Skip to content

Jak działa nowy tryb poufny w Gmailu

28 de lipiec de 2021
featured gmail self destruct 1

Po wysłaniu wiadomości e-mail jest to prawie poza Twoją kontrolą. Nowy tryb poufny Gmaila próbuje przywrócić Ci trochę kontroli, oferując daty wygaśnięcia wiadomości i utrudniając przekazywanie wiadomości e-mail.

Tryb poufny, część nowego interfejsu Gmaila, działa, ponieważ technicznie nie używa standardowych protokołów poczty e-mail do dostarczania wiadomości. Poufne wiadomości są przechowywane na serwerach Google. Ma to swoje wady — na przykład odbiorcy, którzy nie przeglądają wiadomości e-mail w Gmailu, muszą kliknąć łącze, aby otworzyć wiadomości w przeglądarce. Mimo to jest to przyzwoita próba zabezpieczenia poczty e-mail i jest całkiem bezproblemowa, gdy wszystkie strony korzystają z Gmaila. Oto jak to działa.

Wysyłanie poufnych wiadomości e-mail

Google udostępnia poufne wiadomości, gdy to piszemy. Upewnij się, że korzystasz z nowego Gmaila, który w końcu powinien się pojawić. Po uruchomieniu zobaczysz nowy przycisk „Włącz/wyłącz tryb poufny” na pasku narzędzi u dołu okna tworzenia wiadomości.

1627489995 535 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu

Kliknij go, a Gmail zapyta, kiedy chcesz, aby e-mail wygasł i czy chcesz włączyć weryfikację SMS-em.

1627489995 804 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu

Po prostu piszesz swój e-mail, jak zwykle. Plakietka informuje, że jesteś w trybie poufnym.

1627489995 392 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu


Wysyłasz również e-maile jak zwykle, ale jeśli włączyłeś funkcję SMS, możesz zostać poproszony o podanie numeru telefonu.

1627489995 190 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu

Notatka: Jeśli nie chcesz czekać na termin wygaśnięcia wysłanej wiadomości, możesz również otworzyć wiadomość w dowolnym momencie w folderze Wysłane. Zobaczysz tam opcję natychmiastowego wyłączenia dostępu.

A więc tak wygląda wysyłanie, ale z czym będzie musiała sobie poradzić osoba, do której wyślesz poufną wiadomość?

Odbieranie poufnych wiadomości e-mail

Otrzymywanie tych poufnych wiadomości e-mail jest bezproblemowe, jeśli odbiorcą jest użytkownik Gmaila z włączoną nową wersją. Oto jak to wygląda:

1627489995 870 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu

Przycisk Dalej jest wyłączony i jest baner wyjaśniający tę funkcję. Ale poza tym wygląda to jak standardowy e-mail.

Po wygaśnięciu wiadomości e-mail tekst znika całkowicie:

1627489995 2 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu

Nie skomplikowane, prawda? Niestety sytuacja wygląda trochę inaczej, jeśli odbiorca nie jest użytkownikiem Gmaila, a nawet jeśli jest użytkownikiem Gmaila, który korzysta z klienta poczty e-mail innej firmy. Zamiast widzieć wiadomość, zobaczą link podobny do tego:

1627489996 669 Jak dziala nowy tryb poufny w Gmailu


Muszą kliknąć ten link, aby otworzyć poufną wiadomość w swojej przeglądarce. Jest trochę niezdarny, ale wykonuje swoją pracę.

Oczywiste obejście: zrzuty ekranu i kopiowanie/wklejanie

Ta funkcja powstrzymuje ludzi przed naciśnięciem przycisku „Prześlij dalej”, aby udostępnić Twoją wiadomość, ale nie powstrzymuje ich przed udostępnieniem jej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś skopiował i wkleił zawartość Twojej wiadomości do nowej wiadomości i wysłał ją do innych osób. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zrobili zrzut ekranu. Jeśli osobie, do której wysyłasz wiadomość e-mail, nie można ufać, ta funkcja nie będzie miała większego znaczenia niż zasygnalizowanie, że wolisz, aby wiadomość pozostała prywatna.

E-mail nie jest bezpieczny

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że poczta e-mail nie jest bezpieczna. Nie było tak zaprojektowane. Wiadomości są wysyłane w postaci niezaszyfrowanej, a przechwycenie ich przez hakerów jest banalnie proste. Jednak nikt nie używa zaszyfrowanych wiadomości, ponieważ ich konfiguracja jest tak uciążliwa.

Ta nowa funkcja Gmaila oferuje pewnego rodzaju kompromis. Jest to przydatne głównie między użytkownikami Gmaila, ale trudno sobie wyobrazić, jak mogłoby działać inaczej. Moje zdanie: nie używaj tego do wysyłania informacji bankowych lub haseł, ale daj mu szansę na sprawy osobiste, dla których wolałbyś nie tworzyć trwałego zapisu.

Czy ten post był pomocny?