Skip to content

Jak bezpiecznie przesyłać pliki do innej osoby za pomocą SFTP

30 de lipiec de 2021
1 online users

Wcześniej pisaliśmy o hostowaniu własnego serwera FTP, ale dane są przesyłane w postaci zwykłego tekstu, co czyni go nieodpowiednim do przesyłania poufnych plików. W tym przewodniku omówimy bezpieczną wersję protokołu FTP — SFTP i wyjaśnimy, dlaczego jest to doskonały sposób przesyłania plików do innych osób przez Internet.

Dlaczego SFTP?

Geekowie cały czas napotykają ten problem: masz plik, który jest po prostu zbyt duży, aby przesłać go przez e-mail lub komunikator internetowy. Jasne, możesz przesłać go do Dropbox lub innej usługi w chmurze, ale co jeśli nie masz/nie chcesz mieć u nich konta, masz wystarczająco dużo wolnego miejsca lub co, jeśli chcesz po prostu całkowicie ominąć pośrednika? wspomnij o kwestiach bezpieczeństwa związanych z usługami w chmurze.

Zamiast przechodzić przez ten problem, możesz zaoszczędzić czas, przesyłając pliki (duże i małe) do znajomego za pomocą SFTP. Nie ma potrzeby szyfrowania plików przed przesłaniem, ponieważ są one tunelowane przez bardzo bezpieczny protokół SSH. Nie tylko to, ale teraz możesz przesyłać bezpośrednio do znajomego zamiast do chmury, oszczędzając mnóstwo czasu.

Ale czekaj, jest więcej! Jeśli chcesz udostępnić więcej plików innym osobom, po prostu upuść je w określonym folderze, a Twoi znajomi będą mogli przeglądać tę sekcję komputera tak, jakby była częścią ich własnej. Dzięki tej metodzie udostępnianie plików może być o wiele łatwiejsze, ponieważ przesyłanie zostanie zainicjowane przez znajomego, a nie przez Ciebie. Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć i upuścić, i dać im znać, że mogą teraz pobrać plik(i).

Konfiguracja SFTP

Konfiguracja serwera SFTP w systemie Windows będzie wymagała oprogramowania innych firm. Większość oprogramowania, które ma tę funkcjonalność, będzie cię kosztować, ale będziemy używać darmowego o nazwie freeFTPd. Kliknij ten link, aby pobrać i zainstalować program. Ostrzegam, programiści wyraźnie nie są rodzimymi użytkownikami języka angielskiego i widać to w wielu tekstach. Nie przejmuj się jednak, to legalny program, który przetestowaliśmy i wszystko się sprawdza – trudno będzie znaleźć lepszą darmową alternatywę.


Przejdź przez instalację jak zwykle, a na końcu pojawią się dwa monity, jeden z pytaniem, czy należy utworzyć klucze prywatne, a drugi z pytaniem, czy powinien działać jako usługa; kliknij Tak na obu.

1627670352 431 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Po zakończeniu instalacji otwórz freeFTPd za pomocą nowej ikony skrótu na pulpicie. Napotkaliśmy problemy z zapisem zmian w konfiguracji, więc upewnij się, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na ikonę i uruchomisz program jako Administrator.

1627670352 473 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Aby rozpocząć konfigurację, kliknij Użytkownicy po lewej stronie.

1627670352 678 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

W tym menu kliknij Dodaj i wypełnij informacje dotyczące nowego konta użytkownika, aby uzyskać dostęp do serwera.

1627670353 474 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

W obszarze Autoryzacja możesz wybrać „uwierzytelnianie NT” lub „Hasło przechowywane jako skrót SHA1”. Uwierzytelnianie NT oznacza, że ​​używa nazwy użytkownika i hasła Windows, więc musisz utworzyć nowego użytkownika na swoim komputerze dla każdego, kto ma dostęp do katalogu SFTP. W większości przypadków najlepiej będzie po prostu przechowywać hasło jako skrót SHA1 i oddzielić użytkownika SFTP od użytkowników systemu Windows.

Po wpisaniu żądanej nazwy użytkownika i hasła odznacz pole „Serwer FTP” u dołu, a następnie kliknij Zastosuj. Teraz, gdy użytkownik jest skonfigurowany, kliknij kartę SFTP.

1627670353 233 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP


Jedyną rzeczą, którą naprawdę warto zmienić na tej karcie, jest katalog główny SFTP. Określa, gdzie będą znajdować się pliki, które chcesz udostępnić. Dla uproszczenia zmienimy już zapełniony katalog na folder na pulpicie.

1627670353 346 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia hostowania plików, kliknij przycisk Start na tej karcie. Zapora systemu Windows prawdopodobnie pojawi się i zapyta, czy wszystko jest w porządku – kliknij Zezwól na dostęp.

1627670353 124 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Teraz powinieneś być w stanie wrócić do zakładki Status i zobaczyć, czy Twój serwer SFTP jest uruchomiony.

1627670353 896 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Kliknij Zastosuj i zapisz, aby zachować te zmiany, a następnie zamknij okno.

freeFTPd będzie nadal działać w tle. Aby uzyskać do niego dostęp, po prostu otwórz go w obszarze powiadomień.

1627670353 74 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Dostęp do katalogu SFTP

Umieść kilka plików w swoim katalogu SFTP, abyśmy mogli przeprowadzić testy. Jeśli pozostawiłeś domyślny katalog domowy użytkownika ($ SERVERROOT geek w naszym przykładzie), musisz utworzyć inny katalog w katalogu głównym SFTP.

1627670354 372 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP


Jak widać na tym zrzucie ekranu, umieściliśmy dwa pliki testowe w katalogu „geek”, który znajduje się w folderze „pliki serwera SFTP” (katalog główny SFTP). Upewnij się, że port 22 jest przekierowywany do komputera w routerze, a następnie jesteś gotowy, aby ktoś mógł połączyć się z komputerem. Zobacz ten przewodnik, jeśli potrzebujesz pomocy z przekierowaniem portów.

Niech Twój znajomy pobierze klienta FTP, który ma dostęp do serwerów SFTP – nasza rekomendacja to FileZilla. Będą musieli tylko wpisać twój adres IP, nazwę użytkownika i hasło, które skonfigurowałeś wcześniej, oraz określić port, na którym działa twój serwer (jeśli zostawiłeś go jako domyślny, będzie to port 22).

1627670354 909 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Przy pierwszym połączeniu z serwerem zostaną poproszeni o zapisanie kluczy hosta. Muszą tylko zaznaczyć pole „Zawsze ufaj” i kliknąć OK, aby nigdy więcej nie otrzymywać o tym monitu (chyba że z jakiegoś powodu zmienisz klucze hosta).

1627670354 106 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Twój znajomy powinien teraz mieć dostęp do plików umieszczonych w katalogu SFTP i dodawać do niego pliki, które chciałby Ci udostępnić.

1627670354 907 Jak bezpiecznie przesylac pliki do innej osoby za pomoca SFTP

Czy ten post był pomocny?