Skip to content

Jak dostosować gesty gładzika Maca za pomocą BetterTouchTool?

30 de lipiec de 2021
btt lede

Narzędzie BetterTouchpozwala powiązać dowolny gest, jaki możesz wymyślić, z dowolnym działaniem, o którym możesz pomyśleć. To jest jak AutoHotKeyon Windows, ale oprócz skrótów klawiaturowych możesz także używać skrótów gestów do gładzika. BetterTouchTool ma prosty interfejs konfiguracyjny, dzięki czemu możesz od razu zacząć korzystać z dostosowanych skrótów gestów.

BetterTouchTool to nie tylko gładziki — obsługuje skróty do klawiatury, magicznej myszy, pilota Apple TV, a nawet paska dotykowego MacBooka Pro. Chociaż aplikacja nie jest darmowa, 6,50 USD nie jest zła za tak potężną aplikację. Dostępna jest również 45-dniowa wersja próbna, więc możesz ją przetestować i sprawdzić, czy Ci się spodoba. Zgadujemy, że po zakręceniu nie będziesz chciał wracać do standardowego systemu macOS.

Dodawanie gestów

Po pobraniu i zainstalowaniu BetterTouchTool nadszedł czas na dodanie gestów. Otwórz ustawienia i kliknij „Dodaj nowy gest” w zakładce „Gładziki”. Możesz użyć paska bocznego po lewej stronie, aby wybrać, czy chcesz dodać gesty globalnie, czy tylko w określonej aplikacji.

Gest składa się z dwóch części: wyzwalacza i akcji. Możesz połączyć wyzwalacz z dowolnym gestem, a aplikacja obsługuje prawie każdy gest, jaki chcesz – kliknij w dół i przesuń w górę trzema palcami, kliknij mocno dwoma palcami, kliknij w rogu gładzika i przeciągnij, a ty można nawet skonfigurować niestandardowe wyzwalacze.

Wybierz wyzwalacz, który chcesz z menu. W tym przykładzie użyjemy „Kliknięcia 3 palcami”.

1627636321 492 Jak dostosowac gesty gladzika Maca za pomoca BetterTouchTool


Następnie przychodzi akcja i podobnie jak wyzwalacze, aplikacja zawiera wszystko. Możesz zrobić coś tak prostego, jak powiązanie gestu ze skrótem klawiaturowym. Możesz także przeglądać długą listę działań, która obejmuje kontrolowanie innych aplikacji, poruszanie myszą, wykonywanie działań systemowych, a nawet wykonywanie skryptów powłoki.

Mam gest ustawiony na rozłączanie i ponowne łączenie się z Wi-Fi, co dla wszystkich zainteresowanych jest tylko gestem ustawionym do uruchomienia tego polecenia terminala:

networksetup -setairportpower en0 off && networksetup -setairportpower en0 on

Możliwości są prawie nieograniczone. Z tego powodu krzywa uczenia się może być nieco wysoka, więc ustalenie wszystkiego wymaga trochę czasu i eksperymentów.

W naszym przykładzie ustawimy wyzwalacz kliknięcia trzema palcami, który wybraliśmy wcześniej, aby wykonać akcję otwierania Findera.

1627636321 6 Jak dostosowac gesty gladzika Maca za pomoca BetterTouchTool

Po skonfigurowaniu tej akcji idź dalej i spróbuj. Kliknij trzema palcami, a Finder powinien się otworzyć.

Cóż, nie do końca. Nasza akcja właściwie po prostuskupia się Finder i nie otwiera nowego okna. Na szczęście BetterTouchTool nas obejmuje. Kliknij utworzony gest, kliknij „Dołącz dodatkową akcję” i ustaw tę dodatkową akcję jako skrót klawiaturowy Command + N. Teraz kliknięcie trzema palcami powinno skupić Finder i otworzyć nowe okno.

1627636321 817 Jak dostosowac gesty gladzika Maca za pomoca BetterTouchTool


Możesz połączyć takie działania, aby osiągnąć wszystko, co chcesz. Jasne, rozwiązanie tutaj może nie być ładne, ale działa i to w końcu ma znaczenie.

Odkrywanie innych ustawień

1627636322 970 Jak dostosowac gesty gladzika Maca za pomoca BetterTouchTool

BetterTouchTool ma również wiele innych ustawień dostosowywania. Jednym z nich jest skonfigurowanie łatwości wyzwalania gestów, co może być przydatne, jeśli masz problem z wyzwalaniem niewłaściwych gestów.

BetterTouchTool oferuje również opcję przyciągania okien w stylu Windows — to miejsce, w którym przeciągasz okno do boków lub rogów ekranu, aby zmienić rozmiar i przyciągnąć okna na swoje miejsce.

W zaawansowanych ustawieniach jest o wiele więcej do zabawy, w tym pełne dostosowanie przyciągania okien, wbudowany serwer sieciowy do zdalnego wyzwalania akcji, a nawet ten pełny panel sterowania, który zapewnia kontrolę nad wszystkim, co robi Haptic feedback i sposobem, w jaki gładzik czuje.

1627636322 759 Jak dostosowac gesty gladzika Maca za pomoca BetterTouchTool

Możesz nawet skonfigurować niestandardowe kliknięcia, aby brzmiały inaczej. Ogólnie rzecz biorąc, ze wszystkimi funkcjami oferowanymi przez BetterTouchTool, z pewnością możesz znaleźć coś w swojej codziennej rutynie, aby przyspieszyć za pomocą gestu lub skrótu.

Czy ten post był pomocny?