Skip to content

Jak dostosować kontrolę misji na komputerze Mac

24 de lipiec de 2021
img 57a36f9fa16df

Funkcja Mission Control firmy Apple zapewnia dobry widok wszystkich otwartych okien, komputerów stacjonarnych, aplikacji pełnoekranowych i aplikacji w widoku podzielonym oraz umożliwia płynne przełączanie się między nimi. Domyślnie działa całkiem dobrze, ale można go również dalej skonfigurować, aby lepiej odpowiadał Twoim preferencjom.

Aby lepiej zrozumieć wszystko, czym jest Mission Control, ważne jest, aby wiedzieć, jak to działa. Przede wszystkim Mission Control pozwala znajdować rzeczy i szybko przełączać się między wieloma wirtualnymi pulpitami, które Apple nazywa Spaces.

Najszybszym sposobem wejścia do Kontroli misji jest naciśnięcie przycisku Kontroli misji, który podwaja się jako F3. Możesz także przesunąć trzema palcami w górę po gładziku.

Gdy to zrobisz, zobaczysz przegląd wszystkich otwartych aplikacji, dzięki czemu możesz wybrać żądaną aplikację i przenieść ją na wierzch zamiast znajdowania jej w Docku lub używania Command + Tab.

Jeśli chcesz przenieść okno aplikacji na inny pulpit, możesz przeciągnąć je do dowolnego z nich u góry. Jeśli chcesz dodać więcej spacji, kliknij „+” w prawym górnym rogu.

Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac


Mission Control włącza się również po przejściu do trybu Split View. Kiedy wybierzesz okno, aby podzielić ekran, zostaną wyświetlone inne okna, dzięki czemu możesz wybrać inne, aby przejść obok niego.

1627130093 535 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Aby dostosować sposób działania kontroli misji, otwórz Preferencje systemowe i kliknij panel Kontrola misji.

1627130093 130 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Pierwsza opcja umożliwia kontroli misji automatyczne przestawianie przestrzeni na podstawie ostatniego użycia. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z komputera Mac i próbowałeś przełączać się między komputerami, tylko po to, by odkryć, że nie są one w kolejności, w jakiej myślałeś, że są, prawdopodobnie dlatego. Prawdopodobnie bezpiecznie jest to wyłączyć.

Kolejna opcja jest dla tych, którzy regularnie korzystają ze Spaces. Załóżmy, że masz otwartą przeglądarkę Safari na komputerze 2 i korzystasz z Kalendarza na komputerze 4. Gdy przełączysz się z powrotem do Safari, pulpity powrócą do Pulpitu 2. Aby otworzyć nowe okno Safari na pulpicie 4, musisz wyłączyć tę opcję.

1627130094 388 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

„Grupuj okna według aplikacji” najlepiej jest przedstawiać za pomocą obrazów. Na poniższym zrzucie ekranu widzimy, jak to wygląda, gdy rzeczy nie są pogrupowane według aplikacji. Każde okno aplikacji otrzymuje własną miniaturę.

1627130094 601 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Na tym zrzucie ekranu widzimy, jak to wygląda, gdy aplikacja jest pogrupowana. Oczywiście zmniejszy to bałagan, ale może być trudniej wybrać określone okno, chyba że wybierzesz aplikację i ją znajdziesz (możesz użyć skrótu klawiaturowego Command + ~, aby sortować wiele okien w tej samej aplikacji).

1627130094 575 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac


Czwarta opcja „Wyświetlacze mają oddzielne przestrzenie” ma zastosowanie tylko wtedy, gdy masz wiele monitorów. Po zaznaczeniu tej opcji każdy dodatkowy wyświetlacz będzie miał swoją własną przestrzeń.

Menu rozwijane Dashboard dotyczy, zgadłeś, Dashboard. Zapamiętaj Panel? Jeśli jesteś nowicjuszem na Macu, prawdopodobnie niewiele o nim wiesz, ale Dashboard to osobne środowisko, które pozwala na uruchamianie widżetów.

Jeśli chcesz, aby pulpit nawigacyjny pojawił się na pulpicie, naciśnij F12, a pojawi się. W przeciwnym razie możesz wyświetlić go w osobnej przestrzeni lub możesz go wyłączyć.

W powiązanej notatce, jeśli chcesz usunąć widżety, kliknij znak „-” w lewym dolnym rogu.

1627130094 361 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Jeśli chcesz dodać widżety do pulpitu nawigacyjnego lub pobrać więcej, kliknij znak „+”.

1627130094 737 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Dolna połowa preferencji Mission Control jest w całości poświęcona skrótom klawiszowym i myszy, więc jeśli nie przepadasz za domyślnymi skrótami, możesz je zmienić.

Jeśli chcesz dodać modyfikatory klawiatury, upewnij się, że naciskasz modyfikatory przed wybraniem każdego skrótu.

1627130094 260 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Wreszcie, jest przycisk, który pozwala zdefiniować gorące narożniki, jeśli wolisz używać ich do uzyskiwania dostępu do Kontroli misji, okien aplikacji, pulpitu lub pulpitu nawigacyjnego.


Ponownie, jeśli chcesz aktywować każdy Hot Corner za pomocą modyfikatora klawiatury, dodaj modyfikator przed przypisaniem funkcji do każdego rogu.

1627130094 812 Jak dostosowac kontrole misji na komputerze Mac

Mission Control to głównie Spaces. Opanowanie ich pozwoli Ci szybko przeskakiwać z pulpitu na pulpit, przenosić aplikacje między nimi i widzieć wszystko, co działa na Twoich komputerach w ciągu kilku sekund.

Na szczęście możesz ulepszyć Mission Control i sprawić, by działała zgodnie z własnymi upodobaniami, a jeśli korzystasz z Hot Corners, możesz dodać jeszcze jeden sposób na szybki dostęp do niej. Wkrótce zostaniesz profesjonalistą w Mission Control.

Czy ten post był pomocny?