Skip to content

Jak aplikacje KDE mogą działać w środowisku GNOME?

28 de lipiec de 2021
howarekdeappsabletorunundergnome00

Wizualne różnice między środowiskami graficznymi GNOME i KDE są łatwe do zauważenia, więc jak można bezproblemowo uruchamiać aplikacje jedna pod drugą? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Clipart „Wstrząsające dłonie” dzięki uprzejmości Clker.com.

Pytanie

Czytnik SuperUser LeNoob chce wiedzieć, jak aplikacje KDE mogą działać w środowisku GNOME:

Jeśli GNOME używa GTK+, a KDE używa Qt, w jaki sposób aplikacje KDE mogą działać w środowisku GNOME?

Co umożliwia płynne działanie aplikacji KDE w środowisku GNOME?

Odpowiedź

Grawitacja współtwórcy SuperUser ma dla nas odpowiedź:

Jest to możliwe, ponieważ te środowiska graficzne korzystają z tego samego systemu graficznego, X11. Wszystkie programy graficzne komunikują się tylko protokołem X11 z serwerem X (zwykle Xorg), wysyłając polecenia rysowania tego lub tamtego i odbierając zdarzenia wejściowe (mysz, klawiatura itp.).

Każdy zestaw narzędzi interfejsu użytkownika, taki jak GTK lub Qt, ma postać bibliotek, z którymi łączy się program graficzny. Program napisany dla GNOME będzie używał libgdk oraz libgtk, a program KDE użyje libQtCore z libQtGui. Oba zestawy narzędzi po prostu używają tych samych funkcji X11, aby narysować wszystko w odpowiednim oknie programu.

Większość nowoczesnych zestawów narzędzi, takich jak GTK, Qt lub EFL, wykonuje wszystkie rysowanie samodzielnie i po prostu wysyła gotowy obraz całego okna przez X11. Starsze zestawy narzędzi, takie jak Xaw lub Motif, zamiast tego wysyłają polecenia do rysowania prymitywów, takich jak linie lub prostokąty, a serwer X wykonuje całe renderowanie.

Protokół X11 obejmuje również zarządzanie oknami, więc każde środowisko graficzne będzie miało program „menedżer okien”, który rysuje ramki okien („dekoracje”), umożliwia przesuwanie i zmianę rozmiaru okien i tak dalej. Nowoczesne menedżery okien do „kompozycji” przejmują zadanie Xorg polegające na komponowaniu wszystkich okien na końcowym obrazie ekranu, umożliwiając dodawanie takich rzeczy jak cienie lub efekty.

Wiązanie się z tym samym systemem graficznym w celu łatwej „zgodności” to niesamowita rzecz i świetna, gdy chcesz mieć wszystkie swoje ulubione aplikacje działające w tym samym środowisku graficznym!

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?