Skip to content

Jak działa poczta e-mail?

24 de lipiec de 2021
1627140589 banner1

Wysyłasz i odbierasz go codziennie, jest natychmiastowy i nic nie kosztuje. To e-mail, jedno z najważniejszych współczesnych narzędzi. Przyjrzyjmy się, jak to działa, pod maską iw normalnym języku.

Czym dokładnie jest e-mail?

Poczta elektroniczna (w skrócie e-mail, e-mail, e-mail itp.) to bardzo stara forma komunikacji komputerowej. Dawno temu – pod względem technologicznym, a nie ludzkim – komputery były gigantycznymi maszynami. Ludzie korzystali z terminali telefonicznych, aby uzyskać do nich dostęp, a każda maszyna posiadała pamięć masową dla wielu użytkowników. Podobnie jak w przypadku każdej społeczności, ludzie znaleźli przydatne i unikalne sposoby komunikowania się ze sobą, a system przesyłania wiadomości ewoluował. Zastrzeżenie polegało na tym, że można było wysyłać wiadomości tylko do innych użytkowników w tym samym systemie, przynajmniej do 1971 roku. Jak mówi historia, pojawił się Ray Tomlinson, który wysłał pierwszego e-maila, zwracając się do użytkownika w innym systemie za pomocą symbolu „@”. . Oczywiście zarówno podstawowa dynamika, jak i dalekosiężne konsekwencje nie były takie proste, ale to właśnie ta koncepcja doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj.

1627140588 492 Jak dziala poczta e mail

(Obraz z ajmexico)

E-mail był wówczas odpowiednikiem dzisiejszej wiadomości tekstowej. Z biegiem czasu zmieniało się i ewoluowało jak wszystko inne; zawiera informacje o nadawcy i odbiorcy, temat, treść wiadomości i załączniki, ale ogólnie rzecz biorąc, e-maile są dość prostymi dokumentami. Nie jest jednak tak łatwo dostać się z punktu A do punktu B. Jak wszystko inne, w grę wchodzi skomplikowany proces, który działa za kulisami, aby wyglądał tak płynnie, jak to tylko możliwe. Wiele pomysłów wykorzystywanych w przekazywaniu wiadomości e-mail było ważnych przy formułowaniu transferu dokumentów, który jest podstawą takich rzeczy, jak systemy tablic ogłoszeniowych i sieć WWW.

Od nadawcy do odbiorcy

Zacznijmy od ilustracji procesu. Na początku może to nie mieć sensu, ale warto się do niego odwołać.

Mapa e-mail

Gdy ktoś, powiedzmy sprzedawca przypraw, wysyła e-mail, musi mieć adres w postaci uż[email protected]. Nasz przykład to [email protected]. Wiadomość e-mail jest wysyłana przez klienta do serwera poczty wychodzącej za pośrednictwem protokołu Simple Mail Transfer Protocol. Serwer SMTP jest jak lokalny urząd pocztowy, który sprawdza Twoją pocztę i adres oraz ustala, gdzie wysłać pocztę. Nie rozumie jednak domen. Są czymś w rodzaju abstrakcji, więc serwer SMTP kontaktuje się z serwerem Systemu Nazw Domen. Serwer DNS jest rodzajem książki telefonicznej lub adresowej w Internecie; tłumaczy domeny takie jak „arrakis.com” na adres IP, taki jak „74.238.23.45”. Następnie dowiaduje się, czy ta domena ma na sobie jakieś serwery „MX” lub wymiany poczty i zapisuje to. To tak, jakby twój urząd pocztowy konsultował mapy, gdzie ma trafić twoja poczta, dzwonił do lokalnego urzędu pocztowego i sprawdzał, czy twój znajomy ma skrzynkę pocztową lub skrytkę pocztową do odbierania poczty.


Teraz, gdy serwer SMTP ma odpowiednie informacje, wiadomość jest wysyłana z tego serwera do serwera wymiany poczty domeny docelowej. Ten serwer jest określany jako MTA lub Mail Transfer Agent. Decyduje, gdzie dokładnie umieścić pocztę, podobnie jak urząd pocztowy Twojego znajomego ustala, jak najlepiej ją dostarczyć. Następnie znajomy idzie i pobiera pocztę, zwykle za pomocą klienta działającego za pośrednictwem protokołu POP lub IMAP.

