Skip to content

Jak działa nawigacja gestami w Androidzie P

22 de lipiec de 2021
x1525831666 picsay.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .9tRlbzkoLM 1024x469 1

Wraz z wersją beta Androida P, Google udostępnia nowy system nawigacji: Gesty. Zastępuje to schemat nawigacji Back-Home-Recents, którego Android używał od lat, za pomocą szybkich przesunięć i slajdów.

Używam wersji P beta z włączonymi gestami na moim Pixel 2 od czasu jej wydania na Google I/O, więc miałem trochę czasu, aby się zaaklimatyzować. Wczesne wrażenia wydają się czymś mieszanym – to dobry początek, ale wciąż jest wiele do zrobienia.

Przystosowanie się do gestów było łatwiejsze, niż się spodziewałem, więc przejście było szybkie. Niektóre gesty są również szybsze niż ich odpowiedniki wciskania przycisków, co jest miłe.

Po drugiej stronie monety kilka z tych gestów jest tak naprawdędużo trudniejsze niż tylko używanie przycisków — na przykład otwieranie aplikacji na podzielonym ekranie. Za pomocą przycisków po prostu długo naciskasz Ostatnie, a następnie wybierasz swoje aplikacje. To jest łatwe. W przypadku gestów musisz otworzyć menu Ostatnie, długo nacisnąć ikonę aplikacji, wybrać „podzielony ekran”, a następnie wybrać drugą aplikację. To wcale nie jest intuicyjne i trwa około pięć razy dłużej niż wcześniej.

Ale robię dygresję — to jest krótki przegląd tego, jak używać gestów i jak się różnią, więc wyprzedzam siebie.


Przyjrzyjmy się bliżej tym gestom, jak na razie działają i co, mamy nadzieję, zmieni się przed oficjalną premierą Androida P.

Uwaga: Gesty są nadal wyraźnie w wersji beta i są niedokończone. To nic innego jak wczesne spojrzenie na to, co gotuje Google. Rzeczy mogą (i bardzo dobrze mogą) się zmienić, zanim nawigacja gestami stanie się głównym nurtem na Androidzie.

Jak włączyć nawigację gestami

Najpierw porozmawiajmy o tym, jak to włączyć. Aby rozpocząć, daj pasek powiadomień parę holowników, aby wyświetlić pełne menu szybkich ustawień. Stuknij ikonę koła zębatego, aby przejść do menu Ustawienia.

1626930934 528 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P

W Ustawieniach przewiń do samego dołu i dotknij menu „System”. Stamtąd wybierz opcję „Gesty”.

1626930934 621 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P1626930934 723 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P

Stuknij w opcję „Przesuń w górę na przycisku Home”, a następnie włącz ją.

1626930934 748 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P1626930934 300 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P

Boom — nawigacja gestami jest teraz włączona. Oto czego można się spodziewać.

Nawigacja gestami: na lepsze lub na gorsze

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że przyciski Wstecz i Ostatnie znikną, gdy tylko wrócisz do ekranu głównego. Na początku jest to trochę niepokojące, ale nie martw się – gdy tylko aplikacja trafi na pierwszy plan, ponownie pojawi się przycisk Wstecz.


Ale tutaj też pojawia się pierwsza dziwność/irytacja: aby otworzyć menu Ostatnie, musisz przesunąć w górę przycisk Home. Aby otworzyć szufladę aplikacji, musisz przesunąć palcem w górę po raz drugi, dzięki czemu ten gest jest wolniejszy niż w poprzednich wersjach Androida, gdzie wystarczyło dotknąć ikony szuflady lub przesunąć palcem w górę, aby uzyskać dostęp do aplikacji.

To powiedziawszy, tamjest korzyść tutaj: możesz łatwo uzyskać dostęp do szuflady aplikacji z niemal dowolnego miejsca za pomocą zaledwie kilku ruchów. Jest to więc scenariusz typu wygrana-przegrana — jest szybszy z poziomu aplikacji, ale wolniejszy z ekranu głównego. C’est la vie.

Jedną z rzeczy, która jest naprawdę fajna w nowym menu Ostatnie, jest to, że oferuje super szybki dostęp do pięciu najczęściej używanych aplikacji. Jest to rodzaj stacji dokującej aplikacji w menu Ostatnie, ale zamiast być konfigurowalny, to tylko pięć aplikacji, z których często i ostatnio korzystałeś. To sprawia, że ​​wielozadaniowość między kilkoma aplikacjamioświetlenieszybki. Jest solidny.

W przeciwnym razie, jeśli po prostu szybko przełączasz się między dwiema aplikacjami – coś, co można było zrobić, dwukrotnie dotykając przycisku Ostatnie – po prostu szybko przesuniesz przycisk Home w prawo.

Więc jeśli jeszcze nie zauważyłeś, w obecnym stanie „nawigacja” gestami jest tak naprawdę tylko zamiennikiem menu Ostatnie. Przycisk Home jest nadal obecny, a przycisk Wstecz jest nadal obecny, gdy aplikacja jest na pierwszym planie. Na razie zastępuje to tylko przycisk Ostatnie.


Ale to też jest teraz największy problem. Jak wspomniałem wcześniej, tocałkowicie przerywa kontrolki aplikacji podzielonego ekranu, dodając kilka kroków, których nie powinno tam być. To problem, który Google będzie musiał rozwiązać, zanim nadejdzie czas największej oglądalności, więc miejmy nadzieję, że jest to coś, nad czym już pracujemy.

1626930934 696 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P1626930935 815 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P1626930935 824 Jak dziala nawigacja gestami w Androidzie P

Nowy sposób na dostęp do podzielonego ekranu.

W obecnej konfiguracji nawigacja gestami w Androidzie P jest… interesująca. Łatwo się do tego przyzwyczaić, ale wydaje się niedokończone — ponieważjest. W końcu chciałbym, aby przesunięcie w lewo, aby wrócić, zastąpił przycisk Wstecz, a także bardziej intuicyjny (i prostszy) sposób przejścia do podzielonego ekranu.

To wszystko powiedziawszy, myślę, że to krok we właściwym kierunku.

Czy ten post był pomocny?