Skip to content

Jak fotografia obliczeniowa poprawia zdjęcia na smartfonie

24 de lipiec de 2021
iphone 12 pro max camera

Jeśli chodzi o aparaty do smartfonów, nie chodzi już tylko o sprzęt. Nowoczesne smartfony automatycznie wykorzystują techniki „fotografii obliczeniowej”, aby poprawić każde wykonane zdjęcie.

Korzystanie z oprogramowania do ulepszania aparatu w smartfonie

Fotografia obliczeniowa to szerokie określenie dla wielu różnych technik które używają oprogramowania do ulepszania lub rozszerzania możliwości aparatu cyfrowego. Co najważniejsze, fotografia obliczeniowa zaczyna się od zdjęcia, a kończy na czymś, co nadal wygląda jak zdjęcie (nawet jeśli nigdy nie można tego zrobić zwykłym aparatem).

Jak działa tradycyjna fotografia

Zanim wejdziemy głębiej, szybko przejrzyjmy, co się dzieje, gdy robisz zdjęcie starym aparatem filmowym. Coś jak lustrzanka, którą Ty (lub Twoi rodzice) używałeś w latach 80-tych.

obraz fotografii filmowej

Po kliknięciu spustu migawki migawka otwiera się na ułamek sekundy i przepuszcza światło na film. Całe światło jest skupiane przez fizyczną soczewkę, która określa, jak wszystko będzie wyglądało na zdjęciu. Do przybliżania odległych ptaków używamy teleobiektywu o długiej ogniskowej, natomiast do zdjęć szerokokątnych całego krajobrazu wybieramy coś o znacznie krótszej ogniskowej. Podobnie przysłona obiektywu kontroluje głębię ostrości, czyli to, jaka część obrazu jest ostra. Gdy światło pada na film, odsłania światłoczułe związki, zmieniając ich skład chemiczny. Obraz jest w zasadzie wytrawiony na taśmie filmowej.

Oznacza to, że fizyczne właściwości używanego sprzętu kontrolują wszystko w wykonywanym obrazie. Raz utworzonego obrazu nie można zaktualizować ani zmienić.


Fotografia obliczeniowa dodaje kilka dodatkowych kroków do procesu i jako taka działa tylko z aparatami cyfrowymi. Oprócz rejestrowania optycznie określonej sceny, czujniki cyfrowe mogą rejestrować dodatkowe dane, takie jak kolor i intensywność światła padającego na czujnik. W tym samym czasie można wykonać wiele zdjęć z różnymi poziomami ekspozycji, aby uchwycić więcej informacji ze sceny. Dodatkowe czujniki mogą rejestrować odległość obiektu i tła. A komputer może wykorzystać wszystkie te dodatkowe informacje, aby zrobić coś z obrazem.

Podczas gdy niektóre lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe mają wbudowane podstawowe funkcje fotografii obliczeniowej, prawdziwymi gwiazdami pokazu są smartfony. W szczególności Google i Apple używają oprogramowania do rozszerzania możliwości małych, fizycznie ograniczonych kamer w swoich urządzeniach. Na przykład spójrz na funkcję aparatu Deep Fusion w telefonie iPhone.

Jakie rzeczy może robić fotografia obliczeniowa?

Do tej pory mówiliśmy o możliwościach i ogólnikach. Teraz jednak spójrzmy na kilka konkretnych przykładów tego, co umożliwia fotografia obliczeniowa.

Tryb portretowy

Przykład trybu portretowego

Tryb portretowy to jeden z największych sukcesów fotografii obliczeniowej. Małe obiektywy w aparatach smartfonów fizycznie nie są w stanie wykonać klasycznych portretów z rozmytym tłem. Jednak za pomocą czujnika głębi (lub algorytmów uczenia maszynowego) mogą zidentyfikować obiekt i tło obrazu oraz selektywnie rozmyć tło, dając coś, co przypomina klasyczny portret.

To doskonały przykład na to, jak fotografia obliczeniowa zaczyna się od zdjęcia, a kończy na czymś, co wygląda jak zdjęcie, ale za pomocą oprogramowania tworzy coś, czego nie byłby w stanie wykonać aparat fizyczny.