POP a IMAP

pop v imap

Te dwa akronimy nękają panele ustawień poczty e-mail wszędzie, więc przyjrzyjmy się im głębiej. POP oznacza Post Office Protocol. Jest to przydatne, ponieważ, podobnie jak na poczcie, możesz wpaść, odebrać całą pocztę, a następnie wyjść. Nie musisz pozostawać w kontakcie, a poza pozostawieniem kopii na serwerze jest to dość prosta procedura. Jeśli nie zostawisz kopii na serwerze, nie będzie to wymagało dużo miejsca ani przepustowości. Za pomocą protokołu POP możesz pobierać pocztę z kilku różnych skrzynek odbiorczych na kilku różnych serwerach poczty e-mail i skonsolidować je na jednym.

Ma jednak swoje wady. POP to protokół jednokierunkowy; informacja podróżuje w jedną stronę. Po pobraniu wiadomości e-mail do klienta, klient musi posortować jej różne stany i tak dalej. To dobrze, jeśli masz dostęp do poczty tylko z jednego miejsca. Jednak w dzisiejszych czasach powszechne jest uzyskiwanie dostępu do poczty e-mail od klienta telefonu, interfejsu internetowego, gdy jesteś gdzieś daleko, i klienta, gdy jesteś w domu. Sortowanie wszystkich tych informacji na kilku urządzeniach byłoby żmudne, zakładając, że na początku masz nawet kopię każdego e-maila na serwerze.

1627140589 954 Jak dziala poczta e mail

(Obraz z SuccessByDesigns)

IMAP jest nieco mądrzejszy w sprawach. Chociaż POP można uznać za bardzo „zorientowany na klienta”, Internet Message Access Protocol został zaprojektowany do działania w inny sposób: jest „zorientowany na serwer” i dwukierunkowy. Klienci mają dwukierunkową komunikację ze swoimi serwerami. Wszystkie wiadomości są przechowywane na serwerze, dzięki czemu wielu klientów może uzyskać do nich dostęp. Po sprawdzeniu wiadomości e-mail w telefonie jest ona oznaczana jako przeczytana, a podczas następnej interakcji z serwerem ten status jest odsyłany, aby wszyscy inni klienci mogli go zaktualizować. To tak, jakby Twoja poczta została wysłana do asystenta na poczcie, który kategoryzuje ją i przechowuje dla Ciebie, przekazuje Ci ją, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w pracy, czy faktycznie tam, i wprowadza zmiany w przechowywanych kopiach, tak jak Ty .

Możesz przechowywać odpowiednio oznaczone archiwum zarówno na swoim kliencie domowym, jak i na serwerze pocztowym. IMAP obsługuje również tryb offline; zmiany są synchronizowane z serwerem następnym razem, gdy będziesz online. Możesz skonfigurować serwery poczty IMAP, aby pobierały również pocztę ze skrzynek odbiorczych POP, co działa naprawdę dobrze, jeśli chcesz skonsolidować. Oczywiście, ponieważ protokół IMAP działa z ideałem „chmury”, dostęp do serwera i pamięć masowa mogą być problematyczne. Na szczęście przestrzeń dyskowa i przepustowość nie są tak drogie, jak kiedyś, ale dla niektórych osób może to być kompromis.

Zarówno SMTP, jak i MTA

W przeciwieństwie do fizycznej skrzynki pocztowej poczta wychodząca i przychodząca jest obsługiwana przez dwa różne typy serwerów. Naprawdę nie ma dyskryminacji w stosunku do serwerów odbierających; każdy komputer może być dość łatwo zrobiony z MTA i dobrze sobie radzi. Wysyłanie poczty to inna historia. Serwery SMTP muszą mieć statyczne adresy IP, a większość dostawców usług internetowych blokuje port 25, aby ich użytkownicy nie mogli sami wysyłać poczty. Czemu? Ze względu na ogromne ilości spamu pochłaniającego naszą wspólną przepustowość, właśnie to, co należy skonfigurować w MTA, aby je odfiltrować. Możesz skonfigurować swoich klientów, aby korzystali z serwera SMTP swojego dostawcy usług internetowych zamiast uruchamiania własnego. Chodzi o to, że do korzystania z poczty e-mail potrzebny jest zarówno serwer MTA, jak i SMTP, ponieważ każdy z nich specjalizuje się w tym, co robi.

E-mail to ważna część naszego codziennego życia, ale miło jest zrozumieć, jak to działa. W końcu nie mielibyśmy bez niego internetu.

Czy ten post był pomocny?