Skip to content

Jak chronić swoje dane przed huraganem, powodzią lub klęską żywiołową?

29 de lipiec de 2021
save data

W przypadku katastrofy lub poważnej ewakuacji nie tylko chcesz zachować bezpieczeństwo — chcesz mieć pewność, że wszystkie ważne dane są również bezpieczne. Oto jak wykonać kopię zapasową danych i chronić swój sprzęt przed żywiołami.

Choć utrata danych blednie w porównaniu z utratą życia, o wiele łatwiej może być powrót do normalności, gdy ważne informacje, zdjęcia i dokumenty są chronione, gdy trzeba działać szybko i planować ucieczkę. W tym obszernym artykule zamieściliśmy łącza do stron internetowych poświęconych planowaniu awaryjnemu, informacje o różnych katastrofach, listy kontrolne zestawów awaryjnych, mnóstwo świetnych sposobów tworzenia kopii zapasowych danych, zarówno w trybie offline, jak i online, oraz ostateczny plan awaryjny — usuwanie dysku twardego i ewakuacja w bezpieczne miejsce! Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z klęskami żywiołowymi, a także do tworzenia kopii zapasowych, które sprawdziły się najlepiej.

Po pierwsze: bądź przygotowany i bądź bezpieczny

1627549496 550 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Chociaż ten artykuł dotyczy przede wszystkim ochrony Twoich danych, najpierw powinieneś zacząć od ochrony siebie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i jakiego rodzaju nieszczęścia możesz się spotkać, przygotowanie jest zawsze kluczowe i we właściwej sytuacji może uratować ci życie. W Internecie dostępnych jest wiele źródeł porad i planowania na wypadek sytuacji kryzysowych i katastrof, w tym Ready.gov, strona internetowa rządu Stanów Zjednoczonych służąca do rozpowszechniania tego typu informacji. Znajdziesz na nim instrukcje, jak zrobić zestawy ratunkowe, tworzyć plany awaryjne z rodziną oraz ogólne informacje o tym, czego się spodziewać w przypadku trzęsienie ziemi, powódź, huraganyi wiele innych potencjalnych katastrof. Oto krótka lista linków do niektórych dostępnych informacji.

1627549496 329 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Jedną z najważniejszych rzeczy do przygotowania jest zestaw awaryjny. Należą do nich zwykle niepsująca się żywność, baterie, lekarstwa na receptę, woda, ubrania, latarki, radia i różne inne przedmioty, które mogą okazać się przydatne w przypadku, gdy zostaniesz zmuszony do ewakuacji lub musisz opuścić dom na dłuższy czas. Ready.gov ma bardzo pomocna lista kontrolna w formie PDF, do drukowania lub pobierania.

Jakie dane są najważniejsze?

Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

W sytuacji awaryjnej możesz nie mieć czasu na spokojne wykonanie pełnej kopii zapasowej dysków. Nadaj priorytet temu, co dla Ciebie ważne, np. zdjęciom rodzinnym, drogiej kolekcji muzyki, dokumentom podatkowym i prawnym, zadaniom szkolnym, pracy twórczej, a może nawet zapisom gier wideo. Nasz własny superbohater technologiczny, The How-To Geek, napisał już całkiem przydatny opis tego, co jest najważniejsze w kopii zapasowej.

  • Jakie pliki należy wykonać na komputerze z systemem Windows?

Przechowuj ważne dane w chmurze

1627549497 265 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa1627549497 652 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa1627549497 621 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Bardzo przydatną strategią jest przesyłanie danych do usług opartych na chmurze, pod warunkiem, że usługi, do których przesyłasz, nie mają serwerów zlokalizowanych w danym obszarze. Zaletą przechowywania dużej ilości danych w usługach opartych na chmurze jest to, że w przypadku utraty komputera lub jego uszkodzenia można przejść do dowolnego innego komputera i pobrać większość najważniejszych informacji.


Witryny do udostępniania zdjęć, takie jak Flickr, mogą być dobrym miejscem do tworzenia kopii zapasowych zdjęć, a w przypadku awarii lub awarii dysku twardego mogą być dobrym miejscem do odzyskania utraconych zdjęć. Dropbox to dobra usługa do zdalnego tworzenia kopii zapasowych tych ważnych plików, chociaż możesz chcieć zaszyfrować ważne dokumenty z poufnymi danymi, takimi jak formularze podatkowe z numerami ubezpieczenia społecznego itp.

