jak byś poszedł o korzystanie z Oczyszczania dysku? Co jest dostępne w ustawieniach zaawansowanych?

Bądź na bieżąco z jutrzejszym postem Geek School, w którym omawiamy, jak zarządzać aplikacjami w systemie Windows 7.

Jeśli masz jakieś pytania, możesz do mnie tweetować @taybgibblub po prostu zostaw komentarz.

Czy ten post był pomocny?