Skip to content

Jak działają kamery filmowe, wyjaśnione

1 de sierpień de 2021
film camera

Staliśmy się uzależnieni od aparatów cyfrowych, ponieważ są one tak łatwe w użyciu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa fotografia filmowa? Czytaj dalej, aby poszerzyć swoją wiedzę fotograficzną lub rozwinąć nowe uznanie dla aparatu typu „wskaż i kliknij”.

Kamery filmowe to dla niektórych relikt przeszłości. Po prostu stara technologia, przestarzała przez nową i ulepszona. Ale dla wielu film jest materiałem rzemieślniczym i doświadczeniem fotograficznym, którego żaden system cyfrowy nie byłby w stanie odtworzyć. Podczas gdy wielu fotografów, profesjonalistów i amatorów, przysięgnie na jakość zarówno aparatów filmowych, jak i cyfrowych – faktem jest, że film jest nadal ważnym sposobem robienia świetnych zdjęć i fascynującym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa fotografia.

Podsumowanie fotografii: światło, soczewki i elementy ekspozycji

Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Omówiliśmy już podstawy (i niektóre) na temat działania kamer, ale dla czytelników, którzy zaczynają tutaj (lub tych czytelników, którzy chcą się odświeżyć), zaczniemy od omówienia podstaw. Kamery są teoretycznie dość proste. Nowoczesne aparaty i obiektywy mają tak wiele lat udoskonaleń w technologii, że może wydawać się śmieszne nazywanie ich prostymi, nawet jeśli używają kliszy fotograficznej zamiast niesamowicie zaawansowanych nowoczesnych czujników światła. Jednak pomimo tych wszystkich postępów, wszystkie aparaty mają jeden dość prosty cel: zbieranie, skupianie i ograniczanie ilości światła który dociera do pewnego rodzaju światłoczułego materiału.

1627801167 666 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Aparaty fotograficzne służą do uchwycenia i rejestrowania ujęcia czasu poprzez wywołanie jakiejś reakcji chemicznej lub elektrycznej z fotonami (cząstkami światła) emitowanymi w dół lub odbijającymi się w dowolnym momencie fotograficznym. Te chwile przechwyconego światła nazywane są ekspozycjei są kontrolowane przez trzy główne zmienne znane jako elementy ekspozycji: przysłona, długość ekspozycji i światłoczułość. Otwór odnosi się do ilości światła zablokowanego lub wpuszczonego przez mechaniczną przysłonę wewnątrz obiektywu aparatu. Im większa liczba przy ustawieniu przysłony, tym mniejsza część światła dociera do czujnika. Długość ekspozycji jest obliczana w sekundach lub ułamkach sekundy; zwykle nazywa się to czas otwarcia migawkii kontroluje, jak długo materiały światłoczułe są wystawione na działanie światła.

1627801167 767 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Czułość na światło, jak się wydaje, jest to, jak wrażliwy na światło jest w rzeczywistości materiał światłoczuły wewnątrz aparatu. Czy potrzeba trochę światła, czy dużo, aby stworzyć idealną ekspozycję? Jest to czasami określane jako „szybkość” użytego filmu. „Szybsze” filmy mogą rejestrować obrazy przy mniejszym oświetleniu, dzięki czemu zapewniają prawidłowe naświetlenie w znacznie krótszych ułamkach sekundy. Film „wolniejszy” wymaga więcej światła, a co za tym idzie dłuższych ustawień ekspozycji. Wrażliwość na światło, często określana jako ISO, jest ważnym punktem wyjścia, ponieważ jest jedną z pierwszych rzeczy, które musi wziąć pod uwagę fotograf filmowy, podczas gdy dla fotografów cyfrowych jest to często refleksja.

