Skip to content

Jak dostosować klawiaturę i touchpad Chromebooka

28 de lipiec de 2021
Screenshot 2016 03 10 at 9.16.02 AM 650x268

Chromebooki są znane ze swojej prostoty i unikalnego designu, ale klawiatura i gładzik mogą wymagać trochę czasu dla nowych użytkowników. Chromebooki nie mają takiego samego układu, jaki można znaleźć na zwykłym laptopie z systemem Windows lub OS X, z kilkoma różnymi przyciskami, które są dostępne wyłącznie dla systemu operacyjnego Google.

Z tego przewodnika dowiesz się, jak dostosować klawiaturę i touchpad Chromebooka, aby w pełni wykorzystać codzienne przeglądanie Internetu i sprawić, by całość była bardziej znajoma.

Aby rozpocząć, otwórz okno Ustawienia, klikając swój portret w prawym dolnym rogu paska zadań i wybierając opcję „Ustawienia” z ikoną koła zębatego obok.

1627460993 822 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Po otwarciu okna Ustawienia poszukaj sekcji oznaczonej „Urządzenie”, wyróżnionej poniżej.

1627460993 954 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Zmień czułość i kierunek przewijania touchpada

W sekcji „Urządzenie” znajdziesz opcję zmiany ustawień touchpada, a także suwak, który dostosowuje czułość touchpada. Suwak czułości działa od lewej do prawej: jeśli przesuniesz go w lewo, touchpad będzie mniej czuły, w prawo, a czułość wzrośnie.


Chromebooki nigdy tak naprawdę nie były znane ze swojej „otwartej” natury i nie jest to bardziej widoczne niż w przypadku ograniczonych opcji dostosowywania gładzika.

1627460993 132 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Aby otworzyć menu konfiguracji, kliknij przycisk oznaczony „Ustawienia touchpada”, podświetlony powyżej. Tutaj znajdziesz tylko dwie opcje: włączenie kliknięcia przez dotknięcie i dostosowanie kierunku przewijania okna.

1627460993 427 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Włącza się ustawienie „dotknij, aby kliknąć”, które pozwala Chromebookowi rozpoznawać szybkie dotknięcia touchpada jako pełne kliknięcie. Jest to preferowane dla niektórych osób, które nie chcą naciskać całego gładzika, aby zarejestrować kliknięcie, i ułatwia osobom z cieśnią nadgarstka lub zapaleniem stawów poruszanie się po stronach internetowych bez zmęczenia. (Niektórzy mogą jednak uznać, że powoduje to zbyt wiele przypadkowych kliknięć, więc wypróbuj je oba, aby zobaczyć, które bardziej Ci się podobają).

1627460993 834 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Następnie mamy wybór między tradycyjnym przewijaniem a przewijaniem „australijskim”. Gdy przytrzymasz dwa palce na gładziku, możesz przesuwać je w górę lub w dół, aby przewijać strony internetowe lub dokumenty. W tradycyjnym przewijaniu czynność ta jest tłumaczona wprost: palce unoszą się do góry, okno unosi się do góry. Palce opadają, szyba opada.

W australijskim przewijaniu ta akcja jest odwrócona: jeśli pociągniesz touchpad, okno przewija się w górę i na odwrót. Jest to podobne do tego, jak laptopy Apple przewijają się po wyjęciu z pudełka.

Zmień układ klawiatury i wyświetl konfigurację skrótów

Następnie istnieje możliwość skonfigurowania ustawień klawiatury, klikając przycisk podświetlony w sekcji Urządzenie:

1627460993 646 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka


W tym miejscu konfigurujesz działanie niektórych klawiszy po naciśnięciu, jeśli górny wiersz na klawiaturze reaguje na polecenia funkcji oraz czułość funkcji automatycznego powtarzania.

1627460994 362 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Aby zmienić zachowanie przycisków Wyszukaj, Ctrl lub Alt, kliknij menu rozwijane dla każdego z nich, aby wyświetlić dostępne opcje.

1627460994 446 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Wiele osób jest zaskoczonych, gdy po raz pierwszy otwierają Chromebooka, aby zobaczyć małą lupę na klawiszu, który normalnie przełącza funkcję Caps Lock na większości innych komputerów. To jest klawisz Google „Szukaj”, który otwiera wyszukiwanie Google w nowym oknie przeglądarki po każdym naciśnięciu. Jeśli chcesz przywrócić funkcję wielkich liter, wybierz opcję Caps Lock z powyższego menu.

Istnieje również możliwość całkowitego wyłączenia dowolnego z trzech przycisków poleceń, wybierając „Wyłączone” z tego samego menu rozwijanego.

1627460994 995 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Zauważysz również, że w górnym rzędzie klawiatury nie ma klawiszy funkcyjnych. Zamiast tego Chromebooki mają zestaw klawiszy, które zmieniają ustawienia, takie jak głośność systemu lub jasność wyświetlacza.

