Skip to content

Jak działa instalacja oprogramowania i menedżery pakietów w systemie Linux

9 de lipiec de 2021
image375 1024x406 1

Instalowanie oprogramowania w systemie Linux obejmuje menedżery pakietów i repozytoria oprogramowania, a nie pobieranie i uruchamianie plików .exe ze stron internetowych, takich jak Windows. Jeśli jesteś nowy w Linuksie, może się to wydawać dramatyczną zmianą kulturową.

Chociaż możesz kompilować i instalować wszystko samodzielnie w systemie Linux, menedżery pakietów są zaprojektowane tak, aby wykonać całą pracę za Ciebie. Korzystanie z menedżera pakietów ułatwia instalowanie i aktualizowanie oprogramowania niż w systemie Windows.

Linux kontra Windows

Istnieje wiele różnych dystrybucji Linuksa i wiele różnych menedżerów pakietów. Linux jest zbudowany z oprogramowania typu open source, co oznacza, że ​​każda dystrybucja Linuksa kompiluje własne oprogramowanie z żądanymi wersjami bibliotek i opcjami kompilacji. Kompiluje aplikacje dla systemu Linux na ogół nie działają w każdej dystrybucji — nawet gdyby mogły, instalacja byłaby utrudniona przez konkurencyjne formaty pakietów.Jeśli zlokalizujesz witrynę internetową aplikacji dla systemu Linux, prawdopodobnie zobaczysz wiele linków do pobierania dla różnych formatów pakietów i systemu Linux dystrybucje – zakładając, że strona internetowa aplikacji dostarcza w ogóle prekompilowane wersje. Aplikacja może poprosić Cię o pobranie kodu źródłowego i samodzielne skompilowanie go.

1625819777 170 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Repozytoria oprogramowania

Użytkownicy systemu Linux zwykle nie pobierają i nie instalują aplikacji ze stron internetowych aplikacji, tak jak robią to użytkownicy systemu Windows. Zamiast tego każda dystrybucja Linuksa obsługuje własne repozytoria oprogramowania. Repozytoria te zawierają pakiety oprogramowania specjalnie skompilowane dla każdej dystrybucji i wersji Linuksa. Na przykład, jeśli używasz Ubuntu 12.04, używane repozytoria zawierają pakiety specjalnie skompilowane dla Ubuntu 12.04. Użytkownik Fedory używa repozytorium pełnego pakietów specjalnie skompilowanych dla jego wersji Fedory.

1625819777 821 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Menedżerowie pakietów

Pomyśl o menedżerze pakietów, takim jak sklep z aplikacjami mobilnymi – z wyjątkiem tego, że istniał na długo przed sklepami z aplikacjami. Powiedz menedżerowi pakietów, aby zainstalował oprogramowanie, a automatycznie pobierze odpowiedni pakiet ze skonfigurowanych repozytoriów oprogramowania, zainstaluje go i skonfiguruje – wszystko bez konieczności klikania kreatorów lub wyszukiwania plików .exe na stronach internetowych. Po wydaniu aktualizacji menedżer pakietów zauważa i pobiera odpowiednią aktualizację. W przeciwieństwie do systemu Windows, gdzie każda aplikacja musi mieć własny aktualizator, aby otrzymywać aktualizacje automatyczne, menedżer pakietów obsługuje aktualizacje dla całego zainstalowanego oprogramowania — zakładając, że zostały one zainstalowane z repozytoriów oprogramowania.

1625819777 817 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Co to jest pakiet?

W przeciwieństwie do systemu Windows, gdzie aplikacje są dostarczane w plikach instalacyjnych .exe, które mogą zrobić z systemem wszystko, co tylko im się podoba, Linux używa specjalnych formatów pakietów. Istnieje wiele typów pakietów – przede wszystkim DEB w Debianie i Ubuntu oraz RPM w Fedorze, Red Hat i innych. Pakiety te są zasadniczo archiwami zawierającymi listę plików. Menedżer pakietów otwiera archiwum i instaluje pliki w lokalizacji określonej przez pakiet. Menedżer pakietów pozostaje świadomy, które pliki należą do jakich pakietów – po odinstalowaniu pakietu menedżer pakietów wie dokładnie, które pliki w systemie do niego należą. System Windows nie ma pojęcia, jakie pliki należą do zainstalowanej aplikacji — pozwala instalatorom aplikacji samodzielnie zarządzać instalacją i odinstalowywaniem.


Pakiety mogą również zawierać skrypty uruchamiane podczas instalowania i usuwania pakietu, chociaż są one zwykle używane do konfiguracji systemu i nie służą do przenoszenia plików do dowolnych lokalizacji.