Czułość kliszy a czułość czujników światła

1627801167 937 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Aparaty cyfrowe mają ustawienia czułości na światło. Ustawienia te, często nazywane ISO, to ustawienia numeryczne występujące z wartościami pełnego zatrzymania wynoszącymi 50, 100, 200, 400, 800 itd. Niższe wartości są mniej wrażliwe na światło, ale pozwalają uzyskać lepszą szczegółowość bez pojawiania się dużej ilości ziarna w strzał.

Puszki z filmami


Aparaty na kliszę mają standard ISO, który jest bardzo podobny do ustawień ISO aparatów cyfrowych — w rzeczywistości aparaty cyfrowe wykorzystują standard oparty na standardach czułości kliszy. Fotografowie filmowi musieliby z wyprzedzeniem zaplanować rodzaj oświetlenia, w którym planowali pracować, i wybrać rolkę filmu uwrażliwioną na pracę w różnych warunkach oświetleniowych zgodnych ze standardem ISO. Ustawienie filmu o wysokiej czułości ISO 800 lub 1600 byłoby dobre do fotografowania w słabszym oświetleniu lub szybko poruszających się obiektów z krótkim czasem otwarcia migawki. Filmy o niższej czułości ISO były zwykle używane w jasnym, nasłonecznionym otoczeniu. Fotografowie musieliby pracować na całych szpulach; nie było regulacji ISO w locie, jeśli zmieniły się warunki oświetleniowe. Jeśli nie możesz osiągnąć ujęcia, zmieniając inne elementy ekspozycji, prawdopodobnie nie uzyskasz ujęcia. Zmiana ISO oznaczała zmianę całej rolki filmu 35 mm, w przeciwieństwie do dzisiejszego, gdzie oznacza to po prostu naciśnięcie kilku przycisków.

Utajone ekspozycje i światłoczułość

1627801168 187 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

A więc tak, ustaliliśmy, że istnieją różne filmy o różnym stopniu wrażliwości na światło. Ale dlaczego i jak te folie są w ogóle wrażliwe na światło? Film sam w sobie jest dość prosty. Można go traktować jako przezroczysty nośnik dla chemii światłoczułej, który jest nakładany w postaci mikroskopijnie cienkich arkuszy na ten nośnik rozmieszczony na długich rolkach lub różnych innych nośnikach folii. (35mm to dalekie od jedynego formatu fotograficznego, chociaż wszystkie są bardzo podobne.)

Zarówno na filmie kolorowym, jak i czarno-białym warstwy chemiczne (często halogenki srebra), które reagują na światło, są eksponowane, tworząc „ukryty obraz”. Te ukryte obrazy można traktować jako obrazy, które zostały już aktywowane chemicznie, chociaż gdybyś na nie spojrzał, nie byłoby widocznych dowodów na to, że ekspozycje zostały utworzone. Utajone obrazy, raz wyeksponowane, ożywają w procesie rozwijania, który ma miejsce w ciemny pokój.

Ciemne: tworzenie obrazów za pomocą chemii

1627801168 151 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Ponieważ kamery filmowe mogą tworzyć tylko te ukryte obrazy, naświetlone filmy przechodzą proces zwany „wywoływaniem”. Wywoływanie filmu oznaczało dla większości zrzucanie rolek filmu 35 mm oraz odzyskiwanie odbitek i negatywów. Istnieją jednak dwa etapy wywoływania między etapem zrzucania filmu a etapem drukowania. Przyjrzyjmy się pokrótce, jak rozwija się film.

Filmy fotograficzne, nawet po naświetleniu, nadal są w stanie światłoczułości. Zabranie gołego filmu do środowiska z dowolnym światłem zrujnuje wszystkie ekspozycje, a także sprawi, że film stanie się całkowicie bezużyteczny. Aby obejść ten problem, filmy są wywoływane w tak zwanej „ciemni”. Darkroomy, w przeciwieństwie do tego, czego można się spodziewać, zwykle nie są całkowicie ciemne, ale są oświetlone filtrowanym światłem, na które filmy nie są tak wrażliwe, co pozwala programistom zobaczyć. Wiele filmów, w szczególności czarno-białych, nie jest tak wrażliwych na żółte, czerwone lub pomarańczowe światło, więc ciemnie będą miały kolorowe żarówki lub proste półprzezroczyste filtry, które wypełniają ciemne pomieszczenia barwnym światłem.


