Skip to content

Jak dostosować jasność ekranu komputera Mac, ręcznie i automatycznie?

29 de lipiec de 2021
img 56b91a3985563

MacBooki próbują automatycznie zarządzać jasnością wyświetlacza, przyciemniając wyświetlacz, gdy odchodzisz od gniazdka i dostosowując jasność do ogólnego poziomu oświetlenia w pobliżu. Ale możesz ręcznie dostosować jasność, a nawet wyłączyć te funkcje, jeśli chcesz.

Skróty klawiszowe jasności na komputerze Mac pozwolą Ci dostosować jasność zewnętrznego wyświetlacza tylko wtedy, gdy ten zewnętrzny wyświetlacz został wyprodukowany przez Apple. Jeśli używasz zewnętrznego monitora wykonanego przez kogoś innego niż Apple, musisz dostosować jasność bezpośrednio na samym wyświetlaczu, jak opisano w dalszej części tego artykułu.

Jak ręcznie dostosować jasność na komputerze Mac

Na klawiaturze Maca znajdziesz klawisze do regulacji jasności, niezależnie od tego, czy używasz MacBooka, czy komputera Mac z klawiaturą Apple.

Na MacBooku spójrz na lewy górny róg klawiatury. Klawisze F1 i F2 zmniejszą i zwiększą jasność. Na komputerze stacjonarnym Mac spójrz na prawy górny róg klawiatury. Klawisze F14 i F15 zrobią to samo – poszukaj klawiszy z logo słońca. Wystarczy nacisnąć klawisze, aby zmniejszyć i zwiększyć jasność. Na ekranie pojawi się nakładka z dokładnym poziomem jasności.

Jeśli te klawisze są skonfigurowane do działania jako standardowe klawisze F zamiast specjalnych klawiszy czynności, będziesz musiał nacisnąć i przytrzymać klawisz Fn podczas ich stukania.

Jak dostosowac jasnosc ekranu komputera Mac recznie i automatycznie


Jeśli używasz innej klawiatury z komputerem Mac, możesz znaleźć klawisze jasności w nieco innym miejscu lub możesz w ogóle nie widzieć klawiszy jasności. W takim przypadku – lub jeśli wolisz używać myszy – możesz również dostosować jasność w systemie OS X.

Aby to zrobić, kliknij menu Apple i wybierz „Preferencje systemowe”. Kliknij ikonę „Ekrany” w oknie Preferencje systemowe i dostosuj suwak „Jasność” do pożądanego poziomu.

1627560420 569 Jak dostosowac jasnosc ekranu komputera Mac recznie i automatycznie

Jak ręcznie dostosować jasność na zewnętrznym wyświetlaczu?

Jeśli używasz zewnętrznego wyświetlacza firmy Apple, możesz zobaczyć suwak „Jasność” w oknie Preferencje systemowe i możesz sterować jasnością wyświetlacza za pomocą klawiszy na klawiaturze.

Jednak te klawisze nic nie zrobią i nie będziesz mieć suwaka „Jasność” w oknie Preferencje systemowe, jeśli używasz zewnętrznego wyświetlacza, który nie został wyprodukowany przez Apple.

Jeśli używasz wyświetlacza innej firmy, musisz dostosować jasność wyświetlacza. Poszukaj fizycznych przycisków na samym wyświetlaczu, często znajdujących się w pobliżu przycisku zasilania. Możesz znaleźć dedykowane przyciski „zwiększania jasności” i „zmniejszania jasności” lub może być konieczne naciśnięcie przycisku „menu” lub „opcji” i zlokalizowanie tej opcji w menu ekranowym.

Jak automatycznie przyciemnić wyświetlacz, gdy nie jesteś podłączony?

MacBook może automatycznie zmieniać jasność ekranu, gdy jest zasilany z baterii, przyciemniać ekran, gdy jest zasilany z baterii, i rozjaśniać go, gdy jest podłączony do zasilania. Pomaga to wydłużyć czas pracy MacBooka na baterii.


Aby włączyć lub wyłączyć tę opcję, otwórz okno Preferencje systemowe i kliknij ikonę „Oszczędzanie energii”. Zaznacz pole wyboru „Nieznacznie przyciemnij wyświetlacz przy zasilaniu bateryjnym” pod zakładką Bateria, aby ekran Maca przyciemniał się przy zasilaniu bateryjnym, lub odznacz to pole, aby zapobiec automatycznemu przyciemnianiu ekranu przez komputer Mac. Pamiętaj tylko, że odznaczenie tego pola może przyspieszyć rozładowanie baterii.

1627560420 466 Jak dostosowac jasnosc ekranu komputera Mac recznie i automatycznie

W przeciwieństwie do systemu Windows, nie można dostosować dokładnych poziomów jasności wyświetlacza używanych przez komputer Mac, gdy jest on tutaj podłączony i odłączony. Możesz jednak dostosować jasność wyświetlacza komputera Mac do pożądanego poziomu, a ta opcja dostosuje jasność wyświetlacza, aby była nieco ciemniejsza niż wybrana przez Ciebie jasność.

Jak automatycznie dostosować jasność w oparciu o oświetlenie otoczenia?

Komputery Mac z wbudowanymi czujnikami światła otoczenia mogą monitorować poziom światła w pobliżu i automatycznie dostosowywać poziom jasności wyświetlacza do odpowiedniego. Oznacza to rozjaśnienie ekranu, gdy jest blisko Ciebie i przyciemnienie ekranu, gdy jesteś w ciemności.

Aby znaleźć tę opcję, otwórz okno Preferencje systemowe z menu Apple i wybierz „Wyświetlacze”. Włącz „Automatycznie dostosuj jasność”, a komputer Mac użyje czujnika światła otoczenia, aby automatycznie dostosować jasność. Wyłącz tę opcję, a Twój Mac tego nie zrobi.

1627560420 569 Jak dostosowac jasnosc ekranu komputera Mac recznie i automatycznie

Jeśli w ogóle nie widzisz tej opcji, Twój Mac nie ma czujnika światła otoczenia.


Wbrew nazwie ta opcja dotyczy tylko czujnika światła otoczenia. Nawet jeśli wyłączysz opcję „Automatycznie dostosuj jasność”, Twój Mac będzie nadal przyciemniał wyświetlacz, gdy jesteś na zasilaniu bateryjnym, jeśli masz włączoną opcję „Nieznacznie przyciemnij wyświetlacz przy zasilaniu bateryjnym”.

Korzystanie z automatycznych funkcji jasności nie przeszkodzi Ci w ręcznej regulacji jasności. Jeśli kiedykolwiek nie podoba Ci się aktualny poziom jasności, możesz go zmienić za pomocą kilku naciśnięć klawiszy. Jednak komputer Mac może automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć poziom jasności, jeśli zmieni się błyskawica w pobliżu i może być konieczne ponowne dostosowanie.

Czy ten post był pomocny?