Skip to content

Jak firmy telekomunikacyjne wreszcie weryfikują numery identyfikacyjne dzwoniącego?

22 de lipiec de 2021
scam likely 1024x469 1

Robocalls to plaga, która sprawia, że ​​wiele osób nie chce lub boi się odebrać telefon, chyba że znają rozmówcę. Jeśli czekasz na rozmowę kwalifikacyjną lub oddzwonienie do pomocy technicznej, jest to niezwykle stresujące, ale teraz operatorzy telefoniczni pomagają.

Nowe standardy zdemaskują fałszowanie

Jeśli masz usługę T-Mobile i Galaxy S9, wkrótce zobaczysz komunikat „Zweryfikowano dzwoniącego”, gdy przychodzą połączenia, jeśli T-Mobile może zweryfikować, czy identyfikator dzwoniącego jest zgodny z rzeczywistym numerem telefonu. Zweryfikowano dzwoniącego komunikat oznacza, że ​​połączenie pochodziło od T-Mobile i mogą potwierdzić, że podczas wykonywania połączenia nie doszło do podszywania się lub przechwycenia.

Weryfikacja połączeń opiera się na nowym standardzie o nazwie STIR (Secure Telephone Identity Revisited) i SHAKEN (Signature based of Asserted information using toKENs). Nie mylić z wskazówki dotyczące przygotowania martini, ZAMIESZANIE/WSTRZĄSANIE umożliwi operatorom telefonicznym ustalenie, czy numer, z którym identyfikuje się połączenie, jest prawdziwy. Obecna technologia identyfikacji dzwoniącego nie ma żadnej metody na ustalenie, czy podane informacje są dokładne, a STIR/SHAKEN rozwiąże ten problem.

A ponieważ inni przewoźnicy wdrażają STIR/SHAKEN, będą współpracować, aby weryfikacja połączeń telefonicznych odbywała się nawet wtedy, gdy pochodzą od innego operatora.

Ponadto T-Mobile, Verizon i inne oferują już usługi blokowania, które opierają się na czarnych listach pochodzących z crowdsourcingu. Blokowanie Robocallera jest bezpłatne AT&T od 2016 roku, bezpłatnie na T-Mobile od początku 2017 roku, a teraz Verizon ogłosił od marca przyszłego roku nie będą już pobierać opłat za filtrowanie połączeń.

mężczyzna w szarej koszuli używa niebieskiego Samsunga S9 plus

Możesz już mieć blokowanie spamu

Oprogramowanie do blokowania spamu oparte na Crowdsource jest już wszechobecne i są szanse, że możesz je subskrybować od swojego operatora lub pobrać aplikację na swój telefon, która osiągnie ten sam cel. Jednak pełne wdrożenie nowego standardu STIR/SHAKEN zajmie więcej czasu.


Jeśli masz T-Mobile i Galaxy S9, masz już pierwsze etapy technologii, a „więcej urządzeń” otrzyma STIR/SHAKEN w 2019 r. Tymczasem, Verizon i AT&T obiecali wdrożyć, ale nie określili dokładnego harmonogramu poza 2019 r. Sprint nie złożył takich obietnic, a zamiast tego zakwestionował koszt i skuteczność.

Apple, Google i inni producenci telefonów nie skomentowali żadnych planów pomocy we wdrożeniu standardu. Microsoft obsługujeWSTRZĄŚNIĘTY/STIR i pomógł w jego rozwoju. Chociaż nie pracują już na Windows Phone, są zainteresowani przez Skype.

STIR/SHAKEN jest podobny do HTTPS

Przy włączonej funkcji STIR/SHAKEN, podczas rozmowy telefonicznej pierwszą rzeczą, jaką zrobi, jest dołączenie certyfikatu weryfikującego numer przypisany do sygnału. Następnie certyfikat jest sprawdzany w zaszyfrowanym repozytorium pod kątem ważności. Jeśli wszystko się zgadza, usługa oznacza połączenie jako zweryfikowane. Jeśli tak się nie stanie, przewoźnik wie, że liczba jest potencjalnym podszywaniem się.

To, co robią operatorzy telefoniczni, to ich decyzja. W razie potrzeby mogą oznaczyć połączenie jako zweryfikowane, wyświetlić wiadomość o możliwym oszustwie lub zablokować połączenie.

Jeśli brzmi to znajomo, to dlatego, że proces ten jest bardzo podobny do działania bezpiecznych certyfikatów w przeglądarkach internetowych. Świadczy to również o znaczącym minusie. Tak jak certyfikat bezpieczeństwa nie oznacza, że ​​witryna jest bezpieczna, zweryfikowana wiadomość od dzwoniącego nie dowodzi, że połączenie telefoniczne nie jest robocallerem.


Jeśli robocaller zadzwoni z legalnego numeru, który kupił bez żadnego podszywania się, połączenie będzie wyświetlane jako zweryfikowane. Miejmy nadzieję, że listy i blokowanie z crowdsourcingu w końcu staną się przydatne w tym momencie, ponieważ robocaller nie będzie zmieniał swojego numeru przy każdym połączeniu.

Zbliżenie na mężczyznę korzystającego z inteligentnego telefonu komórkowego

Jak blokować połączenia spamowe już teraz

Jeśli nie korzystasz z Galaxy S9 na T-Mobile i nie chcesz czekać na Verizon, aby zaoferować swoją usługę za darmo, istnieją opcje, z których możesz skorzystać już dziś. Możesz subskrybować usługę filtrowania połączeń Verizon, dopóki firma Verizon nie udostępni jej bezpłatnie.

Możesz dołączyć do listy „Nie dzwonić” za to, co jest warte — co w dzisiejszych czasach wydaje się niewiele — i blokować numery indywidualnie. Na iPhone’ach możesz pobrać aplikację, taką jak Hiya, która gromadzi czarne listy w celu identyfikacji oszustów, których następnie możesz oznaczyć lub zablokować. W systemie Android masz wbudowane opcje, a także możesz użyć podobnej aplikacji, takiej jak Mr.Number lub Truecaller.

Te aplikacje z czarnej listy crowdsource mogą niestety blokować legalne połączenia, więc pamiętaj o tym, jeśli często odbierasz połączenia z nieznanych numerów.

To tylko miara pokoju

Niestety, prawdziwa wolność od połączeń spamowych jest całkowicie zależna od operatorów, którzy rozwiążą problem. Do tej pory byli bardziej niż chętni, aby przebrnąć przez te telefony, obwiniając innych i obowiązujące przepisy.

FCC wezwała ich w tej sprawie i to zrobiło różnicę. Ale dopóki koszt wykonywania fałszywych połączeń nie będzie wyższy niż zyski z nich uzyskane, dzwoniący spam będą próbować i mieć nadzieję, że odpowiesz. Dopóki nie pojawią się lepsze rozwiązania, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zignorować połączenia.

Czy ten post był pomocny?