Edycja: Filmy są faktycznie wywoływane w całkowitej ciemności w zbiornikach filmowych, ponieważ są wrażliwe na całe spektrum światła. Papiery fotograficzne są zwykle mniej wrażliwe na niektóre części widma i są wywoływane w ciemni.

1627801168 216 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Folie kolorowe i czarno-białe wykorzystują różne metody chemiczne i metody, ale stosują zasadniczo te same zasady. Odsłonięte folie (zarówno kolorowe, jak i czarne i białe) umieszcza się w kąpielach chemicznych, które chemicznie zmieniają mikroskopijne kawałki poddanej obróbce folii („ziarna” światłoczułego halogenku srebra itp.). W przypadku folii czarno-białej obszary wystawione na więcej światła twardnieją tak, że się nie wypłukują, podczas gdy obszary najciemniejsze wystawione na najmniejsze światło zmywają się do folii przezroczystej. Tworzy to charakterystyczny „negatywny” wygląd, z jasnymi kolorami zamienionymi na czarne, a ciemne zamienione na wyraźną przezroczystość. Gdy film zostanie wywołany w tej pierwszej kąpieli, jest szybko płukany w „kąpieli zatrzymującej”, zwykle tylko w wodzie. Trzecia kąpiel to chemiczny „utrwalacz”, który zatrzymuje proces wywoływania, dezaktywuje chemię na błonach, zamrażając wywołaną błonę w jej obecnym stanie. Nieutrwalony film może nadal rozwijać się bez całkowitego zatrzymania za pomocą kąpieli chemicznego utrwalacza, zmieniając z czasem obraz. Utrwalacz chemiczny jest dość niebezpieczną substancją chemiczną i zazwyczaj negatywy po utrwaleniu i wysuszeniu są myte w innej podstawowej kąpieli wodnej.

Podobny proces wywoływania przechodzą filmy kolorowe. Aby uzyskać pełnokolorowe obrazy, należy stworzyć negatywy, które wytwarzają trzy podstawowe kolory światła: czerwony, zielony i niebieski. Negatywy tych kolorów są tworzone przy użyciu innego zestawu znanych kolorów podstawowych: cyjan, magenta i żółty. Niebieskie światło jest wystawione na żółtą warstwę, czerwone na warstwę cyjanową, a zielone na magenta. Każda warstwa jest dostrojona tak, aby była wrażliwa przede wszystkim na fotony o określonych długościach fal (kolorach). Po naświetleniu ukryte obrazy są wywoływane, zatrzymywane, myte, utrwalane i ponownie myte w podobny sposób, w jaki wywołuje się kliszę czarno-białą.

Powrót do ciemni: drukowanie na negatywach filmowych

Dobre ujęcie powiększalnika fotograficznego.

Jeszcze nie wyszliśmy z ciemności; aby zamienić negatyw filmowy w odbitkę, trzeba kupić więcej materiałów światłoczułych, tym razem do druku. W przeciwieństwie do nowoczesnej fotografii cyfrowej obsługiwanej przez drukarki cyfrowe, drukowanie na kliszy jest mniej więcej powtarzaniem tego samego procesu fotograficznego, aby stworzyć prawdziwy kolorowy obraz z negatywu fotograficznego. Rzućmy okiem na to, co jest potrzebne do stworzenia pojedynczego odbitki fotograficznej opartej na kliszy.

Wszystkie wydruki na kliszy są wykonywane na specjalnych, uczulonych, poddanych obróbce chemicznej papierach, które są podobne do klisz fotograficznych. Na pierwszy rzut oka wyglądają i przypominają papier fotograficzny do drukarek atramentowych. Jedną z oczywistych różnic jest to, że papier fotograficzny do drukarek atramentowych można zabrać na światło – papier fotoczuły do ​​odbitek filmowych musi być używany w ciemni.