E-mail i komunikacja są również niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na przechowywanie nie tylko wielu informacji tekstowych, ale także zdjęć, kontaktów i ważnej korespondencji. Gmail, oprócz tego, ma również możliwość wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych, więc utrzymywanie konta e-mail, do którego można uzyskać dostęp z dowolnego komputera, może być strasznie ważne.

Uwaga autora: Zdajemy sobie sprawę, że istnieje TONY usług opartych na chmurze, w których można przechowywać dane, i nie ma sensu wymieniać ich wszystkich. Ale aby pomóc innym czytelnikom HTG, podziel się z nami swoimi ulubionymi w komentarzach poniżej.

Twórz kopie zapasowe swoich danych online za pomocą usług płatnych (i jednego bezpłatnego)

1627549497 581 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Istnieją również niezliczone sposoby płacenia za automatyczne tworzenie kopii zapasowych online. Chociaż nie promujemy szczególnie żadnej marki nad inną, niektórymi z głównych pretendentów są Mozy i karbonit.

Oprócz tego możesz również zapoznać się ze starszym artykułem How To Geek o tym, jak zdalnie tworzyć kopie zapasowe danych za darmo za pomocą CrashPlan.

Używaj zewnętrznych dysków twardych, kluczy napędowych lub obudów dysków twardych

1627549497 764 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa1627549497 111 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa1627549497 924 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Niektóre wrażliwe dane, których przesyłanie do Dropbox lub umieszczanie w serwisie Flickr może nie być wygodne. Za to, zewnętrzne dyski twarde a kluczowe dyski mogą być doskonałymi rozwiązaniami. Dyski zewnętrzne są bardzo przenośne, a dla tych, którzy nadal potrzebują większej przenośności, dyski flash, takie jak Lacie Iamakey są łatwe do przenoszenia i niezawodne (Uwaga autora: To jest oparte na moim osobistym doświadczeniu). Możesz czuć się lepiej, gdy Twoje najbardziej poufne dane są zaszyfrowane w pęku kluczy, zamiast wysyłać je do siebie w Gmailu.


Obudowy dysków twardych to proste urządzenia USB, do których można podłączyć dyski wewnętrzne. Zasadniczo mogą zamienić wewnętrzny dysk twardy w zewnętrzny i można je łatwo wymienić. Czytaj dalej, a pokażemy, jak usunąć wewnętrzne dyski twarde w najgorszym przypadku.

Chroń wrażliwą elektronikę za pomocą suchych toreb

1627549497 667 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Suche torby są przeznaczone dla kajakarzy i flisaków, aby ich klucze, żywność i inne przedmioty były suche, gdy spływają rzeką lub zbiornikiem wodnym i wpadają do wody. Jeśli uważasz, że możesz mieć do czynienia z wieloma zalanymi obszarami, możesz zajrzeć do kilku suchych toreb na elektronikę. Bądź jednak ostrożny — podczas gdy suche torby będą unosić się na wodzie i utrzymywać elektronikę w stanie suchym podczas szybkiego zanurzenia pod wodą, mogą nie być oceniane jako zanurzone przez dłuższy czas.

Suche torby (Zakupy Google)

Najgorszy scenariusz: zabierz dysk i uciekaj!

1627549498 961 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Last but not least, w sytuacji, gdy nie mieć kopię zapasową swoich danych, ty nie mieć go na laptopie lub mniejszym komputerze, a ty żargon nieść ze sobą tę ogromną wieżę, może sprowadzić się do usuwanie dysku twardego. Oto krótki poradnik dla tych, którzy nigdy wcześniej tego nie robili.

Zastrzeżenie: Otwarcie komputera jest przerażające i tak, może spowodować wiele problemów, jeśli nie będziesz ostrożny. Więc bądź ostrożny i ostrzegaj, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ogólnie rzecz biorąc, usuwanie dysków twardych to prosta sprawa.

1627549498 19 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Do otwarcia wieży komputerowej potrzebne będzie tylko jedno narzędzie — zwykły śrubokręt krzyżakowy. Normalnie namagnesowane śrubokręty nie powodują żadnych szkód, ale nadal są Niepolecane do tego zadania.