1625819777 976 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Instalowanie oprogramowania w systemie Linux

Aby zainstalować oprogramowanie w systemie Linux, otwórz menedżera pakietów, wyszukaj oprogramowanie i powiedz menedżerowi pakietów, aby je zainstalował. Twój menedżer pakietów zajmie się resztą. Dystrybucje Linuksa często oferują różne interfejsy dla menedżera pakietów. Na przykład w systemie Ubuntu Centrum oprogramowania Ubuntu, Menedżer aktualizacji, aplikacja Synaptic i polecenie apt-get używają apt-get i dpkg do pobierania i instalowania pakietów DEB. Możesz użyć dowolnego narzędzia, które ci się podoba – po prostu udostępniają różne interfejsy. Zazwyczaj w menu twojej dystrybucji Linuksa znajdziesz prosty, graficzny menedżer pakietów.

1625819777 796 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Opóźnienia aktualizacji

Jedną z rzeczy, którą nowi użytkownicy Linuksa często zauważają w menedżerach pakietów i repozytoriach, jest opóźnienie, zanim nowe wersje oprogramowania dotrą do ich systemów. Na przykład po wydaniu nowej wersji przeglądarki Mozilla Firefox użytkownicy systemów Windows i Mac otrzymają ją od Mozilli. W systemie Linux twoja dystrybucja Linuksa musi spakować nową wersję i rozesłać ją jako aktualizację. Jeśli otworzysz okno preferencji Firefoksa w systemie Linux, zauważysz, że Firefox nie ma możliwości automatycznej aktualizacji (zakładając, że używasz wersji Firefoksa z repozytoriów swojej dystrybucji Linuksa).

1625819777 546 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Możesz także pobrać i zainstalować aplikację samodzielnie – na przykład pobierając Firefoksa bezpośrednio z Mozilli – ale może to wymagać kompilacji i zainstalowania oprogramowania ze źródła i usuwa korzyści płynące z menedżerów pakietów, takie jak automatyczne, scentralizowane aktualizacje zabezpieczeń.

Chociaż nowe wersje Firefoksa są priorytetem, ponieważ zawierają aktualizacje zabezpieczeń, inne aplikacje mogą nie być dostarczane tak szybko. Na przykład główna nowa wersja pakietu biurowego LibreOffice może nigdy nie zostać wydana jako aktualizacja bieżącej wersji dystrybucji Linuksa. Aby uniknąć potencjalnej niestabilności i dać czas na testowanie, ta wersja może nie być dostępna do następnej głównej wersji dystrybucji Linuksa – na przykład Ubuntu 12.10 – kiedy stanie się domyślną wersją w repozytoriach oprogramowania dystrybucji.


Aby rozwiązać ten problem, niektóre dystrybucje Linuksa, takie jak Arch Linux, oferują „cykliczne cykle wydawnicze”, w których nowe wersje oprogramowania są umieszczane w głównych repozytoriach oprogramowania. Może to powodować problemy — chociaż możesz potrzebować nowych wersji aplikacji komputerowych, prawdopodobnie nie interesują Cię nowe wersje narzędzi systemowych niskiego poziomu, które mogą potencjalnie wprowadzić niestabilność.

Ubuntu oferuje repozytorium backports, aby przenieść nowsze wersje znaczących pakietów do starszych dystrybucji, chociaż nie wszystkie nowe wersje trafiają do repozytorium backports.

Inne repozytoria

Chociaż dystrybucje Linuksa są dostarczane ze wstępnie skonfigurowanymi własnymi repozytoriami, możesz również dodać inne repozytoria do swojego systemu. Gdy już to zrobisz, możesz zainstalować repozytoria oprogramowania z tego repozytorium i otrzymywać z niego aktualizacje za pomocą menedżera pakietów. Dodawane repozytorium musi być zaprojektowane dla twojej dystrybucji Linuksa i menedżera pakietów.

Na przykład Ubuntu oferuje szeroką gamę osobistych archiwów pakietów (PPA), które zawierają oprogramowanie skompilowane przez osoby i zespoły. Ubuntu nie gwarantuje stabilności ani bezpieczeństwa pakietów w tych repozytoriach, ale możesz dodać PPA od zaufanych osób, aby pobrać pakiety, których jeszcze nie ma w repozytorium Ubuntu – lub pobrać nowsze wersje istniejących pakietów.

Niektóre aplikacje innych firm również korzystają z własnych repozytoriów oprogramowania. Na przykład, gdy instalujesz Google Chrome na Ubuntu, dodaje ona własne repozytorium apt do twojego systemu. Dzięki temu będziesz otrzymywać aktualizacje przeglądarki Google Chrome za pośrednictwem Menedżera aktualizacji Ubuntu i standardowych narzędzi do instalacji oprogramowania.

1625819778 226 Jak dziala instalacja oprogramowania i menedzery pakietow w systemie

Czy ten post był pomocny?