1627460994 267 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Jeśli przegapisz starą konfigurację F1-F10, wybierz opcję „Traktuj klawisze z górnego rzędu jako klawisze funkcyjne”, aby Chromebook rozpoznał je jako tradycyjne polecenia funkcyjne. Możesz też po prostu przytrzymać klawisz „Szukaj”, naciskając odpowiednią funkcję w górnym wierszu, aby uzyskać ten sam pożądany efekt.

1627460994 568 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka


Funkcja automatycznego powtarzania kontroluje, jak długo Chromebook będzie czekał po naciśnięciu klawisza, aby zacząć go powtarzać, oraz jak szybko litera będzie się powtarzać od tego momentu. Przesuń suwaki i wypróbuj, aby znaleźć idealną równowagę.

1627460994 687 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Na koniec, jeśli nadal interesują Cię dziesiątki różnych skrótów klawiaturowych obsługiwanych przez Chromebooki, kliknij link „Wyświetl skróty klawiaturowe”, aby zobaczyć je wszystkie w akcji.Tutaj możesz nacisnąć klawisze modyfikujące, takie jak Ctrl, Shift i Alt aby zobaczyć, co zmieniają się pojedynczo, lub naciśnij je wszystkie razem, aby zobaczyć, jak wyglądają inne skróty combo.

1627460994 577 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Niestety nie ma możliwości zmiany sposobu działania tych modyfikatorów skrótów ani dostosowania klawiszy, które można nacisnąć, aby utworzyć nowy skrót.

Skonfiguruj automatyczną korektę i klawiaturę ekranową

Na koniec masz możliwość skonfigurowania działania automatycznej korekty na Chromebooku, a także działania klawiatury ekranowej. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Konfiguruj”, który można znaleźć, przechodząc do Zmień ustawienia języka i wprowadzania->Konfiguruj.

1627460994 493 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Jest to również miejsce, w którym znajdziesz opcję dodania dodatkowych układów językowych do klawiatury, które są przydatne, jeśli z laptopa korzystają osoby nie mówiące po angielsku lub rozmawiasz z rodziną w innej części świata.

1627460995 598 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka


Podobnie jak standardowa przeglądarka internetowa Chrome, system operacyjny Chrome ma opcję włączenia globalnej funkcji autokorekty, która może automatycznie naprawiać literówki podczas pisania w czasie rzeczywistym.

1627460995 383 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Ale oczywiście, jak już wie każdy, kto używał autokorekty, wyniki mogą być frustrujące. Aby zapobiec przesadzaniu autokorekty, skonfiguruj intensywność korekcji między dwiema opcjami: Umiarkowana lub Agresywna.

1627460995 204 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Google nie opublikowało żadnych wytycznych, które dyktują zachowanie każdego ustawienia, więc aby zawęzić je, zwiększyć dokument i zacząć pisać tak, jak zwykle, aby zobaczyć, co najpierw przechwytuje.

Możesz też dodać słowa, których używasz regularnie (których Google może nie znać) do wewnętrznego słownika Chromebooka. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Edytuj wpisy słownika” u dołu strony automatycznej korekty konfiguracji.

1627460995 230 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

Dodaj tyle słów, ile chcesz, wpisując je w tym wierszu i naciskając „Enter” na końcu każdego.

1627460995 0 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka

W ten sposób, gdy następnym razem któreś z tych słów pojawi się na czacie, w dokumencie lub w wyszukiwarce internetowej, Chromebook pozostawi je w spokoju.

Poniżej tych ustawień znajdziesz opcje klawiatury ekranowej, która pojawia się na urządzeniach dotykowych. Klawiatura ekranowa ma również własną funkcję autokorekty, a także opcję aktywacji automatycznego wpisywania wielkich liter oraz funkcję, która tworzy okres, w którym spacja zostanie naciśnięta dwukrotnie.

1627460995 238 Jak dostosowac klawiature i touchpad Chromebooka


Gesty machnięcia i wpisywanie gestów ułatwiają każdemu posiadaczowi Chromebooka z ekranem dotykowym korzystanie z klawiatury ekranowej. Pierwsza z nich umożliwia łatwe przełączanie między klawiaturą a kursorem myszy, podczas gdy druga działa podobnie jak klawiatura „Swype”, w której słowa są wpisywane, gdy użytkownik przesuwa palcem od klawisza do klawisza jednym płynnym ruchem.

Sposób działania klawiatury i gładzika Chromebooka może początkowo być mylący, ale dzięki tym ustawieniom możesz dostosować oba, aby lepiej pasowały do ​​Twojego stylu pisania i przewijania w Internecie.

Czy ten post był pomocny?