Skip to content

Jak działa szybkie ładowanie bezprzewodowe?

24 de lipiec de 2021
smartphone charging wirelessly

Ponieważ coraz więcej urządzeń przyjmie ładowanie bezprzewodowe, jak bardzo ta technologia się poprawi? Oto, jak działa szybkie ładowanie bezprzewodowe i jak prawdopodobnie w przyszłości stanie się jeszcze szybsze.

Jak działa ładowanie bezprzewodowe

Wiele z najpopularniejszych obecnie gadżetów elektronicznych — od wysokiej klasy telefonów komórkowych po bezprzewodowe słuchawki douszne — obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Apple, Samsung i LG wdrożyły tę funkcję w szerokiej gamie swoich urządzeń.

Bezprzewodowe ładowanie umożliwia umieszczenie urządzenia na podkładce podłączonej do ściany, a następnie rozpoczyna się ładowanie — nie są potrzebne żadne kable.

Telefon Samsung i zegarek na ładowarce.

Większość nowoczesnych ładowarek bezprzewodowych wykorzystuje proces zwany indukcją magnetyczną. Polega to na przekształceniu energii magnetycznej z podkładki ładującej na energię elektryczną za pomocą cewki wewnątrz urządzenia. Energia ta jest następnie wykorzystywana do ładowania akumulatora. Dlatego też coraz więcej urządzeń powstaje ze szkła zamiast z metalu – szkło jest znacznie korzystniejsze w przypadku indukcji.

Bezprzewodowe to jedna z najbardziej ustandaryzowanych form ładowania. W przeciwieństwie do ładowarek przewodowych, które wymagają różnych standardów i złączy, większość bezprzewodowych urządzeń ładujących korzysta ze standardu Qi ustanowionego przez Wireless Power Consortium (WPC). Oznacza to, że pojedyncza standardowa podkładka ładująca będzie działać zarówno z obudową Apple Airpods, jak i Galaxy Note.

Przyspieszenie dostarczania bezprzewodowego ładowania

Grafika dla OnePlus Warp Wireless Pad.

Szybkie ładowanie polega na zwiększeniu liczby watów dostarczanych do baterii telefonu. Jednak musi to działać w obie strony. Producenci muszą również zaprojektować swoje urządzenia odbiorcze, aby obsługiwały szybkie ładowanie. Ponadto producenci akcesoriów muszą zwiększyć potencjalną moc wyjściową swoich ładowarek lub nadajników.


W przeszłości ładowanie bezprzewodowe było powolne, niezgrabne i zapewniało niewielką elastyczność, jeśli chodzi o pozycjonowanie. Najwcześniejsze iteracje mogły ładować tylko 5 watów lub mniej, co było znacznie mniej niż ładowanie przewodowe.

Teraz zwykłe ładowarki bezprzewodowe wykorzystujące standard Qi mogą ładować do 15 watów na kompatybilnych urządzeniach. Ta szybsza prędkość ładowania nosi nazwę Extended Power Profile (EPP).

Ładowanie bezprzewodowe wykorzystuje metodę podobną do przewodowej w celu dostarczania energii. Obejmuje to zasilanie urządzenia z pełną prędkością, a następnie ponowne skalowanie pod koniec cyklu ładowania.

Wynika z tego procesu:

  • Wykrycie:Nadajnik wykrywa, czy na nim znajduje się urządzenie kompatybilne z Qi.
  • Pełna moc:Jeśli odbiornik jest w najnowszej wersji Qi, uzyska do 15 watów mocy z kompatybilnego nadajnika.
  • Wykrywanie ciepła:Nadajniki mają test termiczny, który pozwala im wykryć, czy urządzenie się nagrzewa. Jeśli tak jest, nadajnik spowolni swoją moc wyjściową.
  • Ukończenie:Gdy bateria w odbiorniku jest pełna, Qi pad przestaje ładować urządzenie.

Proces ten zapewnia bezpieczeństwo Twoich urządzeń i zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu lub uszkodzeniu baterii. Zapewnia również, że urządzenie nie zostanie przeładowane przez nadajnik, dzięki czemu możesz bezpiecznie zostawić telefon na podkładce ładującej na noc.

Dostosowane standardy bezprzewodowe

podstawowy standard Qi został ostatnio zaktualizowany w 2015 roku, co przyniosło EPP i poprawiło wrażliwość na ciepło. Od tego czasu została wydana klasa mocy EPP 0, która umożliwia nadajnikom dostarczanie mocy do 30 watów, w zależności od urządzenia odbiorczego.


Chociaż ta prędkość ładowania nie została ustandaryzowana we wszystkich dziedzinach, wielu producentów wdrożyło zmodyfikowane wersje standardu Qi EPP, które są w stanie zapewnić wyższe prędkości. Jedną z takich firm jest OnePlus, który wraz ze swoim flagowym 8 Pro wypuścił 30-watową bezprzewodową ładowarkę Warp. Firma twierdzi, że może obsługiwać ładowanie urządzenia do 50% w zaledwie 29 minut.

Podkładka ładująca posiada również wbudowany wentylator, który pozwala osiągać wyższe prędkości ładowania, a także zabezpieczenia przed przepięciami i przetężeniami. Jest jednak kompatybilny tylko z określonymi urządzeniami OnePlus. Inne firmy, takie jak Xiaomi, również wypuściły 30-watowe bezprzewodowe ładowarki Qi.

Przyszłość bezprzewodowego ładowania

Ładowanie bezprzewodowe będzie tylko przyspieszać. WPC już drażniło się, że następnym krokiem będzie60-watowy standard ładowania bezprzewodowego. Ta prędkość byłaby porównywalna, a nawet wyższa niż prędkości ładowania przewodowego wielu współczesnych producentów.

Wraz ze wzrostem mocy wyjściowej nadajników będą one również w stanie ładować szerszą gamę urządzeń. Oprócz rosnących prędkości ładowania telefonów komórkowych oznacza to, że elektronika ze znacznie większymi bateriami, taka jak laptopy, będzie również w przyszłości kompatybilna z Qi.

Czy ten post był pomocny?