Skip to content

Jak działa proces rejestracji nazwy domeny?

28 de lipiec de 2021
howdoesthedomainnameregistrationprocesswork00

Jeśli nigdy wcześniej nie rejestrowałeś własnej nazwy domeny, proces ten może wydawać się nieco zagmatwany lub przytłaczający. Mając to na uwadze, jak działa proces rejestracji nazwy domeny? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytanie zdezorientowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser user43364 chce wiedzieć, jak działa proces rejestracji nazwy domeny:

Kiedy płacisz firmie pieniądze za rejestrację nazwy domeny, co robią? Czy można zarejestrować nazwę domeny bez korzystania z jednej z tych usług?

Jak działa proces rejestracji nazwy domeny?

Odpowiedź

Grawitacja współtwórcy SuperUser ma dla nas odpowiedź:

DNS jest globalny i hierarchiczny. ICANN zarządza domeną główną . <- (kropka), która zawiera informacje o tym, które organizacje zarządzają domenami najwyższego poziomu (np. com, ru i moe), a te domeny zawierają informacje o tym, kto jest właścicielem domen drugiego poziomu (np. superuser.com, yandex.ru , i nic.moe).

Gdy kupujesz domenę example.com od rejestratora (Dynadot, GoDaddy itp.), kontaktuje się ona z operatorami com (VeriSign), którzy następnie aktualizują swoje informacje, zauważając, że informacje o witrynie example.com są przechowywane na serwerach nazw rejestratora (lub własne, jeśli wolisz). W ten sposób reszta świata wie, gdzie szukać nazwy domeny.

Ten sam proces można wykonać na dowolnym poziomie – sam example.com może delegować domeny wyższego poziomu (subdomeny) na inne serwery nazw, takie jak eu.org lub freedns.afraid.org.

Technicznie rzecz biorąc, możesz uruchomić własny serwer DNS (używając powszechnie dostępnego oprogramowania, takiego jak BIND9) i skonfigurować na nim dowolne nazwy domen. Byłby po prostu niewidoczny dla reszty Internetu, ponieważ nikt nie wiedziałby, że Twój serwer DNS istnieje i jakie ma domeny.

W rzeczywistości jest to powszechne w sieciach lokalnych – niektóre korporacje mają swoje wewnętrzne serwery DNS skonfigurowane dla domen takich jak internal.company.com (lub corp lub int). Nawet niektóre bramy domowe mają wewnętrzną domenę, taką jak dom, dla wszystkich komputerów w sieci LAN.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?