Skip to content

Jak chronić swoje zdjęcia podczas fotografowania?

28 de lipiec de 2021
1627483185 preview 3

Jako fotograf nie ma nic gorszego niż utrata twardych zdjęć, czy to z powodu awarii dysku twardego, kradzieży, czy czegokolwiek innego. Dzięki dobrej strategii tworzenia kopii zapasowych łatwo jest bezpiecznie przechowywać zdjęcia w domu, ale co z tym, gdy wciąż jesteś poza domem? A co, jeśli wyjdziesz z sieci i odejdziesz od laptopa na kilka dni, a nawet kilka tygodni? Spójrzmy.

Gdy jesteś poza domem, największe ryzyko związane z Twoimi zdjęciami to kradzież, utrata i utrata danych. Rozwiązanie wszystkich trzech zagrożeń jest w większości takie samo: upewnij się, że nigdy nie masz tylko jednej kopii obrazów na jednej karcie SD lub dysku twardym, ani wszystkich kopii w jednym miejscu. Jest w tym trochę więcej, więc czytaj dalej.

Użyj właściwych kart

Aby zminimalizować ryzyko utraty danych z uszkodzonej karty SD —co może się zdarzyć, choć zdarza się to bardzo rzadko – zanim wyruszysz na sesję zdjęciową, upewnij się, że używasz wysokiej jakości kart, które są w dobrym stanie. Polecamy karty SanDisk i Lexar i naprawdę nie ma wymówek, aby nie używać najlepszych: karta SanDisk Ultra SD o pojemności 32 GB kosztuje mniej niż 10 USD. Dokładnie uważaj na kupowanie podróbek.

Jeśli Twoje karty SD od jakiegoś czasu leżą w szufladzie i zbierają kurz, warto je przejrzeć. Sprawdź, czy nie są wgniecione, porysowane lub w inny sposób uszkodzone. Powinieneś je również sformatować przed każdą sesją.

Jeśli masz dwa gniazda na karty, użyj ich

Podwójne gniazda kart to profesjonalna funkcja i jeśli Twój aparat je obsługuje, koniecznie ich używaj. O ile nie strzelasz wieloma seriami, strzelaj RAW do obu kart. W ten sposób automatycznie masz kopię zapasową każdego zrobionego zdjęcia. Szanse na niepowodzenie jednej karty są niewielkie; szanse na to, że dwie karty zawiodą w tym samym czasie, zanim będziesz mieć szansę na wykonanie kopii zapasowej zdjęć w innym miejscu, są zasadniczo zerowe.

Jak chronic swoje zdjecia podczas fotografowania


Nawet jeśli strzelasz do dwóch kart, kiepskim pomysłem jest pozostawienie ich w aparacie. Jeśli ktoś ukradnie ci aparat lub spadnie z klifu —co też może się zdarzyć— nie chcesz, aby towarzyszyły temu obie karty. Kiedy nie strzelasz, wyjmij jeden i schowaj go przy sobie, z kimś innym w grupie lub w torbie.

Użyj wielu kart SD

Prawdopodobieństwo, że coś się stanie z Twoimi kartami SD, rośnie, im dłużej z nich korzystasz. Ponieważ karty SD są tak tanie, warto używać ich wielu. W przypadku wyjazdów wielodniowych używam codziennie dwóch kart: jednej karty głównej i jednej karty zapasowej. Na koniec każdego dnia przechowuję je osobno – zwykle jedną w plecaku, a drugą w moim pokoju hotelowym lub AirBnB – i wkładam dwie świeże karty do aparatu. W ten sposób, jeśli coś się wydarzy, stracę tylko obrazy z jednego dnia, a nie z całej podróży. Nie ma znaczenia, czy karty są pełne, czy nie.

Jeśli wybierasz się tą trasą, dobrze jest ponumerować swoje karty, aby wiedzieć, jakie zdjęcia znajdują się na każdej z nich. Mój aparat fotografuje zarówno na karty CF, jak i SD, więc numeruję karty CF jako 1.1, 2.1, 3.1 itd., a karty SD jako 1.2, 2.2, 3.2 i tak dalej. Zrobi to każdy system numeracji, który Ci odpowiada.

Jeśli możesz, wykonaj kopię zapasową podczas strzelania

Coraz więcej przenośnych dysków twardych, jak GNARBOX lub Western Digital My Passport Wireless Pro, mają wbudowany czytnik kart. Jeśli podróżujesz bez laptopa, warto w niego zainwestować. Dzięki temu możesz co wieczór tworzyć kopie zapasowe swoich zdjęć, a nawet w plenerze. Jest to szczególnie ważne, jeśli fotografujesz tylko na jednej karcie SD.

1627483185 799 Jak chronic swoje zdjecia podczas fotografowania

Należy zauważyć, że niektóre aparaty, takie jak Nikon Z6 i Z7, strzelają do różnych formatów kart: upewnij się, że zakupiony dysk twardy obsługuje ten format karty lub ma port USB i obsługuje zwykły czytnik kart.

W przypadku kopii zapasowych jedna to brak, a dwie to jedno, więc nawet po utworzeniu kopii zapasowej zdjęć na dysku twardym dobrym pomysłem jest pozostawienie zdjęć na kartach pamięci, dopóki nie będziesz mieć pewności, że zdjęcia są bezpiecznie przechowywane w wielu lokalizacjach — lub lepiej jeszcze w chmurze.

Importuj i twórz kopie zapasowe tak szybko, jak to możliwe

Po powrocie do domu — lub z powrotem, gdzie przebywasz na dłuższej wycieczce — Twoim pierwszym zadaniem, przed wzięciem prysznica lub wypiciem drinka, powinno być rozpoczęcie importowania i tworzenia kopii zapasowych zdjęć. Jeśli nie zrobisz tego w pierwszej kolejności, zbyt łatwo się rozproszyć i zwlekać.


Zaimportuj swoje obrazy do Lightroom lub innej używanej aplikacji do zarządzania plikami, prześlij je do Dropbox lub innego dostawcy pamięci masowej w chmurze. Jeśli wykonałeś więcej niż kilka zdjęć, cały proces będzie musiał być uruchomiony przez co najmniej kilka minut; dłużej, jeśli korzystasz z hotelowego Wi-Fi. Tylko wtedy, gdy masz pewność, że Twoje obrazy są przechowywane w co najmniej dwóch osobnych lokalizacjach, możesz bezpiecznie sformatować karty SD i użyć ich ponownie.

Jeśli to wszystko brzmi trochę paranoicznie, cóż, miałbyś rację. Ale utrata danych się zdarza. Sprzęt fotograficzny zostaje skradziony. A jeśli nie jesteś przygotowany, możesz stracić setki lub tysiące obrazów, które poświęciłeś na tworzenie czasu, pieniędzy i wysiłku.

Źródło obrazu: Eddie Yip na Flickr.

Czy ten post był pomocny?