Rób lepsze zdjęcia w ciemności

przykład astrofotografii google

Robienie zdjęć w ciemności jest trudne z tradycyjnym aparatem cyfrowym; po prostu nie ma zbyt wiele światła do pracy, więc trzeba iść na kompromisy. Smartfony jednak lepiej radzą sobie z fotografią obliczeniową.


Robiąc wiele zdjęć z różnymi poziomami ekspozycji i łącząc je ze sobą, smartfony są w stanie wydobyć więcej szczegółów z cieni i uzyskać lepszy efekt końcowy niż jakikolwiek pojedynczy obraz — zwłaszcza z małymi czujnikami w smartfonach.

Ta technika, zwana Night Sight przez Google, Night Mode przez Apple i coś podobnego przez innych producentów, nie jest pozbawiona kompromisów. Przechwycenie wielokrotnych ekspozycji może zająć kilka sekund. Aby uzyskać najlepsze wyniki, musisz trzymać smartfon nieruchomo między nimi, ale umożliwia to robienie zdjęć w ciemności.

Lepsza ekspozycja zdjęć w trudnych sytuacjach oświetleniowych

przykład smart hdr nakręcony na iphone

Łączenie wielu obrazów nie tylko zapewnia lepsze zdjęcia, gdy jest ciemno; może działać również w wielu innych trudnych sytuacjach. Fotografia HDR lub High Dynamic Range istnieje już od jakiegoś czasu i można ją wykonać ręcznie za pomocą zdjęć lustrzanką cyfrową, ale teraz jest to ustawienie domyślne i automatyczne w najnowszych iPhone’ach i telefonach Google Pixel. (Apple nazywa to Smart HDR, podczas gdy Google nazywa to HDR+.)

HDR, jakkolwiek się nazywa, działa poprzez łączenie zdjęć, które nadają priorytet podświetleniom, ze zdjęciami, które nadają priorytet cieniom, a następnie wyrównuje wszelkie rozbieżności. Obrazy HDR były kiedyś przesycone i prawie kreskówkowe, ale procesy znacznie się poprawiły. Nadal mogą wyglądać nieco zdezorientowani, ale w większości smartfony świetnie sobie radzą z wykorzystaniem HDR, aby przezwyciężyć ograniczony zakres dynamiki ich cyfrowych czujników.

I o wiele więcej

To tylko kilka z bardziej wymagających funkcji obliczeniowych wbudowanych w nowoczesne smartfony. Mają do zaoferowania o wiele więcej funkcji, takich jak wstawianie elementów rzeczywistości rozszerzonej do kompozycji, automatyczna edycja zdjęć, robienie zdjęć z długim czasem ekspozycji, łączenie wielu klatek w celu poprawy głębi ostrości końcowego zdjęcia, a nawet oferowanie skromnej panoramy tryb, który również opiera się na niektórych asystach oprogramowania.

Fotografia obliczeniowa: nie da się jej uniknąć

Normalnie, przy takim artykule kończylibyśmy, sugerując sposoby robienia zdjęć obliczeniowych lub polecając, abyś sam bawił się pomysłami. Jednak, jak powinno jasno wynikać z powyższych przykładów, jeśli posiadasz smartfon, nie możesz uniknąć fotografii obliczeniowej. Każde zdjęcie, które robisz nowoczesnym smartfonem, przechodzi automatycznie jakiś proces obliczeniowy.


A techniki fotografii obliczeniowej stają się coraz bardziej powszechne. W ciągu ostatnich pół dekady nastąpiło spowolnienie rozwoju sprzętu do kamer, ponieważ producenci osiągnęli fizyczne i praktyczne ograniczenia i muszą je obejść. Ulepszenia oprogramowania nie mają tych samych twardych ograniczeń. (IPhone, na przykład, miał podobne 12-megapikselowe aparaty od iPhone’a 6. Nie chodzi o to, że nowsze aparaty nie są lepsze, ale skok w jakości sensora między iPhone’em 6 a iPhone’em 11 jest znacznie mniejszy dramatyczny niż między iPhonem 6 a iPhonem 4.)

W ciągu najbliższych kilku lat aparaty do smartfonów będą coraz bardziej wydajne, ponieważ algorytmy uczenia maszynowego będą coraz lepsze, a pomysły przenoszą się z laboratoriów badawczych do technologii konsumenckich.

Czy ten post był pomocny?