Skip to content

Jak dodać wydajną wielozadaniowość do swojego terminala Linux?

22 de lipiec de 2021
1626932917 banner5 1024x469 1

Wielozadaniowość w wierszu poleceń może być naprawdę myląca dla początkujących, którzy używają ekranu. Korzystanie z Byobu daje dostęp do wielu statystyk systemowych, jednocześnie ułatwiając początkującym pracę bez zapamiętywania trudnych do zapamiętania skrótów klawiszowych.

GNU Screen to dar niebios dla większości ludzi pracujących w terminalu. Pozwala na odradzanie wielu instancji i pozwala odłączyć się od nich i wrócić do nich później. Jest również dość znany z tego, że ma wysoką krzywą uczenia się. Wejdź do Byobu.

Ekran kontra Byobu

Byobu to ulepszenie, które łączy się z Screen i korzysta z niego, ale oferuje przydatne statystyki i łatwe w użyciu skróty klawiszowe dla podstawowych poleceń. W celach informacyjnych, oto ekran:

stan utrudnienia ekranu

Ekran GNU domyślnie nie daje niczego, aby znaleźć swoje położenie, ale edytując plik .screenrc, możesz dodać linię „hardstatus”, jak na powyższym zrzucie ekranu. Możesz zobaczyć nazwę komputera w lewym dolnym rogu, a datę i godzinę w prawym dolnym rogu. Środkowy pokazuje, ile pocisków jest otwartych i które są aktywne.

Z drugiej strony, oto domyślny ekran Byobu:

byobu domyślnie

I tak, to jest domyślne. Zobaczysz otwarte powłoki i wiele innych statystyk, takich jak czas pracy, szybkość zegara rdzenia, obciążenie procesora, użycie pamięci, szybkości sieci, pakiety wymagające aktualizacji i tak dalej. Możesz także zmienić żądane kolory i opcje, które lubisz.

Instalacja i dostosowywanie

Aby korzystać z Byobu, musisz również zainstalować Screen. Możemy użyć prostego polecenia terminala, aby zainstalować oba.

ekran instalacyjny sudo apt-get byobu


Wprowadź swoje hasło i naciśnij „y”, jeśli pojawi się monit o potwierdzenie. Następnie nadszedł czas na łatwą personalizację.

Uruchamiasz Byobu, wpisując go w wierszu poleceń.

byobu

Jeśli chcesz użyć opcji dla ekranu, możesz je po prostu podłączyć, a on je przekaże. Tutaj użyjemy opcji –S (duże „S”), aby nadać sesji tytuł.

byobu –S tytuł_sesji

Możesz także wznowić sesje, używając flagi –r.

byobu –r

Lub możesz wznowić według nazwy:

byobu –r tytuł_sesji

Zobaczysz ekran domyślny. Aby rozpocząć dostosowywanie, naciśnij klawisz F9.

konfiguracja byobu


Przejdź w dół do „Przełącz powiadomienia o stanie”, aby zmienić to, co wyświetla się na dole.

byobu status

Możesz także ustawić domyślne uruchamianie Byobu po każdym połączeniu/logowaniu.

byobu uruchamia się przy logowaniu

Jeśli chcesz, możesz również zmienić kolory tła i pierwszego planu.

Skróty klawiszowe

Możesz używać wszystkich domyślnych skrótów klawiszowych Screen bez drugiego spojrzenia. Jednak Byobu ma łatwiejsze skróty klawiszowe, które wykorzystują klawisze funkcyjne:

  • F2: Utwórz nowe okno
  • F3: Przejdź do poprzedniego okna
  • F4: Przejdź do następnego okna
  • F5: Odśwież profil
  • F6: Odłącz się od tej sesji
  • F7: Wejdź w tryb kopiowania/przewijania
  • F8: Zmień tytuł okna
  • F9: Menu konfiguracji, może być również wywołane przez Ctrl+a, Ctrl+@

Jak widać, jest to znacznie prostsze niż użycie sekwencji Screena Ctrl+a,Ctrl. Jeśli wolisz zestaw skrótów klawiszowych Screen lub jeśli kolidują z innym programem (takim jak Midnight Commander), możesz przełączyć się z używania klawiszy funkcyjnych na klawisze w stylu ekranu w menu lub nacisnąć następującą sekwencję klawiszy:

Ctrl+a, Ctrl+!

byobu skróty klawiszowe

Kit

Jeśli używasz PuTTY lub KiTTY, musisz wykonać tylko jeden krok. Klawisze F mogą na początku nie działać poprawnie, ale jest to łatwa naprawa.

1626932917 294 Jak dodac wydajna wielozadaniowosc do swojego terminala


W opcjach klawiatury musisz zmienić ustawienia klawiatury funkcji na „Xterm R6”. Teraz możesz cieszyć się Byobu przez SSH!

Czy ten post był pomocny?