Uwaga autora: Niewielki procent z was może potrzebować sterownika z łbem Torx lub hex. Te narzędzia są mniej powszechne, podobnie jak śruby. Przynajmniej tak jest w miejscach, w których będziemy pracować, które są zaprojektowane tak, aby były otwierane w normalny sposób.

1627549498 130 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Zauważ, że komputer jest odłączony i upewnij się, że twój również jest, zanim odkręcisz śruby z tyłu obudowy.

1627549498 292 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa Na zwykłej obudowie komputera są zwykle cztery i utrzymują obie strony na miejscu. Jeśli twój ma więcej, będziesz musiał po prostu odkręcić więcej śrub.

Jeśli twoja sprawa jest dziwna i egzotyczna, zajrzyj do jej instrukcji lub skorzystaj z Google, aby dowiedzieć się, jak ją otworzyć.

Generalnie łączników jest niewiele i przechodzą one przez boczne obudowy, jak pokazano tutaj, podświetlone na czerwono.

1627549498 192 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Zdejmij lewą stronę obudowy, popychając ją do tyłu. Być może będziesz musiał podnieść i wysunąć lub po prostu odepchnąć do tyłu, a nawet najpierw zdjąć górę, chociaż jest to mniej powszechne.

1627549498 51 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Podczas pracy może być konieczne zdjęcie prawej strony obudowy, ponieważ wiele dysków twardych jest przykręconych po obu stronach klatki dysku. Podobnie jak lewa strona, prawa strona usuwa się, popychając ją do tyłu.

1627549498 460 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa


Czy to nie jest piękne? Musimy usunąć te kable, a potem wyjąć napęd.

1627549498 137 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

To zbliżenie pokazuje starszy standard zasilania dysku twardego i danych. Twój może wyglądać inaczej i prawdopodobnie będzie to moc i dane SATA. W rzeczywistości są one łatwiejsze do usunięcia niż te stare standardy IDE/PATA. Niezależnie od tego będziesz szukał tego miejsca w twoim przypadku, w którym zainstalowany jest twój dysk twardy. Zwróć uwagę na śruby po prawej stronie.

1627549499 312 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Odłącz kable danych IDE/PATA i kable zasilające, delikatnie kołysząc nimi w przód iw tył. Jeśli są to mniejsze kable SATA, ich usunięcie nie będzie wymagało zbyt wiele. Kable IDE mogą być uparte.

1627549499 903 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Tak z grubsza powinna wyglądać twoja klatka na dyski, skierowana do ciebie po lewej stronie komputera. Po prostu je odkręcimy.

1627549499 600 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Naprawdę nie ma w tym wiele. Po odłączeniu dysku wyjmij wszystkie śruby mocujące dysk.

1627549499 771 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Sprawdź prawą stronę obudowy przed próbą wyjęcia dysku twardego. Może mieć dodatkowe śruby mocujące dysk. Znajdą się w miejscu takim jak to, które tutaj wskazano.

1627549499 232 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa


Trzymaj napęd za boki i trzymaj palce z dala od płytki drukowanej. Wyjmij go prosto i uważaj, aby nie uderzyć nim o inne komponenty, jeśli możesz mu pomóc — może to być złe zarówno dla napędu, jak i innych komponentów.

1627549499 877 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Twój dysk jest teraz usunięty i powinien być gotowy, aby być częścią twojego szalonego pędu z dala od niebezpieczeństwa.

1627549499 219 Jak chronic swoje dane przed huraganem powodzia lub kleska zywiolowa

Oprócz usunięcia dysku pomocne może być zachowanie worki antystatyczne pod ręką, aby chronić dysk przed żywiołami. Są one dobre do przechowywania dysków poza rzeczywistymi komputerami i chronią je przed wstrząsami statycznymi. Oprócz tej ochrony dodatkowa warstwa suchego worka może uratować Twoje dane podczas krótkiego zanurzenia w wodach powodziowych.

Zbliżające się huragany, tsunami i trzęsienia ziemi w naszej niedawnej przeszłości mogą tylko pomóc w przygotowaniu się na katastrofę. Bądź bezpieczny, Czytelnicy HTG i chroń swoje dane!

Kredyty obrazkowe: Furia Katriny autorstwa pozwać Cline, dostępny pod Creative Commons. Dysk twardy przez walknboston, dostępny pod Creative Commons. Historia rodziny autorstwa małe ptaszki, dostępny pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?