Skip to content

Jak dostosować pasek narzędzi szybkiego dostępu Eksploratora plików w systemie Windows 10?

31 de lipiec de 2021
header image3

Pasek narzędzi szybkiego dostępu to mały, dostosowywalny pasek narzędzi, który udostępnia zestaw poleceń określonych przez aplikację lub wybranych przez użytkownika. Zapewnia wiele możliwości dostosowywania, dzięki czemu polecenia i czynności, których najczęściej używasz w Eksploratorze plików, są szybsze i łatwiejsze w użyciu.

Jeśli nie pamiętasz wszystkich skrótów klawiaturowych i chcesz mieć lepszy dostęp do często używanych poleceń i opcji, ten artykuł jest dla Ciebie. Dzisiaj pokażemy, jak dostosować pasek narzędzi szybkiego dostępu w Eksploratorze plików w systemie Windows 10.

Pasek narzędzi szybkiego dostępu w skrócie

Domyślnie pasek narzędzi szybkiego dostępu znajduje się na pasku tytułu okna aplikacji, ale można go skonfigurować tak, aby wyświetlał się pod wstążką. Oprócz eksponowania poleceń pasek narzędzi szybkiego dostępu zawiera również dostosowywane menu rozwijane, które zawiera pełny zestaw poleceń domyślnych (wyświetlanych lub ukrytych) oraz opcje wstążki.

1627730129 378 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Pasek narzędzi szybkiego dostępu składa się z kombinacji do 20 poleceń określonych przez aplikację lub wybranych przez użytkownika. Może zawierać unikalne polecenia, które nie są dostępne w innym miejscu w interfejsie użytkownika wstążki.

Zmień pozycję paska narzędzi szybkiego dostępu

Kliknij strzałkę menu rozwijanego paska narzędzi szybkiego dostępu lub dowolny przycisk polecenia na Wstążce i wybierz „Pokaż pod wstążką” lub „Pokaż nad wstążką”.

1627730129 213 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

1627730129 33 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Dodaj lub usuń polecenia z paska narzędzi szybkiego dostępu

Początkowo będziesz mieć do wyboru tylko kilka poleceń. Będą to Właściwości, Nowy folder i Ponów. Kliknij strzałkę menu rozwijanego paska narzędzi szybkiego dostępu i wybierz niezaznaczone polecenie, aby sprawdzić i dodać dodatkowe polecenia.

1627730129 605 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie


Alternatywnie kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne polecenie / przycisk na dowolnej karcie Wstążki i kliknij „Dodaj do paska narzędzi szybkiego dostępu”. Jeśli ta opcja jest wyszarzona, oznacza to, że to polecenie/przycisk zostało już dodane.

1627730129 256 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Kliknij strzałkę menu rozwijanego paska narzędzi szybkiego dostępu i wybierz zaznaczone polecenie, aby je odznaczyć i usunąć.

1627730129 111 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy poprzednio dodane polecenie na pasku narzędzi szybkiego dostępu i kliknąć „Usuń z paska narzędzi szybkiego dostępu”.

1627730130 865 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Dodaj przydatne polecenia do paska narzędzi szybkiego dostępu

Ikona Pusty Kosz w systemie Windows 10 jest domyślnie osadzona na Wstążce. Możesz dodać tę ikonę do paska narzędzi, aby szybko usunąć wszystkie pliki z Kosza jednym kliknięciem. Otwórz Kosz i kliknij „Zarządzaj” u góry Wstążki.

1627730130 491 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Pusty Kosz i wybierz „Dodaj do paska narzędzi szybkiego dostępu” z menu kontekstowego.

1627730130 734 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie


Przenoszenie lub kopiowanie plików z jednej lokalizacji do drugiej w systemie Windows jest naprawdę proste. Wybierz polecenie wytnij lub skopiuj z menu kontekstowego i wklej zawartość do folderu docelowego. W systemach Windows 8 i 8.1 polecenia „Kopiuj do” i „Przenieś do” zostały dodane bezpośrednio do karty Strona główna na wstążce Eksploratora plików. Musisz kliknąć „Wybierz lokalizację”, aby wyświetlić okno dialogowe „Kopiuj przedmioty” lub „Przenieś przedmioty”.

1627730130 186 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę „Przenieś do” i „Kopiuj do” i wybierz „Dodaj do paska narzędzi szybkiego dostępu” z menu kontekstowego.

1627730130 691 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Udostępnianie jest częścią systemu Windows od dawna. W systemie Windows 10 zobaczysz trzy zintegrowane opcje: Udostępnij, E-mail i Zip. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę „Udostępnij” i wybierz „Dodaj do paska narzędzi szybkiego dostępu” z menu kontekstowego. Teraz możesz udostępniać pliki ze swojego komputera jednym kliknięciem.

1627730130 429 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Zresetuj pasek narzędzi szybkiego dostępu

Jeśli zauważysz dziwne problemy związane z paskiem narzędzi szybkiego dostępu, możesz zresetować je do stanu domyślnego. Naciśnij klawisz „Win + R”, aby otworzyć okno Uruchom. Wpisz „regedit”, aby otworzyć edytor rejestru. Przejdź do następującej lokalizacji

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerRibbon

W prawym okienku tej lokalizacji poszukaj „QatItems” o nazwie binarny DWORD. Dane wartości w tym DWORD pomagają systemowi Windows zapamiętać preferencje wybrane dla paska narzędzi Szybki dostęp.

1627730130 756 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Kliknij prawym przyciskiem myszy DWORD „QatItems” i wybierz „Usuń”. Uruchom ponownie komputer, aby pasek narzędzi szybkiego dostępu został zresetowany.

1627730131 732 Jak dostosowac pasek narzedzi szybkiego dostepu Eksploratora plikow w systemie

Podsumowując ten artykuł, pasek narzędzi szybkiego dostępu może nie wydawać się bardzo ważną funkcją dla użytkowników, którzy opanowali skróty klawiaturowe. Użytkownicy korzystający z myszy uznają tę funkcję za przydatną w codziennych zadaniach na komputerze.

Czy ten post był pomocny?