Skip to content

Jak Firefox integruje się z Facebookiem i innymi sieciami społecznościowymi

29 de lipiec de 2021
firefox and facebook

Być może nie zauważyłeś, ale Firefox zawiera teraz „Społeczny interfejs API”, który umożliwia Facebookowi i innym sieciom społecznościowym integrację z Twoją przeglądarką. Firefox zapewnia Facebookowi sposób na integrację z Twoją przeglądarką i pozostanie z Tobą w dowolnym miejscu w sieci.

Te funkcje przypominają nieco Flock, „przeglądarkę społecznościową” wywodzącą się z Firefoksa, która nie zyskała na popularności kilka lat temu. Tym razem funkcje są wypiekane w Firefoksie i są opcjonalne — nie zobaczysz ich, chyba że zainstalujesz dostawcę społecznościowego.

Co to jest interfejs API społecznościowy?

Interfejs API społecznościowy Firefoksa pozwala witrynom rejestrować się jako „dostawcy usług społecznościowych”. Zintegrują się z przeglądarką Firefox, wyświetlając informacje na pasku bocznym, który pozostaje w Firefoksie, gdziekolwiek jesteś w sieci. Przypomina to trochę rozszerzenia przeglądarki specyficzne dla usługi, ale umożliwia usługom internetowym integrację z przeglądarką łatwiej, niż gdyby musiały kodować własne rozszerzenia od zera.

Usługi te mogą wyświetlać informacje i elementy sterujące w „chrome” przeglądarki — na przykład na pasku narzędzi i pasku bocznym. Można je zainstalować bez ponownego uruchamiania przeglądarki i natychmiast użyć.

Jak to działa?

Zakładając, że używasz przeglądarki Firefox 21 lub nowszej, wystarczy odwiedzić stronę usługi, kliknąć przycisk Włącz, a dostawca zostanie natychmiast aktywowany w przeglądarce Firefox.


Otrzymasz nowe przyciski na pasku narzędzi przeglądarki, które pozwolą Ci używać, wyłączać i usuwać dostawcę usług społecznościowych.

Jak Firefox integruje sie z Facebookiem i innymi sieciami spolecznosciowymi

Które witryny używają go dzisiaj?

Interfejs społecznościowy został wprowadzony w Firefoksie 17 wraz z Facebookiem jako jedynym dostawcą społecznościowym. Wraz z wydaniem Firefoksa 21 dostępnych jest więcej usług:

  • komunikator facebookowy: Facebook Messenger dla Firefoksa umożliwia zintegrowanie Facebook Messengera z przeglądarką, dzięki czemu możesz czatować na Facebooku, gdziekolwiek jesteś w sieci.
  • Mixi: japońska sieć społecznościowa Mixi ma dostawcę społecznościowego do integracji z Firefoksem.
  • msnTERAZ: msnNOW firmy Microsoft pokazuje trendy z całej sieci na pasku bocznym przeglądarki.
  • Cliqz: Cliqz dostarcza strumień spersonalizowanych wiadomości — także na pasku bocznym przeglądarki.

1627574923 234 Jak Firefox integruje sie z Facebookiem i innymi sieciami spolecznosciowymi

Dlaczego powinno mnie to obchodzić?

Jeśli jesteś użytkownikiem Facebooka i chcesz zintegrować czat na Facebooku z przeglądarką, może to być dla Ciebie interesujące rozwiązanie.

W tej chwili nie ma zbyt wielu powodów, by się tym przejmować — chyba że interesuje Cię japońska sieć społecznościowa Mixi, niejasny msnNOW firmy Microsoft lub agregator wiadomości Cliqz. Wątpimy, aby wiele osób chciało mieć pasek boczny z najnowszymi popularnymi artykułami z msnNOW lub Cliqz.

Najbardziej interesująca w Social API jest długoterminowa wizja Mozilli, którą przedstawili w swoim blogu:

„Interfejs API społecznościowy ma nieskończone możliwości integracji sieci społecznościowych, poczty e-mail, finansów, muzyki, możliwości chmury, usług, list rzeczy do zrobienia, sportu, wiadomości i innych aplikacji z Firefoksem. Zaprojektowaliśmy Social API, aby ułatwić i wygodniej korzystać z sieci w sposób, w jaki chcesz. Wkrótce dodamy jeszcze więcej sposobów na zintegrowanie Twoich ulubionych usług internetowych z przeglądarką internetową Firefoksa”. (Źródło)

Social API wydaje się być czymś więcej niż sposobem, w jaki sieci społecznościowe i serwisy informacyjne mogą bombardować Cię informacjami — wydaje się, że jest to struktura, z którą Mozilla chce zintegrować wszystkie rodzaje usług internetowych, w tym pocztę elektroniczną, muzykę i listę zadań listy usług.


Nie jest jasne, czy interfejs Social API wystartuje i zostanie objęty większą liczbą usług. Z pewnością nie jest zachęcające, że Firefox podkreśla niejasne usługi, takie jak Cliqz i msnNOW w swoim pierwszym wydaniu, wyraźnie nie zyskując wsparcia ze strony większych nazwisk, takich jak Twitter i Google.

1627574923 141 Jak Firefox integruje sie z Facebookiem i innymi sieciami spolecznosciowymi

W tej chwili interfejs API społecznościowy jest rozczarowujący — może z wyjątkiem osób uzależnionych od Facebooka. Może to być duża część przyszłości Firefoksa lub może być funkcją, która jest powszechnie ignorowana, na przykład użycie mikroformatów do dynamicznych tytułów zakładek.

Źródło obrazu: Sebastian Anthony na Flickr

Czy ten post był pomocny?