1627801168 883 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Wydruki można wykonać, umieszczając paski filmu bezpośrednio na papierze światłoczułym (kiedykolwiek słyszałeś ten termin) stykówka?) lub za pomocą an powiększalnik, który jest w zasadzie rodzajem projektora, który może rzucać światło przez negatywy, aby tworzyć powiększone obrazy. Tak czy inaczej, papier fotograficzny jest wystawiany na działanie światła, przy czym klisza blokuje części światła i odsłania inne, a w przypadku kliszy kolorowej zmienia długość fali (kolor) białego światła naświetlania.

1627801168 236 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione


Od tego momentu papier fotograficzny ma swój własny ukryty obraz i jest wywoływany mniej więcej w taki sam sposób jak filmy, ponieważ chemia jest nieco podobna. Jedyna różnica polega na tym, że czarno-białe/kolorowe odcienie pojawiają się z naświetlenia po wywołaniu, podczas gdy filmy są rozmyte do przezroczystości, gdy naświetlone części są wywoływane. Jest to główna różnica między obrazami na papierze fotograficznym i na filmach — papier fotograficzny zapewnia ostateczny, naturalistyczny obraz.

Tworzenie bogatych obrazów za pomocą procesów opartych na filmie

1627801169 872 Jak dzialaja kamery filmowe wyjasnione

Mając lata na opracowanie technik, nowej chemii i technologii, fotografowie stali się bardzo wykwalifikowani w tworzeniu dynamicznych i bogatych obrazów za pomocą tych procesów – z których większość może wydawać się prawie niepotrzebnie skomplikowane dla nowoczesnych fotografów typu point-and-shoot. Te techniki tworzenia obrazów, w rękach wykwalifikowanych drukarzy i programistów, mogą stworzyć bogate, niesamowite obrazy, a także zrekompensować mnóstwo problemów napotkanych podczas fotografowania. Czy prześwietliłeś swoje ujęcia? Spróbuj niedoświetlić swój film. Czy szczegóły Twoich pasemek są wyblakłe i cienkie? Uczyń się jak Ansel Adams, unikaj i spalaj, aby uzyskać lepsze światła i cienie.

Fotografowie filmowi mogą mieć złożoną, trudną metodę w porównaniu do fotografowania aparatami cyfrowymi i drukowania z programu Photoshop. Są jednak artyści, którzy prawdopodobnie nigdy nie zrezygnują z filmu, a może tacy, którzy nigdy nie będą pracować wyłącznie w technologii cyfrowej. Film, ze wszystkimi swoimi wyzwaniami, wciąż oferuje artystom wszystkie narzędzia i metody, których potrzebują, aby stworzyć wspaniałe, wysokiej jakości dzieło fotograficzne. Film zapewnia również fotografom narzędzia do uchwycenia większej ilości szczegółów niż wszystkie, poza najbardziej zaawansowanymi aparatami cyfrowymi o wysokiej rozdzielczości. Tak więc w tej chwili film nadal pozostaje ważnym, bogatym medium dla fotografii.

Kredyty obrazkowe: Kamera filmowa autorstwa e20ci, dostępny pod Creative Commons. Nowa lustrzanka cyfrowa autorstwa Marcel030NL, dostępny pod Creative Commons. Puszki z filmami Rubin 110, dostępny pod Creative Commons. Kodak Kodachrome 64 firmy Whiskeygonebad, dostępny pod Creative Commons. Łazienka ciemnia By Jukka Vuokko, dostępny pod Creative Commons. Ciemnia BW firmy JanneM, dostępny pod Creative Commons. DIY ciemnia By Matt Kowal, dostępny pod Creative Commons. Arkusz kontaktowy jeden przez DZIEWCZYNA W KAWIARNI, dostępny pod Creative Commons. Wydruki w ciemni Jim O’Connell, dostępny pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?