Skip to content

Jak chronić swoją prywatność na Facebooku

27 de lipiec de 2021
preview 9 650x300

W odpowiedzi na fiasko Cambridge Analytica i nowe ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych (RODO), Facebook zaczął ułatwiać ludziom kontrolowanie, kto i co może zobaczyć i wykorzystać Twoje dane na Facebooku. Zobaczmy, co możesz zrobić, aby chronić swoją prywatność.

Użyj nowych narzędzi prywatności Facebooka

RODO zmusiło Facebooka do wprowadzenia nowych opcji prywatności i postanowili wprowadzić je na całym świecie. W pewnym momencie w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się wyskakujące okienko z prośbą o dokonanie pewnych wyborów dotyczących:

  • Reklamy oparte na danych od partnerów Facebooka.
  • Informacje, takie jak stan związku i religia, które obecnie udostępniasz w swoim profilu.
  • Czy chcesz zezwolić Facebookowi na korzystanie z rozpoznawania twarzy.

1627376210 856 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku

Gdy pojawi się wyskakujące okienko z prośbą o ich przejrzenie, zrób to od razu. Nie oznacza to jednak, że nic nie możesz teraz zrobić.

Wypełnij kontrolę prywatności

Aplikacja mobilna Facebooka ma przydatną funkcję sprawdzania prywatności, która przeprowadzi Cię przez niektóre ważne ustawienia prywatności. Z jakiegoś powodu nie jest dostępny za pośrednictwem strony internetowej. Przejdź do Ustawienia> Ustawienia i prywatność> Skróty prywatności> Sprawdzanie prywatności.

1627376210 993 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku1627376210 585 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku

Istnieją trzy oddzielne kroki. Najpierw wybierasz domyślne ustawienie określające, kto może zobaczyć Twoje wpisy, gdy je udostępniasz — Publiczny, Znajomi, Znajomi z wyjątkiem i Tylko ja. Oczywiście, niezależnie od ustawienia domyślnego, które tutaj ustawisz, możesz nadpisać podczas tworzenia rzeczywistego posta. Na przykład, jeśli domyślnie udostępniasz posty tylko znajomym, nadal możesz udostępnić dany post publicznie, jeśli chcesz.

1627376210 992 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku1627376211 749 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku


Następnie zobaczysz listę wszystkich informacji w Twoim profilu i komu jest on obecnie udostępniany. Nie zdawałem sobie sprawy, że tak wiele moich starych adresów e-mail było widocznych dla któregokolwiek z moich 1500 znajomych, więc zmieniłem kilka z nich na Tylko ja.

1627376211 859 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku1627376211 243 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku

Na koniec zobaczysz listę wszystkich aplikacji i witryn, którym zezwolono na dostęp do Twoich danych. Możesz zmienić, kto może zobaczyć Twoją aktywność w tych aplikacjach na Facebooku, a jeśli chcesz, usunąć aplikację i zablokować jej dostęp do Twoich danych. Aby to zrobić, dotknij „X”, a następnie dotknij przycisku „Usuń aplikację”. W ten sposób Cambridge Analytica (i wiele, wiele innych firm) pozyskała dane od milionów użytkowników Facebooka, więc na wszelki wypadek warto przejrzeć i usunąć wszystkie aplikacje, których nie używasz.

1627376211 128 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku1627376211 440 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku

Warto również zauważyć, że możesz wyczyścić swoje aplikacje na Facebooku w witrynie; po prostu nie ma prostego kreatora, takiego jak w aplikacji mobilnej.

Pomyśl o tym, co publikujesz

Ten prawdopodobnie jest oczywisty, ale powinieneś dokładnie przemyśleć to, co publikujesz na Facebooku. Łatwo jest wymykać się osobistym informacjom. Na przykład zdjęcie listu z potwierdzeniem przyjęcia na studia może zawierać informacje takie jak adres, data urodzenia i numer SSN. Zdjęcie przed domem w połączeniu z regularnymi zameldowaniami w pobliżu może ujawnić, gdzie mieszkasz.

Chociaż może się wydawać, że kontaktujesz się tylko z najbliższymi przyjaciółmi na Facebooku, prawdopodobnie jesteś również znajomymi z mnóstwem przypadkowych znajomych. Jeśli nie powiedziałbyś im, gdzie mieszkasz, ani nie podasz im swojego numeru telefonu, gdy je zobaczysz, upewnij się, że przypadkowo nie podałeś im go na Facebooku.

Odprzyjaźnij się lub blokuj osoby, których nie znasz lub nie lubisz

Jeśli chodzi o duże listy znajomych, jeśli na Twojej jest wiele osób, których nie znasz lub których nie lubisz, powinieneś je przejrzeć i odprzyjaźnić. Jeśli naprawdę ich nie lubisz i uważasz, że mogą życzyć ci źle, powinieneś je również zablokować.


Chociaż możesz ograniczyć swoje posty na Facebooku do określonych osób, jeśli nie masz zamiaru rozmawiać z kimś ponownie, nie ma sensu pozostawać z nimi przyjaciółmi. Po co udostępniać dane osobowe osobom, których nie znasz lub nie lubisz?

Ogranicz lub usuń swoje wcześniejsze posty

Facebook istnieje od ponad dekady. Wiem, że bardzo się zmieniłem w ciągu ostatnich dziesięciu lat i że w mojej historii jest kilka bardzo wstydliwych wpisów. Korzystam z funkcji Facebooka On This Day, aby powoli usuwać najgorsze z nich, ale jeśli masz w swojej historii jakieś potencjalnie osobiste lub kompromitujące posty, powinieneś je przejrzeć i usunąć. Jeśli jest więcej niż jeden lub dwa, możesz szybko zmienić prywatność wszystkich swoich wcześniejszych postów lub użyć rozszerzenia Chrome, aby całkowicie je usunąć.

1627376211 430 Jak chronic swoja prywatnosc na Facebooku

Powinieneś także usunąć tagi ze złych zdjęć. Nie pozbędzie się ich, ale uniemożliwi ludziom znalezienie ich za pośrednictwem Twojego profilu.

Ustawienia prywatności Facebooka były historycznie absolutnym koszmarem. Dobrą wiadomością jest to, że najwyraźniej starają się ułatwić wszystkim życie. Zapewniamy, że za każdym razem, gdy Facebook wprowadzi nowy sposób ochrony Twojej prywatności, poinformujemy Cię, jak z niego korzystać.

Czy ten post był pomocny?