Skip to content

Ile razy można sformatować dysk twardy lub dysk SSD?

29 de lipiec de 2021
how many times can you format an hdd or ssd 00

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy ze sprzętem komputerowym, być może zastanawiasz się nad „zużyciem” dysku twardego lub dysku SSD. Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser dotyczy tematu, aby pomóc ciekawskiemu czytelnikowi zrozumieć więcej na temat dysków twardych i dysków SSD.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Sangudo (flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Suvarna Amar chce wiedzieć, czy istnieje ograniczenie liczby sformatowanych dysków twardych:

Czy istnieje ograniczenie liczby sformatowanych dysków twardych? Szukałem tego informacje na Wikipedii, ale nie udało się znaleźć odpowiedzi.

Czy istnieje ograniczenie liczby przypadków, w których dana osoba może sformatować dysk twardy?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser allquixotic ma dla nas odpowiedź:

Z wyjątkiem płyt CD, DVD i Blu-Ray (zwanych łącznie „nośnikami optycznymi”) formatowanie nie jest czynnością specjalną i zasadniczo jest takie samo, jak każda inna operacja na dysku. Formatowanie urządzenia pamięci masowej (niezależnie od tego, czy jest to dysk twardy (HDD), dysk półprzewodnikowy (SSD) czy dysk flash) obejmuje zwykłe stare odczyty i zapisy na dysku.

Jedyne kwestie budzące niepokój to:

  • Czy wykonujesz szybki format czy pełny format? Szybki format po prostu zastępuje podstawowe struktury danych systemu plików nowym systemem plików i zwykle obejmuje tylko kilka megabajtów zapisów (w porównaniu z wieloma gigabajtami lub terabajtami całkowitej przestrzeni dyskowej). Pełny format zapisuje tylko niewielką ilość danych, ale odczytuje z każdej części dysku, aby upewnić się, że dysk jest w porządku.
  • Zwykle po sformatowaniu dysku (jeśli jest to Twoja podstawowa pamięć masowa), zainstalujesz na nim system operacyjny. Zwykle powoduje to na początku od 2 do 25 GB zapisu na dysku plus kolejne kilka gigabajtów na zainstalowanie programów i aktualizacji.

Całe to pisanie nowych danych (które będą się różnić ilością w zależności od rodzaju formatu, jaki wykonałeś i co zamierzasz zrobić po sformatowaniu) może powodować zużycie dysków SSD i, w mniejszym stopniu, mechanicznych części dysków twardych. Zużycie jest proporcjonalne do ilości odczytywanych i/lub zapisywanych danych, przy czym odczyty i zapisy w dużej mierze nie mają wpływu na dyski SSD, ale odczyty i zapisy mają mniej więcej taki sam wpływ na dyski twarde.

Nie zamierzam zagłębiać się w temat wytrzymałości dysków i tego, jak określone ilości i częstotliwości odczytów i zapisów wpływają na wytrzymałość (poziom zużycia) różnych typów dysków. To bardzo złożony temat, który jest całkowicie niezależny od tematu formatowania dysku.

Po prostu wiedz, że operacja ponownej instalacji systemu Windows na dysku twardym polega w zasadzie na zrobieniu tego samego na dysku, co skopiowanie kilku gigabajtów filmów, zdjęć lub muzyki. Samo korzystanie z komputera wiąże się z bardzo częstymi odczytami i zapisami dysku.

Jedyną różnicą jest to, że formatowanie dysku, a następnie używanie go często wiąże się z dość dużą liczbą odczytów i zapisów w porównaniu z tym, co typowy użytkownik może zrobić w ciągu dnia.

Analogia: Jeśli zwykle jedziesz samochodem 8 km do pracy codziennie, a następnie wybierasz się na wakacyjną podróż 200 km, jest to zasadniczo ta sama czynność, po prostu jedziesz dalej. Formatowanie powoduje większe zużycie dysku, podobnie jak dalsza jazda powoduje większe zużycie samochodu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak odczytywanie i zapisywanie danych wpływa na trwałość konkretnego typu dysku, możesz zadać nowe pytanie, wyszukać istniejące pytania lub skorzystać z Google, aby znaleźć te informacje.

Więcej dyskusji na ten temat można znaleźć w ten wątek SuperUser.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?