Skip to content

Ile wolnego miejsca powinieneś zostawić na swoim iPhonie?

20 de lipiec de 2021
img 59b6b229357e0 1024x469 1

Zbyt łatwo jest wypełnić pamięć iPhone’a po brzegi aplikacjami, zdjęciami i filmami, ale tylko dlatego, że możesz, nie oznacza, że ​​powinieneś. Jak pełne jest za pełne? Przeprowadzamy nasze urządzenia iOS przez kroki, aby dotrzeć do sedna rzeczy.

Ostatnio zajęliśmy się tematem, ile wolnego miejsca należy pozostawić na komputerze z systemem Windows, ale w dzisiejszych czasach ograniczenia pamięci na urządzeniach mobilnych są tym, co ludzie odczuwają bardziej dotkliwie. Podczas wyszukiwania informacji o wolnym miejscu i systemie iOS prawie każdy wynik wyszukiwania koncentruje się na tym, jak uzyskać więcej wolnego miejsca na urządzeniach z systemem iOS. Jednak niewiele jest napisane o tym, ile wolnego miejsca należy dążyć.

Wynika to w dużej mierze z braku informacji. Po pierwsze, i co najważniejsze, Apple nie ma prawdziwego oficjalnego słowa na temat tego, jaką stałą ilość lub procent przestrzeni dyskowej należy zachować w celu optymalnego wykorzystania. Inne niż publikowanie wymagań dotyczących wolnego miejsca na bezprzewodowe aktualizacje iOS (np. w celu aktualizacji OTA do iOS 11 będziesz potrzebować X ilość wolnego miejsca) niewiele mówią na ten temat. Po drugie, iOS jest bardzo wydajny w buforowaniu rzeczy (a następnie czyszczeniu tych pamięci podręcznych w razie potrzeby), więc czasami to, co wygląda na brak miejsca, jest tak naprawdę bardziej wydajnym wykorzystaniem miejsca przez iOS.

Na przykład w zeszłym roku w Internecie powtarzano śmieszną wskazówkę dotyczącą tego, jak zwolnić miejsce na iPhonie, przechodząc do sekcji wypożyczania filmów w iTunes, zaczynając wypożyczać duży film, a następnie anulować proces, zanim faktycznie zapłacisz do wynajęcia. Sztuczka wydawała się zwalniać miejsce na iPhonie, ale w rzeczywistości wszystko, co robił, skłaniało iOS do zrzucenia niektórych plików pamięci podręcznej, aby zrobić miejsce na duży przychodzący plik filmowy. Jak na ironię, w ten sposób mógł zrzucić pliki z pamięci podręcznej, które faktycznie przyspieszały działanie telefonu. Jesteśmy pewni, że dla tych czytelników, którzy są wystarczająco dorośli, by pamiętać „czyściciele pamięci RAM” z przeszłości, czujesz znajomą atmosferę.

Tak więc nie ma oficjalnego słowa o tym, ile wolnego miejsca jest idealne. Ale, jak może zaświadczyć każdy, kto kiedykolwiek zapełnił swój iPhone do granic możliwości, bardzo pełna pamięć ma wyraźny wpływ na wydajność. Co ma robić osoba? Cóż, tymógłbyprzetestuj to, systematycznie ładując i rozładowując iPhone’a plikami niezwiązanymi z pamięcią podręczną, których iOS nie dotknie podczas czyszczenia pamięci podręcznej, a następnie używaj telefonu przez kilka dni z różnym stopniem nadwyżek pamięci, a następnie określ, gdzie jest stosunkowo optymalna ilość wolnego miejsca jest.


Albo — i uważamy, że jest to o wiele bardziej efektywne wykorzystanie twojego czasu — możesz przeczytać wyniki, które uzyskaliśmy, gdy zrobiliśmy to samo.

Jak przetestowaliśmy problem wolnej przestrzeni?

