Skip to content

Jak dokładnie działa Kosz systemu Windows?

28 de lipiec de 2021
img 51eedab7ad41a

Usuwasz plik w systemie Windows, zostaje on zrzucony do Kosza, a później wyławiasz go z powrotem. Co dokładnie dzieje się podczas tego całego procesu?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Jonath0n jest ciekawy Kosza:

Co właściwie robi Kosz w systemie Windows? Czy jest to tylko uwielbiony folder i miejsce przechowywania plików, które wkrótce zostaną usunięte, czy też robi coś konkretnego? W szczególności, czy pliki, które są „przeniesione” do Kosza, są faktycznie przenoszone na dysk twardy, czy tylko wskaźniki do plików są przenoszone? Jestem dość doświadczonym użytkownikiem, chciałem tylko dokładniejszego wyjaśnienia Kosza.

Więc jaka jest historia? Jak dokładnie Kosz działa jako rodzaj czyśćca plików?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Tim Wijsman oferuje szczyt za kurtyną:

Odwołanie jest usuwane, plik metadanych jest przechowywany w Koszu, aby poznać oryginalną lokalizację.

Na początku w systemach Windows 95 i 98 znajdowało się to wRECYCLED. W systemie Windows 2000 i nowszych nazwa została zmieniona naRECYCLER. Od Windows Vista jest to teraz specjalny folder o nazwie$Recycle.Bin.

Posługiwać sięMonitor procesuaby zobaczyć I/O pod maską, załóż filtrRecycle.Bini odwiedź go. 🙂

Na przykład, kiedy to robię:

notepad $RECYCLE.BINS-1-5-21-0192837465-987654321-0123456789-1000$EXAMPL5

Notatka:Długa nazwa folderu toIdentyfikator SID użytkownika. Ostatnia nazwa folderu to skrót na podstawie metadanych.

Otrzymuję plik zawierający informacje o metadanych w następujący sposób:

Ö¸ÌC : P a t h T o S o m e E x a m p l e . t x t

Powodem, dla którego ścieżka pliku zawiera spacje, jest to, że jest przechowywana w znakach szerokobajtowych, aby obsługiwać znaki specjalne dla niektórych języków, a także Unicode i co jeszcze. Wcześniejsze symbole są binarne i zawierają informacje, takie jak rozmiar pliku i uprawnienia, a także wskaźnik do danych pliku. Zasadniczo zawiera wystarczająco dużo informacji, aby zrekonstruować oryginalne odniesienie…

To smutne, że książka Windows Internals nie obejmuje tego, bo inaczej miałbym więcej referencji. Nie znalazłem żadnych artykułów na ten temat szczegółowo, ani przez Microsoft, ani przez osoby trzecie. Prawdopodobnie istnieją, ale łatwiej mi było przejść do inżynierii wstecznej głównej koncepcji…

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange?Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?