Skip to content

Ile pamięci RAM naprawdę potrzebuje telefon z Androidem?

25 de lipiec de 2021
IMG 4411

Ostatnio telefon Oppoz oszałamiającym10 GB RAMobszedł większość publikacji technicznych. To bez wątpienia niesamowicie nadmierna ilość pamięci RAM. Ale rodzi to dobre pytanie: ile pamięci RAM zajmuje twój telefon z Androidemnaprawdę potrzebować?

Jak działa pamięć RAM na Androidzie

Najpierw przyjrzyjmy się bliżej działaniu pamięci RAM w systemie Android. Jeśli znasz komputery z systemem Windows, wiesz, że większa ilość pamięci RAM jest zwykle lepsza, a posiadanie wolnej pamięci RAM jest podstawową potrzebą dobrze działającego systemu.

Z Androidem działa to jednak trochę inaczej. Android jest oparty na jądrze Linux, które działa na zupełnie innych zasadach niż komputery z systemem Windows. A jeśli chodzi o pamięć RAM, na całym świecie obowiązuje jedno stwierdzenie: wolna pamięć RAM to zmarnowana pamięć RAM.

Tak więc w systemie Android nie ma potrzeby czyszczenia pamięci RAM w celu załadowania innych aplikacji — ten proces odbywa się automatycznie i płynnie. RAM nie jest czymś, o czym musisz myśleć na większości maszyn opartych na Linuksie.

To powiedziawszy teżmało Pamięć RAM zawsze będzie problemem. Jeśli system nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM do pracy, zaczyna się problem – aplikacje działające w tle zamykają się przedwcześnie (lub gdy tego nie chcesz).


Znany jest z tego, że problem ten stał się bardzo widoczny na urządzeniach z Androidem po wydaniu Lollipop (5.x), ponieważ zawierał znacznie bardziej agresywne zarządzanie pamięcią niż poprzednie wersje systemu operacyjnego. Ponieważ większość telefonów w tamtych czasach była ograniczona do 2 GB pamięci RAM, stało się to oczywistym problemem. Na przykład podczas korzystania z telefonu w samochodzie z Mapami na pierwszym planie i Muzyką w tle, ten ostatni często był wyłączany przez system operacyjny, zabijając odtwarzanie muzyki. Gdyby Muzyka była na pierwszym planie, a Mapy w tle, Mapy zostałyby zabite. To było wtedy wyjątkowo frustrujące.

Rozwiązaniem posuwającym się do przodu było więcej pamięci RAM.

„Za dużo” pamięci RAM nie jest złą rzeczą; To po prostu niepotrzebne

1627209434 603 Ile pamieci RAM naprawde potrzebuje telefon z Androidem

W czasach, gdy wiele laptopów wciąż jest sprzedawanych z 8 GB (lub nawet 4 GB w niektórych przypadkach!), Tymieć zapytać, dlaczego telefon potrzebowałby 10 GB. Odpowiedź jest szybka: nie.

Chociaż posiadanie tak dużej ilości pamięci RAM jest nadmierne i szczerze po prostu trochę głupie – jest to jedna z tych rzeczy „robi to tylko po to, by być pierwszym” – nie oznacza to, że naprawdę coś boli. Czy kiedykolwiek użyjesz tak dużej ilości pamięci RAM? Nie, przynajmniej nie teraz.

To powiedziawszy, niektóre telefony będą potrzebować więcej pamięci RAM niż inne. Przykład: telefon Pixel kontra telefon Galaxy. Samsung ma tendencję do włączaniadziałka dodatkowych (czytaj: zbędnych) funkcji w swoich telefonach. Prowadzi to do cięższego systemu operacyjnego, który po prostu potrzebuje więcej pamięci RAM do działania na wysokim poziomie. Telefony Pixel mają system Android, który jest czystszy i lżejszy niż Samsung Experience. W ten sposób telefony Pixel mogą uciec z mniejszą ilością pamięci RAM niż Galaxy, aby zapewnić podobnie płynne wrażenia. Istnieje nawet specjalna wersja Androida zaprojektowana do wydajnego działania na zaledwie jednym gigabajtie pamięci RAM.

Tak więc istnieje powód, dla którego więcej pamięci RAM jest gwarantowane w telefonie z Androidem. Znowu może niedziesięć gigabajtów RAM, ale więcej. Obecny standard to 4 GB, chociaż obecnie znajdujemy się w fazie przejściowej, w której 6 GB zacznie stać się normą. Producenci tacy jak Samsung i OnePlus już stosują 6 GB (lub nawet 8 GB) w wielu swoich flagowych telefonach, a liczba ta prawdopodobnie będzie rosła w nadchodzących latach.

Tak naprawdę, wszystko to mówi jedno (a może dwie?): nie ma czegoś takiego jak „za dużo pamięci RAM”, a producenci z pewnością będą zwiększać tę liczbę do głupich poziomów. Nieważne – lepiej więcej niż mniej. Wezmę to.

Czy ten post był pomocny?