1626792065 748 Ile wolnego miejsca powinienes zostawic na swoim iPhonie

Zebraliśmy kilka urządzeń z systemem iOS. Zostawiliśmy każde urządzenie, wszystkie z systemem iOS 10, w takim samym stanie, w jakim było do codziennego użytku. Nie usunęliśmy żadnych aplikacji, nie wyczyściliśmy pamięci podręcznej i nie czyściliśmy urządzeń ani nie umieszczaliśmy ich w żadnych sterylnych warunkach testowych.

Zamiast tego po prostu i stopniowo wypełnialiśmy pamięć urządzeń plikami, których iOS nie usuwałby automatycznie (zdjęcia, filmy, dokumenty itd.), po pół gigabajta na raz. Następnie używaliśmy urządzeń w normalnych warunkach, robiąc normalne codzienne czynności — robienie zdjęć, przeglądanie sieci, wysyłanie wiadomości itd. — i robiliśmy notatki dotyczące pojawiających się problemów.

Co pokazały nam nasze testy

1626792065 318 Ile wolnego miejsca powinienes zostawic na swoim iPhonie

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważyliśmy, było to, że absolutna wolna przestrzeń była ważniejsza niż to, jaki procent całkowitej pamięci jest wolny. W odniesieniu do absolutnej wolnej przestrzeni w naszych testach wystąpiły dwa wyraźne przejścia.

Pierwsze przejście nastąpiło, gdy niezależnie od całkowitej pojemności pamięci, nasze wolne miejsce spadło poniżej 2 GB. W tym momencie ładowanie aplikacji stało się wolniejsze, przełączanie między kartami w przeglądarkach mobilnych trwało o włos dłużej i tak dalej. To nie był koniec świata, ale wystarczyło ociężałości, że gdybyśmy nie prowadzili aktywnie testu, moglibyśmy poczuć swędzenie „może już czas na modernizację”. Urządzenie nadal nadało się do użytku, po prostu frustrujące.

Ta powolność wzrosła tylko w miarę zmniejszania się ilości wolnego miejsca.


Drugie duże przejście nastąpiło, gdy pozostało około 1 GB wolnego miejsca. Gdy zeszliśmy poniżej poziomu gigabajta, spowolnienie stało się bardziej widoczne. A gdy zbliżyliśmy się do 500 MB wolnego miejsca na urządzeniu, poziom wydajności urządzeń gwałtownie spadł. Zaczęliśmy dostrzegać zawieszanie się aplikacji, a nawet całkowite zawieszanie się urządzeń. W rzeczywistości jedyne całkowite zawieszenie urządzeń, jakich doświadczyliśmy w przypadku nowoczesnych urządzeń z systemem iOS, wystąpiło podczas testów, które przeprowadziliśmy dla tego artykułu — każde testowane urządzenie miało co najmniej jedną całkowitą blokadę, gdy ilość wolnego miejsca była mniejsza niż 500 MB.

Chociaż z pewnością możesz używać telefonu z miejscem do przechowywania tak zapakowanym, że musisz usunąć stare zdjęcia, aby zrobić nowe zdjęcia, nie jest to coś, co możemy polecić. Naszą formalną rekomendacją jest zachowanie co najmniej kilku gigabajtów wolnego miejsca w celu uzyskania optymalnej wydajności, a także zapewnienie wystarczającej ilości miejsca na zrobienie kilku dodatkowych zdjęć, buforowanie filmu Netflix lub wideo Plex przed lotem lub (co ważniejsze) pomyślnie instaluj bezprzewodowe aktualizacje iOS, aby Twoje urządzenie było zawsze bezpieczne.

Jeśli masz już trochę bałaganu w pamięci, zdecydowanie zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym zwalniania miejsca na dane oraz iPhone’a i iPada, a jeśli jesteś jak większość ludzi, a Twoim głównym miejscem na przechowywanie są zdjęcia, zdecydowanie zapoznaj się z naszym przewodnikiem za darmo nieograniczone miejsce na zdjęcia w Zdjęciach Google.

Czy ten post był pomocny?