Skip to content

Ile energii elektrycznej zużywają wszystkie Twoje urządzenia?

31 de lipiec de 2021
IMG 0342 copy

Wiesz, ile energii elektrycznej zużywasz w każdym miesiącu, ponieważ płacisz rachunek. Ale możesz również dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa każde urządzenie indywidualnie i ile przyczynia się do całkowitego zużycia.

Jeśli nie masz jakiegoś wymyślnego sprzętu monitorującego każde połączenie elektryczne w twoim domu, prawdopodobnie nie masz pojęcia, jakie jest zużycie energii przez poszczególne urządzenia. Rachunek miesięczny pokazuje ogólne wykorzystanie, ale to wszystko. Możesz jednak uzyskać ogólne pojęcie o tym, ile energii zużywają Twoje urządzenia, patrząc na ogólne średnie, obliczając zużycie, a w niektórych przypadkach za pomocą ładnego monitora energii elektrycznej zwanego Zabij watjeśli chcesz przeprowadzić własne śledztwo.

Sprawdź najpierw, czy jest to urządzenie elektryczne, czy gazowe

1627750657 710 Ile energii elektrycznej zuzywaja wszystkie Twoje urzadzenia

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy Twoje urządzenia nie mają prądu lub gazu ziemnego (w niektórych domach jest też propan lub olej do ogrzewania, ale w zdecydowanej większości domów będziesz mieć przyłącza elektryczne i gazowe).

Urządzenia takie jak podgrzewacz wody, piekarnik, kuchenka, piec i suszarka do ubrań mogą być zasilane gazem ziemnym zamiast elektryczności. Jednym z łatwych sposobów, aby to sprawdzić, jest spojrzenie za urządzeniem (lub czasami tuż przed, jak na podgrzewaczu wody) na połączenia.


Jeśli jest wyraźnie podłączony do gniazdka elektrycznego, to wiesz, że jest zasilany prądem. Jeśli jednak zobaczysz elastyczny, falisty wąż (najprawdopodobniej będzie jasnożółty) podłączony do zaworu odcinającego (takiego jak na zdjęciu powyżej), oznacza to, że urządzenie wyczerpie gaz.

Jeśli masz urządzenia zasilane gazem ziemnym, to faktycznie masz szczęście pod względem finansowym, ponieważ koszt gazu ziemnego wynosi około dwa do trzech razy taniej niż koszt energii elektrycznej. Jeśli jednak większość twoich urządzeń zużywa energię elektryczną, ważne jest, aby wiedzieć, ile zużywają, ponieważ rachunek za prąd może być jednym z największych wydatków na media każdego miesiąca.

Ile kosztuje prąd?

1627750657 641 Ile energii elektrycznej zuzywaja wszystkie Twoje urzadzenia

Koszt energii elektrycznej różni się w zależności od tego, gdzie mieszkasz i kim jest Twoja firma elektryczna. Zwykle możesz dowiedzieć się, ile płacisz za energię elektryczną, patrząc na rachunek za energię elektryczną, wchodząc na stronę internetową firmy elektrycznej lub dzwoniąc do nich i pytając.

Ile płacisz za energię elektryczną mierzy się w kilowatogodzinach (kWh), a średni koszt wynosi od 0,09 do 0,15 USD za kWh, czasami więcej, a czasami mniej w zależności od Twojej lokalizacji. Ale czym dokładnie jest kilowatogodzina?

Kilowatogodzina jest mierzona poprzez pobór mocy urządzenia (w kilowatach) i pomnożenie go przez czas jego działania (w godzinach). Na przykład grzejnik, który działa na 1000 watów mocy (lub 1 kilowat) i jest włączony przez dwie godziny, zużył 2 kilowatogodziny energii elektrycznej. Jeśli był włączony tylko przez pół godziny, zużywał 0,5 kilowatogodziny.

Ile energii elektrycznej zużywają moje urządzenia?

1627750657 89 Ile energii elektrycznej zuzywaja wszystkie Twoje urzadzenia

To pytanie za milion dolarów! A przynajmniej jest to pytanie 114,56 $, jeśli spojrzysz na mój ostatni rachunek za prąd. Twoje duże urządzenia gospodarstwa domowego są jednymi z najbardziej energochłonnych urządzeń w twoim domu, więc zawsze dobrze jest wiedzieć, ile cię kosztują.

Należy pamiętać, że koszt w dużej mierze zależy od wieku urządzenia (nowsze zwykle oznacza bardziej energooszczędne), tego, ile go używasz i jak wysoka lub niska jest opłata za energię elektryczną w Twojej okolicy — koszt eksploatacji lodówki może być na przykład znacznie wyższy lub niższy niż ktoś inny.

Mając to na uwadze, poniżej znajduje się szybki podział niektórych popularnych urządzeń gospodarstwa domowego i średni miesięczny koszt eksploatacji, w oparciu o stawkę 0,11 USD/kWh i typowe użytkowanie w domu.


Uwaga redaktora: spójrz na te częstotliwości użytkowania i daj mi znać, czy któraś z nich wydaje się niska lub wysoka.

  • Lodówka: 5,61 USD miesięcznie (w zależności od wieku urządzenia)
  • Kuchenka mikrofalowa: 0,35 USD miesięcznie (przy 5 minutach dziennie)
  • Piekarnik i kuchenka: 5,85 USD miesięcznie (w oparciu o jedną godzinę mieszanego użytkowania dziennie)
  • Zmywarka: 5,24 USD miesięcznie (przy jednym załadunku dziennie)
  • Pralka i suszarka do ubrań: 18,30 USD miesięcznie (przy jednym załadunku dziennie)
  • Centralne ogrzewanie/chłodzenie: 49,50 USD miesięcznie (w oparciu o 150 godzin pracy miesięcznie)
  • Podgrzewacz wody: 48 USD miesięcznie

Możesz sprawdzić pełny wykres do którego się odnosiliśmy, co obejmuje znacznie więcej elementów, takich jak telewizory, komputery i inne. Ponownie, niektóre urządzenia mogą zużywać gaz ziemny zamiast energii elektrycznej, więc możesz spodziewać się, że zapłacisz średnio mniej w porównaniu z kosztami energii elektrycznej.

Czy ten post był pomocny?